«جونو» وارد میدان مغناطیسی مشتری شد

  کاوشگر «جونو» با ورود به میدان مغناطیسی مشتری رسما فاز ورود به مدار این سیاره را آغاز کرد. «جونو» وارد میدان مغناطیسی مشتری شد


  به گزارش خبرگزاری مهر، کاوشگر جونو که به آژانس فضانوردی آمریکا تعلق دارد هم اکنون در بخشی از اتمسفر مشتری موسوم به «مگنتوسفر» قرار دارد. اینجا منطقه ای است که حرکات ذرات موجود در فضای اطراف مشتری توسط ساختارهای درونی این سیاره کنترل می شود.

  اسکات بولتون دانشمند طراز اول مأموریت جونو گفت: ما از مرزهای مشتری عبور کرده و با سرعت به این سیاره نزدیک می شویم و در حال حاضر نیز مشغول جمع آوری داده های ارزشمندی هستیم.

  کاوشگر جونو تا چند روز دیگر وارد مدار مشتری خواهد شد تا به مدت یک سال کار خود را در این سیاره آغاز کند. اندازه گیریهای دقیقی درباره اتمسفر مشتری و تهیه نقشه سه بعدی از آن از جمله مهمترین بخشهای این مأموریت به شمار می آید.

  ناسا اعلام کرده که طی ساعتهای گذشته، سیستم های پیچیده و بسیار حساس ارزیاب در بدنه این کاوشگر موفق به شناسایی تغییراتی در ذرات و میدانهای مغناطیسی اطراف جونو شده اند و این درحالی بوده که این کاوشگر از محیطی متأثر از بادهای خورشیدی بین سیاره ای وارد میدان مغناطیسی مشتری می شده است.

  کاوشگر جونو سفر خود به سوی مشتری را ۵ سال پیش آغاز کرد و در ماه ژانویه به فاصله حدود ۸۰۰ میلیون کیلومتری خورشید نیز رسید که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.

  تلاش برای درک این موضوع که چه میزان آب در دل مشتری وجود دارد از دیگر برنامه های کاوشگر جونو در این مأموریت تاریخی خواهد بود.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .