شبیه ‌ساز نرم افزاری سامانه ستاره یاب نصیر ۱ طراحی شد

  محققان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شبیه ‌ساز نرم افزاری سامانه ستاره یاب نصیر ۱ را به منظور تعیین موقعیت در طول روز با حمایت ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طراحی کردند. شبیه ‌ساز نرم افزاری سامانه ستاره یاب نصیر ۱ طراحی شد


  به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان این دانشگاه در ادامه توسعه سامانه ناوبری نجومی نصیر ۱ موفق به توسعه عملکرد این سامانه شدند؛ در این پژوهش همزمان با تعیین وضعیت سامانه هوایی، ستاره یاب نصیر ۱ قادر خواهد بود تا تعیین موقعیت را با دقت مناسبی انجام دهد.


  از مهمترین مزایای این سامانه جایگزینی سیستم موقعیت یابی جهانی به صورت غیرفعال است، تعیین موقعیت در ادامه تعیین وضعیت با استفاده از اطلاعات زمان و شیب افق محلی، دقیق‌ترین سامانه‌ تعیین وضعیت ماهواره‌ها و ماهواره‌برها (دقتی بهتر از ۳۰ ثانیه قوسی در هر سه کانال)، تعیین موقعیت با دقتی بهتر از ۲ متر در شرایط مشاهده سرسو (azimuth)، جایگزینی غیرفعال برای سامانه موقعیت یاب جهانی GPS، بدون تاثیر از اختلالات خارجی نیز از دیگر مزیت های این سامانه عنوان شده است.


  ابزار کمک ناوبری برای اصلاح اطلاعات وضعیت سیستم ناوبری اینرسی روی ماهواره‌ها، تعیین وضعیت ماهواره یا ماهواره بر در حالت گمشده در فضا، امکان تعیین وضعیت و موقعیت در زمان کوتاه (بهتر از ۲ هرتز)، وزن کم، توان مصرفی پایین و قابلیت مجتمع شدن با سایر سیستم‌ های ناوبری و تصویربرداری در طول موج مادون قرمز به منظور عملکرد در روز و شب دیگر مزایای این طرح است.


  بهره‌برداران بالقوه این طرح نیز شامل سازمان صنایع هوایی کشور، پروژه جنگنده به منظور جایگزینی GPS، سازمان صنایع دفاع (ساصد) به منظور تعیین موقعیت و شمال یابی روی زمین و توپخانه‌های ارتش، سازمان صنایع هوافضا برای تعیین موقعیت و شمال یابی موشکی و بالستیک، نیروی دریایی ارتش و سپاه به منظور موقعیت یابی ناوهای جنگنده و تمام سازمان‌های نیازمند به موقعیت یابی که در حال حاضر از اطلاعات GPS استفاده می کنند، می‌شوند.


  شبنم یزدانی، یکی از محققان طرح شبیه‌ساز نرم افزاری سامانه ستاره یاب نصیر ۱ در خصوص وضعیت این سامانه در دیگر کشورها، گفت: تاکنون کشورهای آمریکا، کانادا، چین و فرانسه در این زمینه تحقیقاتی داشته اند و یک شرکت آمریکایی نیز ادعای ساخت و فروش آن را نیز دارد اما در منطقه هیچ کشوری در این زمینه ورود نکرده و ایران اولین کشور است.


  وی در مورد علت تولیدنشدن نمونه ساخت این سامانه در کشور، توضیح داد: با توجه به اینکه تامین قطعات این سامانه در این فاز از طرح، هزینه بر است، تاکنون ساخت آن صورت نگرفته و فقط ساخت شبیه ساز آن به اتمام رسیده که در صورت تامین هزینه می توانیم سیستم را نیز بسازیم.


  یزدانی گفت: با بررسی های صورت گرفته به این نتیجه رسیده ایم که امکان ساخت این سامانه و فناوری آن در کشور فراهم است؛ از این رو امیدوار هستیم با حمایت های آتی بتوانیم نمونه ساخته شده ای از این سامانه را تولید کنیم.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.