آزمایش قدرتمند‌ترین راکت فضایی در چین

  سازمان فضایی چین با آزمایش قدرتمند‌ترین راکتی که تاکنون ساخته است و کپسول سرنشین‌دار خود، که با هدف خدمات‌رسانی به ایستگاه فضایی آینده این کشور ساخته شده‌اند، یک قدم به اجرای برنامه بلندپروازانه فضایی خود نزدیک‌تر شد. آزمایش قدرتمند‌ترین راکت فضایی در چین


  براساس گزارش نیوساینتیست، راکت مارس۷ برای اولین‌بار از سکوی پرتاب جدید در ونچانگ در جنوب چین پرتاب شد. در آینده این راکت متوسط، فضاپیمای باری تیان‍ژو را برای تامین تجهیزات ایستگاه فضایی چین با خود به فضا خواهد برد و علاوه بر این نسل جدیدی از کپسول حمل فضانوردان را نیز به همراه خواهد داشت.

  فضانوردان چینی درحال حاضر از کپسول شنژو برای سفر به مدار زمین استفاده می‌کنند،‌نسخه‌ای از کپسول سایوز روس‌ها که با تغییر در طراحی و ساخت می‌تواند تعداد فضانوردان بیشتری را حمل کرده و به فواصل دورتری از فضا سفر کند. نسخه‌ای که به تازگی در پرتاب آزمایشی مورد بررسی قرار گرفته ابعادی کوچکتر از نسخه اصلی کپسول دارد.

  به گفته دفتر مهندسی پروژه‌های فضایی سرنشین‌دار چین، این کپسول جدید و کوچک با هدف جمع‌آوری داده‌های آیرودینامیکی و دمایی درحین بازگشت به زمین ساخته شده‌است تا فناوری‌های کلیدی از قبیل سازه محافظتی حرارتی قابل‌ا‌نفصال و تولید مواد فلزی سبک‌وزن به تایید برسد.

  این کپسول آزمایشی برای ۲۰ ساعت در مدار زمین بود و پس از آن با کمک چتر نجات در بیابان بادیان ژاران در مغولستان مرکزی فرود آمد. به گفته مقامات فضایی چین فرود سالم این کپسول زمینه طراحی و توسعه نسل بعدی فضاپیماهای سرنشین‌دار را فراهم خواهد‌آورد. راکت مارس ۷ همچنین تعدادی ماهواره مطالعاتی را نیز به همراه خود به مدار برده‌است.

  چین قصد دارد آزمایشگاه فضایی تیانگونگ ۲ را در اواخر سال ۲۰۱۶ به فضا پرتاب کند و پس از آن تا سال ۲۰۱۸ فرصت دارد تا ایستگاه فضایی بادی‌اش را تکمیل کند. این کشور قصد دارد از کشورهای دیگر برای همکاری در این پروژه دعوت کند.

   

  همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .