انعقاد قرارداد ۲۰ میلیون دلاری برای ساخت بازوی روباتیک

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا قراردادی به مبلغ ۲۰/۷ میلیون دلار با شرکت اسپیس سیستمز لورال(SSL) منعقد کرده است که به موجب آن SSL طراحی و ساخت دو بازوی روباتیک را بر عهده گرفته است. این بازوهای روباتیک در برنامه خدمات‌رسانی مداری به ماهواره‌ها در مدار زمین‌آهنگ اهمیت ویژه‌ای دارد. انعقاد قرارداد ۲۰ میلیون دلاری برای ساخت بازوی روباتیک


  سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا برنامه خدمات‌رسانی روباتیک به ماهواره‌های زمین‌آهنگ را در اولویت برنامه‌های فضایی خود قرار داده است. هدف اصلی از اجرای این پروژه، ساخت یک بازوی روباتیک است که بتواند در مدار زمین‌آهنگ یا در نزدیکی آن سری عملیات‌های خدمات‌رسانی به ماهواره‌ها از جمله شناسایی ماهواره‌های آسیب‌دیده و آزادسازی آرایه‌های خورشیدی را انجام بدهد. قرار است اولین پرتاب در این زمینه در اواخر سال ۲۰۲۰ یا اوایل سال ۲۰۲۱ انجام بشود.

  مسئولان سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا بازوهای روباتیک را اولین گام برای راه‌اندازی سامانه خدمات‌رسانی روباتیک به ماهواره‌های زمین‌آهنگ دانسته و در بودجه سال ۲۰۱۷، مبلغ ۳۳ میلیون دلار برای آن درخواست نمودند. به گفته رئیس دفتر فناوری تاکتیکی این سازمان، موفقیت پروژه مذکور ساختار عملیات ماهواره‌ای در مد ار زمین‌آهنگ را تغییر خواهد داد؛ چرا که بدین‌ترتیب ردیابی سامانه‌های دفاعی موجود در این مدار، امکان‌پذیر خواهد بود.

  سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا پیش از این در ماه مارس اظهار کرده بود که با استفاده از بازوهای روباتیک امکان برقراری اتصال ماهواره‌‌ خدمات‌دهنده با دیگر ماهواره‌ها را امکان‌پذیر خواهد نمود. همچنین این بازوها دارای اتصالاتی هستند که حرکت سریع آنها را ممکن می‌سازد. این بازوها جایگذاری مناسب ماهواره‌ای که به مدار اشتباه انتقال پیدا کرده است و همچنین ارتقای ابزارها و نظارت‌های دقیق را امکان‌پذیر می‌سازد.

  شایان ذکر است ساخت بازوهای روباتیک سابقه‌ای بیش از ده سال دارد و اولین بار در پروژه دیگری با نام اختصاری FREND انجام شده بود.

  شرکت SSL سازنده ماهواره‌های مخابراتی تجاری بزرگ است و تحت نظارت شرکت MDA فعالیت می‌کند که خود یکی از پیشگامان عرصه روباتیک فضایی است. بنا بر اظهار مسئولان این شرکت، قرارداد بازوهای روباتیک با سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا در ادامه تحقیقات انجام شده در راستای قراردادهای سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ منعقد شده است. در ماه سپتامبر، سازمان آمریکایی قراردادی ۲۵۰ هزار دلاری برای انجام یک تحقیق پنج‌ماهه با این شرکت منعقد کرد که به موجب آن امکان نصب آنتن ماهواره‌هایی که در حال حاضر در مدار قرار دارند، ممکن خواهد شد.

  به گفته رئیس شرکت SSL، توانایی خدمات‌رسانی ایمن و مشترک به ماهواره‌هایی که در مدار زمین‌آهنگ قرار دارند، موجب تغییر در طراحی و عملیات فضاپیماها از جمله در مونتاژ، تعمیرات خواهد شد. در نتیجه هزینه‌های ساخت و انتقال مداری ماهواره کاهش پیدا کرده و در مقابل، سودمندی و قابلیت آنها افزایش خواهد داشت.

   

  منبع خبر :  www.spacenews.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .