پایگاه فضایی

  فضانوردان اوقات بسیار خوشی را در ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌گذرانند. پایگاه فضایی پایگاه فضایی

   

   

  پایگاه فضایی پایگاه فضایی

  تصویرگر: کلایتون هامر

   

   

  ۱. ساخت ایستگاه

  ایستگاه فضایی بین‌المللی یک مرکز تحقیقاتی است؛ مرکزی مرکب از قطعاتی پیش ساخته که فضانوردان آن‌ها را به هم وصل و ایستگاه را ساخته‌اند. اولین بخش ایستگاه، ساخت روسیه است و در سال۱۳۷۷ (۱۹۹۸ میلادی) به فضا پرتاپ شد.

  از آن زمان به بعد، حدود ۳۵ قطعه‌ی دیگر (ساخت کشورهای آمریکا، روسیه، ژاپن، کانادا، ایتالیا و...) به فضا فرستاده شد تا آن را کامل کنند.


  ۲. آزمایش در فضا

  از زمان شروع فعالیت این ایستگاه، صدها آزمایش علمی در آزمایشگاه‌هایش صورت گرفته و فضانوردان تقریباً همه چیز را در فضا آزمایش کرده‌اند؛ از فشردن یک حوله‌ی خیس تا این‌که عروس دریایی چگونه می‌تواند در فضا به زندگی ادامه دهد.  ۳. خوراک کهکشانی

  غذاخوری ایستگاه فضایی مملو از قفسه‌های مواد غذایی آماده‌ای است که به‌صورت خاص بسته‌بندی شده‌اند تا فاسد نشوند. خدمه ظرف‌های غذا را با چسب‌های پارچه‌ای (چسبک) روی میز ثابت می‌کنند تا در هوا معلق نشوند.

  مواد غذایی مانند گوشت، بیسکویت، کیک‌های شکلاتی، میوه و سبزیجات تازه هر چند ماه یک‌بار از زمین به ایستگاه فرستاده می‌شود.


  ۴. ورزش سبک

  فضانوردان برای سلامتی خود هر روز دو ساعت در باشگاه فضایی ورزش می‌کنند. تردمیل یک کابل محافظ دارد که فضانوردان خود را به آن می‌بندند تا هنگام دویدن از روی آن منحرف نشوند.

  دوچرخه‌ی ثابت، زینی برای نشستن ندارد و فضانوردان بعد از بستن کفش‌هایشان به پدال دوچرخه، بالای آن به صورت شناور رکاب می‌زنند.


  ۵. نمای پرستاره

  در زیر ایستگاه فضایی، پنجره‌ای شش‌ضلعی هست که از آن‌جا بیش‌تر از ۱۱۰۰ کیلومتر دورتر از زمین قابل مشاهده‌است. فضانوردان حتی گاهی فوران آتش‌فشان‌ها و گردش تند‌بادها را نیز می‌توانند از این‌جا ببینند.


  ۶. یک دلقک بزرگ

  فضانوردان بازی رایانه‌ای«بگیر» را با یک بازوی روباتیک بیرون از سفینه بازی می‌کنند. این بازو از هفت مفصل تشکیل شده و تا حدود ۱۸ متر قابلیت بلند شدن دارد، به‌طوری‌که با کنترل این دست بزرگ از داخل ایستگاه، فضانورد می‌تواند بسته‌های ارسالی از زمین را بگیرد.


  ۷. خوب بخوابی

  در ایستگاه، محفظه‌های شش ضلعی برای خوابیدن فضانوردان تعبیه شده است. هر محفظه به اندازه‌ی یک باجه‌ی تلفن عمومی جا دارد و داخلش فقط برای یک لپ‌تاپ و یک کیسه‌ی خواب جا هست. کیسه‌های خواب به گوشه‌ها وصل شده‌اند تا فضانوردان هنگام خواب شناور نشوند.


  ۸. اشعه‌های دریافتی

  صفحه‌های خورشیدی ایستگاه، انرژی خورشیدی را به الکتریسته تبدیل می‌کنند. ایستگاه در هر سمت هشت صفحه‌ی خورشیدی دارد که فقط یکی از آن‌ها ۳۵ متر طول و حدود ۱۰۸۸ کیلوگرم وزن دارد. این صفحه‌های خورشیدی به اندازه‌ی مصرف
  ۴۰ خانه، برق تولید می‌کنند.


  ۹. عشق سرعت

  ایستگاه فضایی بین‌المللی با سرعت ۲۸هزار کیلومتر در ساعت به دور زمین می‌چرخد. به عبارتی دیگر، ایستگاه در هر ۹۰ دقیقه یک بار دور زمین می‌چرخد و فضانوردان می‌توانند در روز ۱۶ بار طلوع و غروب خورشید را ببیند.


  ۱۰. محدویت در پارک

  ایستگاه شش عرشه( سکو) دارد که پارکینگ فضایی آن محسوب می‌شود. سفینه‌های دیگر در سفرهای خود به این عرشه‌ها متصل می‌شوند و مواد مورد نیاز فضانوردان و گاهی توریست‌های فضایی را به آن‌جا می‌آورند.  هفت توریست فضایی با سفینه‌ی سایوز روسیه برای بازدید ایستگاه فضایی بین‌المللی رفته‌اند که این سفر حدود ۴۰ میلیون دلار هزینه در بر داشته ‌است.

   

   

   

  منبع:همشهری آنلاین > کودک و نوجوان

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.