ارسال اولین فرودگر خصوصی به سطح ماه

  کارآفرینی میلیاردر که ثروت خود را در دوران رونق اینترنتی به دست آورده‌است، یک قدم به تبدیل کردن ماه به یک فرصت تجاری دیگر نزدیک‌تر شده‌است. ارسال اولین فرودگر خصوصی به سطح ماه


  براساس گزارش NBC، شرکت خصوصی مون‌اکسپرس که توسط ناوین جاین تاسیس شده‌است، به تازگی تاییده سازمان هوانوردی آمریکا را برای فرستادن فرودگری بدون سرنشین به ماه دریافت کرده‌است. در این صورت مون اکسپرس به اولین شرکت در تاریخ فضانوردی زمین تبدیل خواهد شد که تاییدیه ترک مدار زمین و فرود روی یک جرم کیهانی را دریافت کرده‌است.

  براساس معاهده فضای بیرونی که در دهه ۱۹۶۰ و همزمان با شدت گرفتن رقابت فضایی میان کشورهای جهان تصویب شده و به امضا رسید، شرکت‌های غیر دولتی را متعهد کرده‌است تا برای خارج شدن از مدار زمین از نهاد‌های دولتی شناخته شده از جانب معاهده مجوز دریافت کنند.

  مون اکسپرس با هدف بهره‌برداری از منابع ماه،‌ مواد معدنی که نمونه آن روی زمین نیز وجود دارد از جمله تیتانیوم و پلاتینیوم قصد سفر به ماه را دارد. به گفته جاین، ماه طی چهار میلیارد سال گذشته درحال ذخیره‌سازی مواد معدنی موجود در سیارک‌ها بوده‌است، موادی که برای تجارت ارزشمندند.

  درصورتی که همه نقشه‌ها طبق برنامه پیش روند،‌در سال ۲۰۱۷ راکتی با قیمت کمتر از ۵ میلیون دلار،‌فرودگر کوچک خود را به سمت ماه خواهد برد و پس از فرود آمدن روی ماه به جستجو و جمع‌آوری منابع موجود در ماه بپردازد تا از آن نه تنها در راستای منافع بشر در زمین استفاده شود،‌ بلکه این منابع را به سنگ‌بنایی برای سکونت انسان در مریخ تبدیل کند.

  از دیگر اهداف شرکت مون اکسپرس تجاری‌سازی سفر به ماه است تا روزی ساکنان زمین به جای سفر به هاوایی بتوانند به ماه سفر کنند. این شرکت درصورتی که بتواند روی ماه فرود آید جایزه ۲۰ میلیون دلاری ایکس‌پرایز شرکت گوگل را نیز دریافت خواهد کرد،‌جایزه‌ای که قرار است به اولین شرکتی اهدا شود که بتواند روی ماه فرود آید،‌۵۰۰ متر حرکت کرده و تصاویر و ویدیوهایی با وضوح بالا به زمین ارسال کند.

   

  منبع:همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .