شباهت مریخ به بیابان‌های آمریکا

  تصویر پانورامای جدیدی که از سطح سیاره مریخ به ثبت رسیده‌است، فلات‌ها و تپه‌هایی به رنگ قهوه‌ای و مسی را نمایش می‌دهد که شباهت زیادی به بیابان‌های جنوب غرب آمریکا دارد. شباهت مریخ به بیابان‌های آمریکا


  براساس گزارش فاکس نیوز، این تصویر توسط کاوشگر کنجکاوی ثبت شده و به مناسبت پنجمین سالگرد فرود این روبات کاوشگر روی سیاره سرخ منتشر شده‌است.

  این تصویر از ۱۳۰ عکس مختلف که توسط دوربین MAST کنجکاوی ثبت شده‌اند ایجاد شده‌است. منطقه مسطحی که پیش‌زمینه عکس را تشکیل داده‌است، با نام غیررسمی تپه‌های موری شناخته می‌شود زیرا نام بروس موری، یکی از روسای سابق لابراتوار پیش‌ران جت ناسا که در سال ۲۰۱۳ از دنیا رفت، برای این منطقه انتخاب شده‌است.

  شباهت مریخ به بیابان‌های آمریکا

  تپه‌ها ماسه‌سنگ‌هایی هستند که دچار فرسایش شده‌اند و روی بخش‌های مسطح‌تر کوهستان شارپ قرار گرفته‌اند (برجستگی دورافتاده‌ای که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود کوه شارپ نام دارد). این سازه‌ها اکنون در زیر لایه‌هایی از سنگ مدفون شده‌اند که از آنها به خوبی محافظت می‌کند. کنجکاوی اوایل سال ۲۰۱۶ لایه‌های نرم‌تر ماسه‌سنگ‌ها را که استیمسون نامیده می‌شوند، مطالعه کرد. سازه مسطح موری از رسوبات گلی بستر یک دریاچه ایجاد شده‌است.

  برای اینکه بهتر ابعاد تصویر را درک کنید،‌فلات وسیعی که در سمت چپ بازوی روباتیک کنجکاوی قرار دارد ۹۱ متر از آن فاصله دارد و ارتفاع تپه نیز درحدود ۱۵.۲ متر است.

  ماموریت اولیه کنجکاوی مطالعه سطح مریخ و جستجو برای یافتن نشانه‌هایی است که بتواند مریخ را سیاره‌ای سازگار با حیات نشان دهد. کنجکاوی در این ماموریت طولانی شده، به دنبال مدارکی است که توضیح دهند چگونه این بخش از دامنه کوه شارپ از محیطی مرطوب و زیست‌پذیر به محیطی چنین نامساعد تبدیل شده‌است.

   

  همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .