اتحادیه اروپا ۱.۳ میلیارد یورو صرف برنامه تحقیقات فضایی می کند

  اتحادیه اروپا با توجه به نقش اساسی توانمندی های فضایی در واکنش به بحران هایی همچون بلایای طبیعی، مدیریت منابع طبیعی از جمله آب و جنگل ها، ارائه خدمات در زمینه بهداشت، سلامت، حمل و نقل، پیش بینی وضعیت آب هوا و ... تا سال ۲۰۲۰ میلادی مبلغ ۱.۳ میلیارد یورو صرف برنامه تحقیقات فضایی می کند. اتحادیه اروپا ۱.۳ میلیارد یورو صرف برنامه تحقیقات فضایی می کند


  اتحادیه اروپا با توجه به این که روز به روز بر تعداد کشورهایی که خواهان دسترسی به فضا هستند افزوده می شود، تلاش هایش را برای تدوین راهبرد فضایی اروپا تشدید کرده است.


  به گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، این اتحادیه تاکنون تامین مالی دو برنامه تحقیقات فضایی را برعهده داشته هفت میلیارد یورو صرف سیستم ناوبری ماهواره ای جهان موسوم به «گالیله» و ۴.۳ میلیارد یورو صرف طرح های فضایی برنامه «کپرنیک» کرده است.


  انتظار می رود سیستم ناوبری ماهواره ای جهان (گالیله)، عملیات خود را تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز کند و تا سال ۲۰۱۹ به ظرفیت کامل خود برسد. بعلاوه برنامه اروپایی رصد زمین موسوم به کپرنیک با همکاری آژانس فضایی اروپا، ماهواره ها و زیرساختارهایی را برای رصد زمین، جو و محیط زیست دریایی ایجاد کرده است. اختصاص چنین بودجه ای صرف نظر از ۱.۳ میلیارد یورو هزینه ای است که این اتحادیه صرف تحقیقات فضایی بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ کرده است.


  در دو دهه گذشته تعداد کشورهایی که علاقه مند به دسترسی به فرصت های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی مرتبط با فناوری فضایی هستند به شکل فزاینده ای افزایش یافته است و این کشورها برای رسیدن به چنین هدفی توان فعالیت و انجام تحقیقات فضایی را تقویت کرده اند.


  تاکنون ایران و هشت کشور دیگر از جمله روسیه، فرانسه، چین، ژاپن، هند، کره جنوبی و اسرائیل (رژیم صهیونستی) از فناوری پرتاب برخوردار هستند و بیش از ۶۰ کشور و سازمان در زمینه مسائل فضایی فعال هستند که تقریبا در مقایسه با سال ۲۰۱۰ دو برابر شده است.

   

  رشد فزاینده تمایل کشورها به انجام تحقیقات فضایی به انجام مذاکراتی به منظور تضمین استفاده از فضا برای اهداف صلح آمیز و منافع اجتماعی اقتصادی کنونی و آینده منجر شده و ضرورت تدوین چارچوبی قانونی برای ارائه راهنمایی لازم در خصوص عملکرد و رفتار کشورها در فضا شده است.


  صلاحیت اتحادیه اروپا در انجام عملیات فضایی در سال ۲۰۰۹ میلادی در پیمان لیسبون یا همان معاهده اصلاحات مورد تایید قرار گرفت. در سال ۲۰۱۱ کمیسیون اروپا اولین طرح راهبرد فضایی اتحادیه اروپا را ارائه داد که اجرای آن مستلزم همکاری موثر بین اتحادیه اروپا، آژانس فضایی اروپا (ESA) و کشورهای عضو بود.


  سیاست صنایع فضایی اتحادیه اروپا در فوریه سال ۲۰۱۳ از سوی کمیسیون اروپا تصویب شد و بر ضرورت دستیابی به عدم وابستگی فناوری و حفظ دسترسی مستقل به فضا در اروپا تاکید داشت.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .