موفقیت دیگر اسپیس‌ایکس در پرتاب و فرود راکت فضایی‌اش

  شرکت اسپیس‌ایکس توانست باری دیگر یکی از موشک‌های فالکون ۹ خود را به همراه ماهواره ارتباطی متعلق به ژاپن به فضا پرتاب کرده و پس از راهی کردن ماهواره به سوی مدار، با موفقیت روی سکوی شناور خودرانی فرود آید. موفقیت دیگر اسپیس‌ایکس در پرتاب و فرود راکت فضایی‌اش


  براساس گزارش اسپیس، شرکت اسپیس ایکس توانسته طی دو سال گذشته ۱۱ راکت فالکون به فضا پرتاب کند که از این تعداد ۶ فروند راکت موفق به ورود مجدد به زمین شده‌اند. از میان این ۶ راکت با موفقیت روی سکویی شناور فرود آمده‌اند و دو راکت دیگر در فرود ناموفق عمل کرده‌اند.

  قرار است از این ۶ راکت بازگشته به زمین در ماموریت‌های آتی شرکت اسپیس ایکس استفاده شود، نزدیک‌ترین ماموریت برای این راکت‌ها پاییز سال ۲۰۱۶ است که به گفته ایلان‌ماسک، بنیانگذار این شرکت، یکی از این راکت‌های بازیابی شده به فضا خواهد‌رفت.

  این راکت دو مرحله‌ای صبح روز یکشنبه به همراه ماهواره JCSAT-۱۶ راهی مدار دور انتقالی زمین‌ثابت یا GTO شد و در حدود ۹ دقیقه پس از پرتاب اولیه، مرحله اول راکت برای فرود روی سکوی یک کشتی روباتیک در اقیانوس اطلس در فاصله چند صد کیلومتری از سواحل کالیفرنیا به زمین بازگشت.

  مرحله اول راکت برای دستیابی به این مدار تحت تاثیر سرعت بالا و دمای شدید قرار می‌گیرد و همین موضوع فرود موفقیت‌آمیز را به چالش می‌کشد. راکت‌هایی که باری را به سوی نقطه‌ای دورافتاده حمل می‌کنند، قدرت حمل مقدار زیادی سوخت ندارند تا از آن برای بازگشت به محل اولیه پرتاب استفاده کنند،‌از این رو برای سازگاری با شرایط راکت، از سکوی شناوری به عنوان مکان فرود نزدیک به راکت استفاده می‌شود.

  هدف از تلاش‌های اسپیس‌ایکس دستیابی به راکت‌هایی کاملا قابل‌بازیابی است تا به این شکل بتواند به تدریج هزینه سفرهای فضایی را کاهش دهد و زمینه‌ساز کسترش ردپای بشر در سامانه خورشیدی شود.

   

  منبع: همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .