اتحادیه اروپا ۱.۳ میلیارد یورو صرف برنامه تحقیقات فضایی می کند

  اتحادیه اروپا با توجه به نقش اساسی توانمندی های فضایی در واکنش به بحران هایی همچون بلایای طبیعی، مدیریت منابع طبیعی از جمله آب و جنگل ها، ارائه خدمات در زمینه بهداشت، سلامت، حمل و نقل، پیش بینی وضعیت آب هوا و ... تا سال ۲۰۲۰ میلادی مبلغ ۱.۳ میلیارد یورو صرف برنامه تحقیقات فضایی می کند. اتحادیه اروپا ۱.۳ میلیارد یورو صرف برنامه تحقیقات فضایی می کند


  اتحادیه اروپا با توجه به این که روز به روز بر تعداد کشورهایی که خواهان دسترسی به فضا هستند افزوده می شود، تلاش هایش را برای تدوین راهبرد فضایی اروپا تشدید کرده است.


  به گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، این اتحادیه تاکنون تامین مالی دو برنامه تحقیقات فضایی را برعهده داشته هفت میلیارد یورو صرف سیستم ناوبری ماهواره ای جهان موسوم به «گالیله» و ۴.۳ میلیارد یورو صرف طرح های فضایی برنامه «کپرنیک» کرده است.


  انتظار می رود سیستم ناوبری ماهواره ای جهان (گالیله)، عملیات خود را تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز کند و تا سال ۲۰۱۹ به ظرفیت کامل خود برسد. بعلاوه برنامه اروپایی رصد زمین موسوم به کپرنیک با همکاری آژانس فضایی اروپا، ماهواره ها و زیرساختارهایی را برای رصد زمین، جو و محیط زیست دریایی ایجاد کرده است. اختصاص چنین بودجه ای صرف نظر از ۱.۳ میلیارد یورو هزینه ای است که این اتحادیه صرف تحقیقات فضایی بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ کرده است.


  در دو دهه گذشته تعداد کشورهایی که علاقه مند به دسترسی به فرصت های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی مرتبط با فناوری فضایی هستند به شکل فزاینده ای افزایش یافته است و این کشورها برای رسیدن به چنین هدفی توان فعالیت و انجام تحقیقات فضایی را تقویت کرده اند.


  تاکنون ایران و هشت کشور دیگر از جمله روسیه، فرانسه، چین، ژاپن، هند، کره جنوبی و اسرائیل (رژیم صهیونستی) از فناوری پرتاب برخوردار هستند و بیش از ۶۰ کشور و سازمان در زمینه مسائل فضایی فعال هستند که تقریبا در مقایسه با سال ۲۰۱۰ دو برابر شده است.

   

  رشد فزاینده تمایل کشورها به انجام تحقیقات فضایی به انجام مذاکراتی به منظور تضمین استفاده از فضا برای اهداف صلح آمیز و منافع اجتماعی اقتصادی کنونی و آینده منجر شده و ضرورت تدوین چارچوبی قانونی برای ارائه راهنمایی لازم در خصوص عملکرد و رفتار کشورها در فضا شده است.


  صلاحیت اتحادیه اروپا در انجام عملیات فضایی در سال ۲۰۰۹ میلادی در پیمان لیسبون یا همان معاهده اصلاحات مورد تایید قرار گرفت. در سال ۲۰۱۱ کمیسیون اروپا اولین طرح راهبرد فضایی اتحادیه اروپا را ارائه داد که اجرای آن مستلزم همکاری موثر بین اتحادیه اروپا، آژانس فضایی اروپا (ESA) و کشورهای عضو بود.


  سیاست صنایع فضایی اتحادیه اروپا در فوریه سال ۲۰۱۳ از سوی کمیسیون اروپا تصویب شد و بر ضرورت دستیابی به عدم وابستگی فناوری و حفظ دسترسی مستقل به فضا در اروپا تاکید داشت.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.