طراحی ماهواره‌های پایه در برخی دانشگاه‌ها آغاز شده است

  رئیس مرکز ملی فضایی ایران با بیان اینکه ساخت ماهواره‌های زیر ۱۵ کیلوگرمی مورد توجه دنیا قرار گرفته است، گفت: ایران ‏نیز این فناوری را در دست دارد و طراحی ماهواره‌های پایه در برخی دانشگاه‌ها آغاز شده است. طراحی ماهواره‌های پایه در برخی دانشگاه‌ها آغاز شده است


  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آقای دکترمنوچهرمنطقی رئیس مرکز ملی و فضایی با حضوردر برنامه روی خط خبر گفت: ماهواره از اجزای بسیارمهم دراقتصاد است دربرآورد معادن که در کدام مناطق کشوروجود دارد و یا نفت و گاز و در کشاورزی می تواند قدرت پیش بینی زیادی به ما بدهد. مناطق سیل خیز و حریق هایی که در جنگلها اتفاق می افتد از طریق ماهواره می شود بررسی کرد.

  وی افزود: هر نوع فعالیتی می تواند در کنترل و رصد اطلاعات بسیار مفید باشد. در بحث رادیو وتلویزیون و نیزارتباطات بانکها بسیار مهم و کارآمد می باشد، ماهواره جزء لاینفک اقتصاد هر کشورمی باشد. در کشور ما د ر رادیو و تلویزیون بانکها و مخابرات بسیار مهم و کارآمد است.

  منوچهر منطقی – رئیس مرکز ‏ملی فضایی ایران گفت: ازظرفیتی که ما ازماهواره استفاده می کنیم ۴۰ درصد است و ۶۰ درصد باقی مانده کاربرد اساسی ندارد. اگر بخواهیم ازامنیت ملی درسطحی بالاتر داشته باشیم از ماهواره استفاده می کنیم . در کاربردهای دفاعی ازماهواره های عام استفاده نمی شود، از ماهواره های خصوصی بهره وری خواهیم کرد. که کشور ما نهمین رتبه را در استفاده بهینه از ماهواره را دارد.

  منطقی گفت: در بخش فضا، پناسیل جمهوری اسلامی ایران بالاست و ما باید شرکتهای دانش بنیان تاسیس کنیم که در خصوص استفاده های خاص ماهواره و نیز موضوعات مورد توجه آن اطلاعات لازم را ارائه دهد.

  رئیس مرکز ملی فضا افزود: ۵ نهاد بزرگ از جمله ۱- حوزه مخابرات ۲- پژوهشگاه فضا ۳- پژوهشگاه هوا و فضا ۴- پژوهشگاه هوا فضا الکترونیک هوا فضا ست.

  در پایان ایشان افزود: زیست فضایی را تحت کنترل و بررسی قرار دهیم که می توان با مشارکت کشورها صورت گیرد که این مورد بین ۳ تا ۴ سال آینده اتفاق خواهد افتاد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.