هم راستا شدن سیاره‌ها بر فراز اهرام مصر!

  سیاره‌های عطارد، زهره و زحل به موازات اهرام مصر قرار می‌گیرند و این اتفاقی است که هر ۲۳۷۳ سال یک بار رخ می‌دهد. هم راستا شدن سیاره‌ها بر فراز اهرام مصر!


  به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ چند روزی است متن شایعه‌ای همراه با عکس زیر در شبکه‌های مجازی بین کاربران دست به دست می‌شود. متن شایعه این است:
  «سیاره‌های عطارد، زهره و زحل به موازات اهرام مصر قرار می‌گیرند و این اتفاقی است که هر ۲۳۷۳ سال یک بار رخ می‌دهد.»


  سیارات منظومه شمسی با دوره تناوب‌های متفاوتی به دور خورشید در گردش هستند و به عبارت دیگر چرخش سالانه آنها در منظومه شمسی متفاوت است. کنار هم قرار گرفتن سیاره‌ها چنان که در این تصویر دیده می‌شود پدیده نسبتا نادری در آسمان شب است.

  معمولا این اتفاق برای دو سیاره می‌افتد که در این حالت گفته می‌شود «مقارنه» میان دو سیاره رخ داده است. ویژگی‌های مداری سیارات نیز متفاوت است و به همین دلیل دوره تناوب ثابت و مشخصی برای هم خطی سیارات در آسمان شب وجود ندارد.

  در صورتی که چند سیاره منظومه شمسی با یکدیگر در یک خط قرار گیرند، رصد آنها برای منجمان آماتور جذاب خواهد بود.

  از طرف دیگر این هم‌خطی فقط به موازات اهرام مصر قرار نمی‌گیرد و در بسیاری از نقاط زمین می‌توان اجتماع سیارات در کنار یکدیگر را بر فراز بناهای مختلف تماشا کرد. در این عکس زاویه عکس با موقعیت سیارات در آسمان همخوانی ندارد و نشان می‌دهد هرگز چنین پدیده‌ای بر فراز اهرام مصر رخ نداده است.

  زیرا سیارات منظومه شمسی در همه جهات و به فواصل زیاد در راستای شمال و جنوب نسبت به یکدیگر دیده نمی‌شوند و مسیر مشخصی دارند. خورشید، ماه و همه سیارات منظومه شمسی در محدوده مشخصی از آسمان از شرق به غرب حرکت می‌کنند و هیچ‌گاه در سمت شمال آسمان یا نزدیک به افق جنوب دیده نمی‌شوند.

  اگر تصور می‌کنید این دلایل برای جعلی بودن این تصویر کافی نیست، قرار گرفتن نام سیاره زحل در کنار سیاره‌های عطارد و زهره کافی است تا اشتباه علمی این خبر مشخص شود. عطارد و زهره سیاره‌های صبحگاهی و شامگاهی هستند و این به این معناست که فقط هنگام غروب خورشید یا پیش از طلوع خورشید در آسمان رصد می‌شوند.

  بنابراین اگر قرار بر این باشد که این سیارات هم‌خط شوند، این اتفاق فقط در این دو زمان و نزدیک افق مشرق پیش از سپیده‌دم یا در مغرب آسمان پس از غروب خورشید امکان رخ دادن دارد.

  یکی دیگر از نشانه‌های جعلی بودن این تصویر میزان روشنایی سیاره‌هاست. روشنایی سیارات منظومه شمسی به دلیل فاصله از زمین و اندازه سیارات و دیگر ویژگی‌های فیزیکی متفاوت است. سیاره زهره به علت داشتن جو بسیار غلیظ، درخشان‌ترین سیاره منظومه شمسی است.

  سیاره زحل نیز ابعادی بزرگ‌تر از عطارد دارد و به همین دلیل اندکی روشن‌تر دیده می‌شود. با توجه به این شرایط سیاره‌های عطارد، زهره و زحل هیچ‌گاه با روشنایی یکسان در آسمان شب دیده نمی‌شوند.

  منبع: جام جم

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.