رویای نزدیک شدن به «مشتری»؛ درحال وقوع

  تا دو روز آینده رویای نزدیک شدن به سیاره «مشتری» به حقیقت می پیوندد. رویای نزدیک شدن به «مشتری»؛ درحال وقوع


  به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در چهارم جولای حوالی ساعت ۹:۳۰ دقیقه به وقت تهران، فضاپیمای «جونو» پس از طی ۲.۸ میلیارد کیلومتر، موتور اصلی خود را روشن خواهد کرد تا در مدار پادشاه سیارات قرار گیرد.

  بعد از قرار گرفتن جونو در مدار «مشتری» سرعت گردش فضاپیما از ۵ به ۲ دور در دقیقه کاهش می یابد و به سمت خورشید قرار می گیرد و نتیجه اندازه گیری هایی که از راه دور انجام می دهد از طریق آنتن بسیار قدرتمند خود مخابره می کند.

  دبیرگروه دانش روزنامه جام جم در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه فضاپیمای جونو سال ۱۳۹۰ از پایگاه «کیپ کاناورال» در آمریکا پرتاب شد می گوید: هدف از پرتاب این فضاپیما، رصد بزرگترین و پرجرم ترین سیاره منظومه شمسی، یعنی مشتری است.

  کوکرم با تاکید بر اینکه «جونو» پس از طی ۲.۸ میلیارد کیلومتر در ۱۴ تیر(۴ جولای) به سیاره مشتری می رسد می افزاید: این فضا پیما در ارتفاع حدود ۴ هزار و ۹۸۸ کیلومتری از سطح سیاره قرار می گیرد.

  دبیر گروه دانش روزنامه جام جم با اشاره به اینکه همچنین باید در نظر داشته باشیم که سیاره مشتری سیاره گازی است و سطح مشخصی ندارد که فضاپیما بر آن فرود بیاید خاطرنشان می کند: چون سیاره از گاز تشکیل شده است، از مکان مشخصی که غلظت گازها به استاندارد خاصی می رسد، سطح سیاره را تعیین می کند.

  سردبیر ماهنامه نجوم درباره هشت ابزار علمی که فضاپیمای جونو در اختیار دارد می افزاید: قرار است وضعیت میدان مغناطیسی سیاره مشتری و ترکیبات شیمایی که در این سیاره وجود دارد یعنی وجود ماده ای به نام هیدروژن فلزی بررسی شود.

  کوکرم ادامه می دهد: فضاپیمای جونو همچنین بسیاری از ویژگی های فیزیکی و شیمایی سیاره مشتری را که تا بحال برای سیاره شناسان پوشیده بوده است، بررسی می کند.

  مدرس نجوم اظهار می دارد: این فضاپیما که هزینه ساخت آن حدود ۳۸۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است با انرژی خورشیدی کار می کند و دارای سه پنل خورشیدی است که هر کدام از پنل ها ۹ متر طول دارد.

  دبیر گروه دانش روزنامه جام جم خاطرنشان می کند: تاکنون این دورترین مسافتی است که یک فضاپیما توانسته است با انرژی خورشیدی طی کند و به سیاره مشتری برسد.

  کوکرم با بیان اینکه مشتری، نسبت به زمین از خورشید ۵ برابر دورتر است می گوید: وقتی جونو به این سیاره برسد حدود ۸۰۰ میلیون کیلومتر از خورشید فاصله خواهد داشت.

  سردبیر ماهنامه نجوم می افزاید: همچنین در این فاصله، انرژی دریافتی فضاپیما بسیار کم است اما«جونو» به گونه ای طراحی شده است که بتواند با همان انژری کم خورشیدی به فعالیت خود ادامه دهد.

  این مدرس نجوم با اشاره به اینکه هم اکنون تصاویری از نزدیک شدن فضاپیمای جونو به مشتری از فاصله ۱۱ میلیون کیلومتری از این سیاره گرفته شده است می گوید: در روزهای آتی، ۱۴ تیر و پس از آن تصاویر بسیار دقیق تر و جذاب تری از سیاره مشتری خواهیم دید.

  کوکرم تصریح می کند: پیش از این فضاپیمای «گالیگه» در بازه زمانی سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ به دیدار مشتری رفته و توانسته بود از این سیاره تصاویر و اطلاعات بسیار زیادی را مخابره کند همچنین قبل از آن، فضاپیمای وویجر-۲ از کنار مشتری فقط گذر کرد.

  سردبیر ماهنامه نجوم با تاکید بر اینکه این اولین بار است که یک فضاپیما بسیار بسیار به مشتری نزدیک می شود می گوید: «جونو» به طور اختصاصی برای مدتی این سیاره را مطالعه می کند.

  کوکرم خاطر نشان می کند: قاعدتا پس از این مرحله درک دانشمندان درمورد چگونگی شکل گیری سیارات، چگونگی ترکیباتی که در سیاره مشتری است و بخصوص میدان مغناطیسی این سیاره تغییر خواهد کرد.

  وی با بیان اینکه تا پیش از این فضاپیماها نسبت به نزدیک شدن بسیار زیاد به سیاره مشتری پرهیز می کردند می افزاید: این پرهیز به علت میدان مغناطیسی قوی این سیاره بود که بر کیفیت عملکرد دستگاه های فضاپیما اثر منفی می گذاشت.

  کوکرم ادامه می دهد: اما در فضاپیمای جونو با پیشرفت فناوری تا حد زیادی این مشکلات مرتفع شده است.

  دبیرگروه دانش روزنامه جام جم در پایان می‌گوید: پس از ۵ سال صبر کردن برای اینکه فضاپیمای جونو به مشتری برسد به نظر می رسد روزهای بسیار مهیجی پیش رو داریم.

  «جونو» گردش خود به دور مشتری را از مداری آغاز می کند که هر ۵۳ و نیم روز یک گردش کامل به دور مشتری انجام خواهد داد، این فضاپیما با قرار گرفتن در مدار مذکور آماده حرکت به سمت مداری می شود که هر ۱۴ روز یک گردش کامل به دور مشتری دارد.

  این حرکت در ۱۹ اکتبر با روشن شدن مجدد موتور فضاپیما انجام خواهد شد. دلیل اینکه جونو مستقیما در مدار ۱۴ روز قرار نمی گیرد این است که انجام فرآیند در دو مرحله باعث کاهش مصرف سوخت فضاپیما می گردد.

  موسسه Jet Propulsion Labratory مدیریت پروژه را برای ناسا انجام می دهد. این فضاپیما تقریبا به اندازه یک زمین بسکتبال است.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.