انعقاد قرارداد ۲۰ میلیون دلاری برای ساخت بازوی روباتیک

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا قراردادی به مبلغ ۲۰/۷ میلیون دلار با شرکت اسپیس سیستمز لورال(SSL) منعقد کرده است که به موجب آن SSL طراحی و ساخت دو بازوی روباتیک را بر عهده گرفته است. این بازوهای روباتیک در برنامه خدمات‌رسانی مداری به ماهواره‌ها در مدار زمین‌آهنگ اهمیت ویژه‌ای دارد. انعقاد قرارداد ۲۰ میلیون دلاری برای ساخت بازوی روباتیک


  سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا برنامه خدمات‌رسانی روباتیک به ماهواره‌های زمین‌آهنگ را در اولویت برنامه‌های فضایی خود قرار داده است. هدف اصلی از اجرای این پروژه، ساخت یک بازوی روباتیک است که بتواند در مدار زمین‌آهنگ یا در نزدیکی آن سری عملیات‌های خدمات‌رسانی به ماهواره‌ها از جمله شناسایی ماهواره‌های آسیب‌دیده و آزادسازی آرایه‌های خورشیدی را انجام بدهد. قرار است اولین پرتاب در این زمینه در اواخر سال ۲۰۲۰ یا اوایل سال ۲۰۲۱ انجام بشود.

  مسئولان سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا بازوهای روباتیک را اولین گام برای راه‌اندازی سامانه خدمات‌رسانی روباتیک به ماهواره‌های زمین‌آهنگ دانسته و در بودجه سال ۲۰۱۷، مبلغ ۳۳ میلیون دلار برای آن درخواست نمودند. به گفته رئیس دفتر فناوری تاکتیکی این سازمان، موفقیت پروژه مذکور ساختار عملیات ماهواره‌ای در مد ار زمین‌آهنگ را تغییر خواهد داد؛ چرا که بدین‌ترتیب ردیابی سامانه‌های دفاعی موجود در این مدار، امکان‌پذیر خواهد بود.

  سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا پیش از این در ماه مارس اظهار کرده بود که با استفاده از بازوهای روباتیک امکان برقراری اتصال ماهواره‌‌ خدمات‌دهنده با دیگر ماهواره‌ها را امکان‌پذیر خواهد نمود. همچنین این بازوها دارای اتصالاتی هستند که حرکت سریع آنها را ممکن می‌سازد. این بازوها جایگذاری مناسب ماهواره‌ای که به مدار اشتباه انتقال پیدا کرده است و همچنین ارتقای ابزارها و نظارت‌های دقیق را امکان‌پذیر می‌سازد.

  شایان ذکر است ساخت بازوهای روباتیک سابقه‌ای بیش از ده سال دارد و اولین بار در پروژه دیگری با نام اختصاری FREND انجام شده بود.

  شرکت SSL سازنده ماهواره‌های مخابراتی تجاری بزرگ است و تحت نظارت شرکت MDA فعالیت می‌کند که خود یکی از پیشگامان عرصه روباتیک فضایی است. بنا بر اظهار مسئولان این شرکت، قرارداد بازوهای روباتیک با سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا در ادامه تحقیقات انجام شده در راستای قراردادهای سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ منعقد شده است. در ماه سپتامبر، سازمان آمریکایی قراردادی ۲۵۰ هزار دلاری برای انجام یک تحقیق پنج‌ماهه با این شرکت منعقد کرد که به موجب آن امکان نصب آنتن ماهواره‌هایی که در حال حاضر در مدار قرار دارند، ممکن خواهد شد.

  به گفته رئیس شرکت SSL، توانایی خدمات‌رسانی ایمن و مشترک به ماهواره‌هایی که در مدار زمین‌آهنگ قرار دارند، موجب تغییر در طراحی و عملیات فضاپیماها از جمله در مونتاژ، تعمیرات خواهد شد. در نتیجه هزینه‌های ساخت و انتقال مداری ماهواره کاهش پیدا کرده و در مقابل، سودمندی و قابلیت آنها افزایش خواهد داشت.

   

  منبع خبر :  www.spacenews.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.