موفقیت دیگر اسپیس‌ایکس در پرتاب و فرود راکت فضایی‌اش

  شرکت اسپیس‌ایکس توانست باری دیگر یکی از موشک‌های فالکون ۹ خود را به همراه ماهواره ارتباطی متعلق به ژاپن به فضا پرتاب کرده و پس از راهی کردن ماهواره به سوی مدار، با موفقیت روی سکوی شناور خودرانی فرود آید. موفقیت دیگر اسپیس‌ایکس در پرتاب و فرود راکت فضایی‌اش


  براساس گزارش اسپیس، شرکت اسپیس ایکس توانسته طی دو سال گذشته ۱۱ راکت فالکون به فضا پرتاب کند که از این تعداد ۶ فروند راکت موفق به ورود مجدد به زمین شده‌اند. از میان این ۶ راکت با موفقیت روی سکویی شناور فرود آمده‌اند و دو راکت دیگر در فرود ناموفق عمل کرده‌اند.

  قرار است از این ۶ راکت بازگشته به زمین در ماموریت‌های آتی شرکت اسپیس ایکس استفاده شود، نزدیک‌ترین ماموریت برای این راکت‌ها پاییز سال ۲۰۱۶ است که به گفته ایلان‌ماسک، بنیانگذار این شرکت، یکی از این راکت‌های بازیابی شده به فضا خواهد‌رفت.

  این راکت دو مرحله‌ای صبح روز یکشنبه به همراه ماهواره JCSAT-۱۶ راهی مدار دور انتقالی زمین‌ثابت یا GTO شد و در حدود ۹ دقیقه پس از پرتاب اولیه، مرحله اول راکت برای فرود روی سکوی یک کشتی روباتیک در اقیانوس اطلس در فاصله چند صد کیلومتری از سواحل کالیفرنیا به زمین بازگشت.

  مرحله اول راکت برای دستیابی به این مدار تحت تاثیر سرعت بالا و دمای شدید قرار می‌گیرد و همین موضوع فرود موفقیت‌آمیز را به چالش می‌کشد. راکت‌هایی که باری را به سوی نقطه‌ای دورافتاده حمل می‌کنند، قدرت حمل مقدار زیادی سوخت ندارند تا از آن برای بازگشت به محل اولیه پرتاب استفاده کنند،‌از این رو برای سازگاری با شرایط راکت، از سکوی شناوری به عنوان مکان فرود نزدیک به راکت استفاده می‌شود.

  هدف از تلاش‌های اسپیس‌ایکس دستیابی به راکت‌هایی کاملا قابل‌بازیابی است تا به این شکل بتواند به تدریج هزینه سفرهای فضایی را کاهش دهد و زمینه‌ساز کسترش ردپای بشر در سامانه خورشیدی شود.

   

  منبع: همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.