ایستگاه فضایی چین سال آینده به زمین سقوط خواهد کرد

  مقامات چینی اعلام کرده‌اند که ایستگاه فضایی تیانگونگ ۱ از کنترل خارج شده و اواخر سال میلادی ۲۰۱۷ به زمین اصابت خواهد کرد . ایستگاه فضایی چین سال آینده به زمین سقوط خواهد کرد


  اولین ایستگاه فضایی چین قرار است با پایان تلخی رو به رو شود. گفته شده کنترل این ایستگاه که ۸.۵ تن وزن دارد از دست خارج شده و قرار است اواخر سال آینده میلادی وارد جو زمین گشته و به نقطه‌ای نامعلوم سقوط کند .

  تیانگونگ ۱ که در زبان چینی به معنی مکان بهشتی است سپتامبر سال ۲۰۱۱ میلادی به فضا پرتاب شد و در حال حاضر در مدار کره زمین به ارتفاع ۳۷۰ کیلومتری قرار داشته و به دور آن می‌چرخد .

  بعد از اینکه خبرگزاری‌های چین در ماه ژوئیه اعلام کردند که مسئولان در برقراری ارتباط با تیانگونگ ۱ به مشکل برخورده‌اند تئوری توسط فضانوردان شکل گرفت مبنی بر اینکه احتمالا کنترل این ایستگاه فضایی از دست مسئولان چین خارج شده است.

  حال مقامات چین به طور رسمی اعلام کرده‌اند که تیانگونگ ۱ پس از قرار داشتن به مدت ۴.۵ سال در مدار کره زمین، انتظار می‌رود که در اواخر سال ۲۰۱۷ وارد جو شده و به زمین سقوط کند .

  مقامات چین در سخنرانی که داشته‌اند اعلام کرده‌اند که این ایستگاه ماموریت خود را که از آن به نام ماموریت تاریخی یاد شده در مارس ۲۰۱۶ به اتمام رسانده است. وو پینگ، معاون مدیر دفتر مهندسی فضایی سرنشین‌دار  (CMSEO) در رابطه با سقوط ایستگاه فضایی گفته است:

  بر اساس محاسبات و تحلیل‌هایی که داشته‌ایم انتظار می‌رود اکثر قطعات این ایستگاه در مسیر سقوط به زمین بسوزند.

  طبق گفته‌های سایت Space.com در صورتی که مسئولان چینی بتوانند با ایستگاه ارتباط برقرار کنند می‌توانند محل سقوط آن را تغییر داده و به سمت اقیانوس هدایتش کنند.

  مانند سقوط‌های دیگری که تاکنون مشاهده کرده‌ایم ایستگاه فضایی تیانگونگ ۱ نیز پس از اینکه به جو زمین وارد شود با حرارت بالا رو به رو شده و قطعات آن شروع به سوختن می‌کنند. درنتیجه به جای اصابت یک ایستگاه ۸.۵ تنی به زمین، شاهد سقوط قطعات در حال سوختن و فلزهایی که به حالت مذاب رسیده‌اند خواهیم بود البته قطعاتی نیز وجود دارند که ممکن است به صورت یکپارچه باقی مانده و برخورد آنها به زمین موجب خسارت شود .

  جاناتان مکدوول، متخصص فیزیک نجومی از دانشگاه هاروارد به گاردین گفته که بیانیه مقامات چین به این معنی است که ایستگاه فضایی آنها به صورت طبیعی وارد جو زمین شده و این یعنی کنترلی بر روی سقوط آن وجود ندارد. به عبارتی برای ما غیرممکن خواهد بود که محل برخورد این ایستگاه را حدس بزنیم. او در مصاحبه‌اش گفته است:

  واقعا غیر ممکن است که بتوانید چنین چیزی را هدایت کنید. حتی چند روز قبل از ورود این ایستگاه به جو زمین باز ما نمی‌توانیم محل سقوط را حدس بزنیم. در واقع تا ۶ یا ۷ ساعت قبل از ورود به جو همه چیز در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد داشت. همچنین باید بدانید وقتی گفته می‌شود که نمی‌دانیم چه زمانی سقوط می‌کند به این معنی باید تعبیر شود که نمی‌دانیم کجا سقوط خواهد کرد .

  وی ادامه داد:

  قطعاتی که سقوط خواهند کرد نیز احتمالا باید به اندازه ۱۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشند که باید گفت به اندازه کافی برای ایجاد تخریب، قدرتمند هستند. شرایط جوی نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد برای مثال تغییر کوچکی در شرایط جوی می‌تواند به ابعاد یک قاره، محل اصابت ایستگاه به زمین را تغییر دهد .

  هرچند وو پینگ در مصاحبه‌اش با پایگاه خبرگزاری چینی Xinhua گفته است:

  سقوط ایستگاه بر روی حمل و نقل هوایی تاثیری نگذاشته و در زمین نیز خسارتی به همراه نخواهد داشت. دولت چین همیشه به جمع‌آوری و انجام آزمایش‌ها بر روی زباله‌های فضایی اهمیت داده و پس از اصابت ایستگاه به زمین وارد عمل خواهد شد.

  منبع:زومیت

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.