استفاده از جلبک‌های فضایی برای مقابله با سوءتغذیه در کنگو

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران ، محققان سازمان فضایی اروپا در تلاش بیست و پنج ساله خود برای یافتن ماده غذایی مناسب ی که در فضا هم قابل کشت باشد، به این نتیجه رسیده‌اند که از نوعی جلبک به‌نام ا سپیرولینا استفاده کنند. استفاده از جلبک‌های فضایی برای مقابله با سوءتغذیه در کنگو

   

  این جلبک قرن‌هاست به‌عنوان ماده غذایی در آمریکای جنوبی و آفریقا مورد استفاده قرار می‌گیرد و  اولین نفری که برای اولین بار از این نوع جلبک به‌عنوان غذا در فضا استفاده کرد، یکی از فضانوردان سازمان فضایی اروپا به‌نام سامانتا کریستوفورتی بود. هم‌اکنون  از این تجربه برای پروژه تأمین غذا در کنگو استفاده می‌شود.

   استفاده از جلبک‌های فضایی برای مقابله با سوءتغذیه در کنگو استفاده از جلبک‌های فضایی برای مقابله با سوءتغذیه در کنگو

  برای آنکه فضانوردان بتوانند در مأموریت‌های طولانی‌مدت فضایی دور از  زمین زندگی کنند ، باید بتوانند غذای خودشان را تأمین کنند. در این راستا، دانشمندان سازمان فضایی اروپا در تلاش هستند اکوسیستمی ایجاد کنند که بتواند به‌صورت دائم مواد زائد را به آب، اکسیژن و غذا تبدیل کند.

  باکتری آرثرواسپیرا که بیشتر به نام اسپیرولینا شناخته می‌شود، سال‌هاست که برای تحقیقات در این زمینه مورد استفاده قرار گرفته است. این  باکتری که بسیار سریع و آسان رشد می‌کند، دی‌اکسیدکربن را به اکسیژن تبدیل کرده و به‌عنوان ماده غذایی سرشار از پروتئین شناخته شده است. اسپیرولینا در برابر تشعشعات موجود در فضای ماورای جو نیز مقاومت بسیار خوبی دارد. شایان ذکر است ماده خوراکی که با استفاده از این باکتری در  سازمان فضایی اروپا تهیه شد ، در ایستگاه فضایی بین‌المللی به مصرف فضانوردان رسید تا از خوش‌طعم بودن آن در فضا نیز اطمینان حاصل شود.

  مرکز تحقیقات SCK.CEN که یکی از شرکای سازمان فضایی اروپا در پروژه تهیه این ماده خوراکی است و از آغاز در ساخت آن همکاری داشته است، در مورد ژن‌ها، فعالیت‌های آنزیمی، چگونگی جذب نور، نوع حرکت در زمان رشد و همچنین چگونگی جذب مواد غذایی در این جلبک تحقیق کرده است و نتایج عالی به‌دست آمده از این تحقیقات هم‌اکنون در کنگو مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماده غذایی غالب در کنگو کاساوا است، که پروتئین بسیار کمی دارد و در نتیجه استفاده از اسپیرولینا می‌تواند در تأمین پروتئین، ویتامین A و همچنین آهن مورد نیاز ساکنین آن نقش بسزایی داشته باشد. هم‌اکنون اسپیرولینا در حوضچه‌های آب دارای بی‌کربنات پتاسیم و دیگر مواد لازم در نقاط مختلف کنگو  پرورش داده می‌شود.‌ هر حوضچه میزان ماده لازم برای یک خانواده شش نفره را تأمین می‌کند. اسپیرولینا پس از برداشت، خشک و پودر می‌شود و  استفاده ۱۰ گرم از آن همراه با غذای روزانه، بیشتر مواد لازم بدن را تأمین می‌کند .

   

  منبع خبر : www.esa.int

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.