آزمایش قدرتمند‌ترین راکت فضایی در چین

  سازمان فضایی چین با آزمایش قدرتمند‌ترین راکتی که تاکنون ساخته است و کپسول سرنشین‌دار خود، که با هدف خدمات‌رسانی به ایستگاه فضایی آینده این کشور ساخته شده‌اند، یک قدم به اجرای برنامه بلندپروازانه فضایی خود نزدیک‌تر شد. آزمایش قدرتمند‌ترین راکت فضایی در چین


  براساس گزارش نیوساینتیست، راکت مارس۷ برای اولین‌بار از سکوی پرتاب جدید در ونچانگ در جنوب چین پرتاب شد. در آینده این راکت متوسط، فضاپیمای باری تیان‍ژو را برای تامین تجهیزات ایستگاه فضایی چین با خود به فضا خواهد برد و علاوه بر این نسل جدیدی از کپسول حمل فضانوردان را نیز به همراه خواهد داشت.

  فضانوردان چینی درحال حاضر از کپسول شنژو برای سفر به مدار زمین استفاده می‌کنند،‌نسخه‌ای از کپسول سایوز روس‌ها که با تغییر در طراحی و ساخت می‌تواند تعداد فضانوردان بیشتری را حمل کرده و به فواصل دورتری از فضا سفر کند. نسخه‌ای که به تازگی در پرتاب آزمایشی مورد بررسی قرار گرفته ابعادی کوچکتر از نسخه اصلی کپسول دارد.

  به گفته دفتر مهندسی پروژه‌های فضایی سرنشین‌دار چین، این کپسول جدید و کوچک با هدف جمع‌آوری داده‌های آیرودینامیکی و دمایی درحین بازگشت به زمین ساخته شده‌است تا فناوری‌های کلیدی از قبیل سازه محافظتی حرارتی قابل‌ا‌نفصال و تولید مواد فلزی سبک‌وزن به تایید برسد.

  این کپسول آزمایشی برای ۲۰ ساعت در مدار زمین بود و پس از آن با کمک چتر نجات در بیابان بادیان ژاران در مغولستان مرکزی فرود آمد. به گفته مقامات فضایی چین فرود سالم این کپسول زمینه طراحی و توسعه نسل بعدی فضاپیماهای سرنشین‌دار را فراهم خواهد‌آورد. راکت مارس ۷ همچنین تعدادی ماهواره مطالعاتی را نیز به همراه خود به مدار برده‌است.

  چین قصد دارد آزمایشگاه فضایی تیانگونگ ۲ را در اواخر سال ۲۰۱۶ به فضا پرتاب کند و پس از آن تا سال ۲۰۱۸ فرصت دارد تا ایستگاه فضایی بادی‌اش را تکمیل کند. این کشور قصد دارد از کشورهای دیگر برای همکاری در این پروژه دعوت کند.

   

  همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.