پرتاب ماهواره نظامی آمریکا با قدرتمندترین مدل موشک اطلس

  یک ماهواره ارتباطات نیروی دریایی آمریکا بر روی قوی‌ترین نسخه موشک اطلس ۵ به مدار بالای زمین ارسال شد. پرتاب ماهواره نظامی آمریکا با قدرتمندترین مدل موشک اطلس

   

  ماهواره MUOS-۵ از پایگاه کیپ کارناوال در فلوریدا به مدار پرتاب شد تا به مجموعه‌ای از چهار ماهواره دیگر نیروی هوایی به منظور ارائه خدمات ارتباطی به ارتش آمریکا در سراسر جهان بپیوندد.

  این نخستین ماموریت موشک اطلس ۵ پس از وقفه کوتاه پروازی آن است. آخرین باری که این موشک پرتاب شد،‌ اواخر ماه مارس بود که یک کپسول باری سیگنوس شرکت اوربیتال‌ساینس را به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل کرد.

  اما در جریان این پرواز، موتور اصلی آن شش ثانیه زودتر از انتظار قطع شد. اگرچه سیگنوس با موفقیت به ایستگاه فضایی رسید، اما شرکت ULA، سازنده موشک اطلس ۵ تصمیم گرفت پروازهای آتی آن را تا بررسی مشکل به تعویق بیندازد. این شرکت در ماه ژوئن از تشخیص علت این مشکل خبر داد و گفت که تغییر غیرعادی در فشار باعث تمام شدن زودهنگام سوخت موشک شده بود. از آن به بعد، ارتقاهایی در موتور صورت گرفته و اطلس ۵ مجددا برای پرواز آماده شد.

  در این پرواز از جدیدترین نسخه موشک یعنی اطلس ۵-۵۵۱ که قدرتمندترین مدل آن است، استفاده شد. پنج بوستر موشک جامد در اطراف پایه اطلس ۵ به ارائه بیش از ۱۰۰۰ تن نیروی پرتاب پرداختند. از این نسخه برای پرتاب موشک "جونو" به سمت سیاره مشتری در سال ۲۰۱۱ و همچنین ماموریت نیوهورایزنز به سیاره کوتوله پلوتو در سال ۲۰۰۶ استفاده شد. در زمان پرتاب نیوهورایزنز، موشک سرعت آن را به ۵۸ هزار کیلومتر در ساعت افزایش داد و این فضاپیما را به سریع‌ترین جسم ارسال شده از زمین تبدیل کرد.

   

  منبع:ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.