ایستگاه فضایی چین سال آینده به زمین سقوط خواهد کرد

  مقامات چینی اعلام کرده‌اند که ایستگاه فضایی تیانگونگ ۱ از کنترل خارج شده و اواخر سال میلادی ۲۰۱۷ به زمین اصابت خواهد کرد . ایستگاه فضایی چین سال آینده به زمین سقوط خواهد کرد


  اولین ایستگاه فضایی چین قرار است با پایان تلخی رو به رو شود. گفته شده کنترل این ایستگاه که ۸.۵ تن وزن دارد از دست خارج شده و قرار است اواخر سال آینده میلادی وارد جو زمین گشته و به نقطه‌ای نامعلوم سقوط کند .

  تیانگونگ ۱ که در زبان چینی به معنی مکان بهشتی است سپتامبر سال ۲۰۱۱ میلادی به فضا پرتاب شد و در حال حاضر در مدار کره زمین به ارتفاع ۳۷۰ کیلومتری قرار داشته و به دور آن می‌چرخد .

  بعد از اینکه خبرگزاری‌های چین در ماه ژوئیه اعلام کردند که مسئولان در برقراری ارتباط با تیانگونگ ۱ به مشکل برخورده‌اند تئوری توسط فضانوردان شکل گرفت مبنی بر اینکه احتمالا کنترل این ایستگاه فضایی از دست مسئولان چین خارج شده است.

  حال مقامات چین به طور رسمی اعلام کرده‌اند که تیانگونگ ۱ پس از قرار داشتن به مدت ۴.۵ سال در مدار کره زمین، انتظار می‌رود که در اواخر سال ۲۰۱۷ وارد جو شده و به زمین سقوط کند .

  مقامات چین در سخنرانی که داشته‌اند اعلام کرده‌اند که این ایستگاه ماموریت خود را که از آن به نام ماموریت تاریخی یاد شده در مارس ۲۰۱۶ به اتمام رسانده است. وو پینگ، معاون مدیر دفتر مهندسی فضایی سرنشین‌دار  (CMSEO) در رابطه با سقوط ایستگاه فضایی گفته است:

  بر اساس محاسبات و تحلیل‌هایی که داشته‌ایم انتظار می‌رود اکثر قطعات این ایستگاه در مسیر سقوط به زمین بسوزند.

  طبق گفته‌های سایت Space.com در صورتی که مسئولان چینی بتوانند با ایستگاه ارتباط برقرار کنند می‌توانند محل سقوط آن را تغییر داده و به سمت اقیانوس هدایتش کنند.

  مانند سقوط‌های دیگری که تاکنون مشاهده کرده‌ایم ایستگاه فضایی تیانگونگ ۱ نیز پس از اینکه به جو زمین وارد شود با حرارت بالا رو به رو شده و قطعات آن شروع به سوختن می‌کنند. درنتیجه به جای اصابت یک ایستگاه ۸.۵ تنی به زمین، شاهد سقوط قطعات در حال سوختن و فلزهایی که به حالت مذاب رسیده‌اند خواهیم بود البته قطعاتی نیز وجود دارند که ممکن است به صورت یکپارچه باقی مانده و برخورد آنها به زمین موجب خسارت شود .

  جاناتان مکدوول، متخصص فیزیک نجومی از دانشگاه هاروارد به گاردین گفته که بیانیه مقامات چین به این معنی است که ایستگاه فضایی آنها به صورت طبیعی وارد جو زمین شده و این یعنی کنترلی بر روی سقوط آن وجود ندارد. به عبارتی برای ما غیرممکن خواهد بود که محل برخورد این ایستگاه را حدس بزنیم. او در مصاحبه‌اش گفته است:

  واقعا غیر ممکن است که بتوانید چنین چیزی را هدایت کنید. حتی چند روز قبل از ورود این ایستگاه به جو زمین باز ما نمی‌توانیم محل سقوط را حدس بزنیم. در واقع تا ۶ یا ۷ ساعت قبل از ورود به جو همه چیز در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد داشت. همچنین باید بدانید وقتی گفته می‌شود که نمی‌دانیم چه زمانی سقوط می‌کند به این معنی باید تعبیر شود که نمی‌دانیم کجا سقوط خواهد کرد .

  وی ادامه داد:

  قطعاتی که سقوط خواهند کرد نیز احتمالا باید به اندازه ۱۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشند که باید گفت به اندازه کافی برای ایجاد تخریب، قدرتمند هستند. شرایط جوی نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد برای مثال تغییر کوچکی در شرایط جوی می‌تواند به ابعاد یک قاره، محل اصابت ایستگاه به زمین را تغییر دهد .

  هرچند وو پینگ در مصاحبه‌اش با پایگاه خبرگزاری چینی Xinhua گفته است:

  سقوط ایستگاه بر روی حمل و نقل هوایی تاثیری نگذاشته و در زمین نیز خسارتی به همراه نخواهد داشت. دولت چین همیشه به جمع‌آوری و انجام آزمایش‌ها بر روی زباله‌های فضایی اهمیت داده و پس از اصابت ایستگاه به زمین وارد عمل خواهد شد.

  منبع:زومیت

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.