شباهت مریخ به بیابان‌های آمریکا

  تصویر پانورامای جدیدی که از سطح سیاره مریخ به ثبت رسیده‌است، فلات‌ها و تپه‌هایی به رنگ قهوه‌ای و مسی را نمایش می‌دهد که شباهت زیادی به بیابان‌های جنوب غرب آمریکا دارد. شباهت مریخ به بیابان‌های آمریکا


  براساس گزارش فاکس نیوز، این تصویر توسط کاوشگر کنجکاوی ثبت شده و به مناسبت پنجمین سالگرد فرود این روبات کاوشگر روی سیاره سرخ منتشر شده‌است.

  این تصویر از ۱۳۰ عکس مختلف که توسط دوربین MAST کنجکاوی ثبت شده‌اند ایجاد شده‌است. منطقه مسطحی که پیش‌زمینه عکس را تشکیل داده‌است، با نام غیررسمی تپه‌های موری شناخته می‌شود زیرا نام بروس موری، یکی از روسای سابق لابراتوار پیش‌ران جت ناسا که در سال ۲۰۱۳ از دنیا رفت، برای این منطقه انتخاب شده‌است.

  شباهت مریخ به بیابان‌های آمریکا

  تپه‌ها ماسه‌سنگ‌هایی هستند که دچار فرسایش شده‌اند و روی بخش‌های مسطح‌تر کوهستان شارپ قرار گرفته‌اند (برجستگی دورافتاده‌ای که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود کوه شارپ نام دارد). این سازه‌ها اکنون در زیر لایه‌هایی از سنگ مدفون شده‌اند که از آنها به خوبی محافظت می‌کند. کنجکاوی اوایل سال ۲۰۱۶ لایه‌های نرم‌تر ماسه‌سنگ‌ها را که استیمسون نامیده می‌شوند، مطالعه کرد. سازه مسطح موری از رسوبات گلی بستر یک دریاچه ایجاد شده‌است.

  برای اینکه بهتر ابعاد تصویر را درک کنید،‌فلات وسیعی که در سمت چپ بازوی روباتیک کنجکاوی قرار دارد ۹۱ متر از آن فاصله دارد و ارتفاع تپه نیز درحدود ۱۵.۲ متر است.

  ماموریت اولیه کنجکاوی مطالعه سطح مریخ و جستجو برای یافتن نشانه‌هایی است که بتواند مریخ را سیاره‌ای سازگار با حیات نشان دهد. کنجکاوی در این ماموریت طولانی شده، به دنبال مدارکی است که توضیح دهند چگونه این بخش از دامنه کوه شارپ از محیطی مرطوب و زیست‌پذیر به محیطی چنین نامساعد تبدیل شده‌است.

   

  همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.