هم راستا شدن سیاره‌ها بر فراز اهرام مصر!

  سیاره‌های عطارد، زهره و زحل به موازات اهرام مصر قرار می‌گیرند و این اتفاقی است که هر ۲۳۷۳ سال یک بار رخ می‌دهد. هم راستا شدن سیاره‌ها بر فراز اهرام مصر!


  به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ چند روزی است متن شایعه‌ای همراه با عکس زیر در شبکه‌های مجازی بین کاربران دست به دست می‌شود. متن شایعه این است:
  «سیاره‌های عطارد، زهره و زحل به موازات اهرام مصر قرار می‌گیرند و این اتفاقی است که هر ۲۳۷۳ سال یک بار رخ می‌دهد.»


  سیارات منظومه شمسی با دوره تناوب‌های متفاوتی به دور خورشید در گردش هستند و به عبارت دیگر چرخش سالانه آنها در منظومه شمسی متفاوت است. کنار هم قرار گرفتن سیاره‌ها چنان که در این تصویر دیده می‌شود پدیده نسبتا نادری در آسمان شب است.

  معمولا این اتفاق برای دو سیاره می‌افتد که در این حالت گفته می‌شود «مقارنه» میان دو سیاره رخ داده است. ویژگی‌های مداری سیارات نیز متفاوت است و به همین دلیل دوره تناوب ثابت و مشخصی برای هم خطی سیارات در آسمان شب وجود ندارد.

  در صورتی که چند سیاره منظومه شمسی با یکدیگر در یک خط قرار گیرند، رصد آنها برای منجمان آماتور جذاب خواهد بود.

  از طرف دیگر این هم‌خطی فقط به موازات اهرام مصر قرار نمی‌گیرد و در بسیاری از نقاط زمین می‌توان اجتماع سیارات در کنار یکدیگر را بر فراز بناهای مختلف تماشا کرد. در این عکس زاویه عکس با موقعیت سیارات در آسمان همخوانی ندارد و نشان می‌دهد هرگز چنین پدیده‌ای بر فراز اهرام مصر رخ نداده است.

  زیرا سیارات منظومه شمسی در همه جهات و به فواصل زیاد در راستای شمال و جنوب نسبت به یکدیگر دیده نمی‌شوند و مسیر مشخصی دارند. خورشید، ماه و همه سیارات منظومه شمسی در محدوده مشخصی از آسمان از شرق به غرب حرکت می‌کنند و هیچ‌گاه در سمت شمال آسمان یا نزدیک به افق جنوب دیده نمی‌شوند.

  اگر تصور می‌کنید این دلایل برای جعلی بودن این تصویر کافی نیست، قرار گرفتن نام سیاره زحل در کنار سیاره‌های عطارد و زهره کافی است تا اشتباه علمی این خبر مشخص شود. عطارد و زهره سیاره‌های صبحگاهی و شامگاهی هستند و این به این معناست که فقط هنگام غروب خورشید یا پیش از طلوع خورشید در آسمان رصد می‌شوند.

  بنابراین اگر قرار بر این باشد که این سیارات هم‌خط شوند، این اتفاق فقط در این دو زمان و نزدیک افق مشرق پیش از سپیده‌دم یا در مغرب آسمان پس از غروب خورشید امکان رخ دادن دارد.

  یکی دیگر از نشانه‌های جعلی بودن این تصویر میزان روشنایی سیاره‌هاست. روشنایی سیارات منظومه شمسی به دلیل فاصله از زمین و اندازه سیارات و دیگر ویژگی‌های فیزیکی متفاوت است. سیاره زهره به علت داشتن جو بسیار غلیظ، درخشان‌ترین سیاره منظومه شمسی است.

  سیاره زحل نیز ابعادی بزرگ‌تر از عطارد دارد و به همین دلیل اندکی روشن‌تر دیده می‌شود. با توجه به این شرایط سیاره‌های عطارد، زهره و زحل هیچ‌گاه با روشنایی یکسان در آسمان شب دیده نمی‌شوند.

  منبع: جام جم

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .