پرتاب موفق نمونه اثبات فناوری حامل برگشت‌پذیر هند

  سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO)، در تلاش برای دستیابی به فضا، اولین نمونه اثبات فناوری حامل بازگشت‌پذیر بومی این کشور (RLV-TD) را با موفقیت پرتاب کرد. پرتاب موفق نمونه اثبات فناوری حامل برگشت‌پذیر هند


  با پرتاب این حامل که تمامی مراحل ساخت آن در کشور هند انجام شده است، سازمان تحقیقات فضایی این کشور برای اولین بار اقدام به پرتاب نمونه اثبات فناوری فضاپیمای بومی دارای باله‌های دلتا(سه‌گوش) نموده است. در حالی که کشورهای آمریکا، روسیه، فرانسه و ژاپن از مدت‌ها پیش، استفاده از حامل بازگشت‌پذیر بال‌دار را کنار گذاشته‌اند، دانشمندان هند باور دارند استفاده از چنین حامل‌هایی موجب کاهش چشمگیر هزینه‌های پرتاب ماهواره خواهد شد.


  قرار است نمونه اصلی این حامل توانایی حمل ماهواره به مدار اطراف زمین و بازگشت دوباره به جو را داشته باشد.

  پرتاب موفق نمونه اثبات فناوری حامل برگشت‌پذیر هند

  در ساعت ۷ بامداد روز دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵، حامل همراه با یک باستر موشکی پرتاب و در ارتفاع ۵۰ کیلومتری از آن جدا شد. فضاپیمای بال‌دار RLV-TD ۲۰ کیلومتر دیگر بالا رفت و پس از آن فرود خود را آغاز نمود. این حامل با سرعت مافوق صوت ۵ ماخ به جو زمین بازگشت و در خلیج بنگال فرود آمد. این آزمایش پرواز مافوق صوت، حدود ده دقیقه از زمان پرتاب تا فرود به‌طول انجامید.


  مسئولان سازمان فضایی هند با اشاره به اینکه حامل در سلامت کامل در دریا شناور است اظهار نمودند قرار نیست فضاپیما از دریا بازیابی شود. این تجربه موفق هند، اولین گام‌های این کشور در مسیر توسعه حامل‌های برگشت‌پذیر به شمار می‌رود.

   

  پیش از دستیابی به حاملی از این نوع که قادر باشد ماهواره‌ها را به مدار انتقال بدهد، لازم است نمونه‌های اثبات فناوری دیگری نیز پرتاب بشوند. در حقیقت RLV-TD بخشی از سری مأموریت‌های اثبات فناوری است که برای ساخت حامل‌های مداری کاملاً برگشت‌پذیر انجام می‌شوند.


  در این راستا، به نکاتی چند در مورد این پروژه اشاره می‌شود:


  ۱.    با توجه به اینکه حامل برای غوطه‌ور شدن در آب طراحی نشده بوده است، به احتمال زیاد متلاشی شده و امکان بازیابی آن وجود ندارد.
  ۲.    دانشمندان هندی بر این باورند که استفاده از این حامل هزینه‌های پرتاب ماهواره را تا ده برابر کاهش خواهد داد.
  ۳.    وزن ۷۵/۱تنی و طول ۵/۶ متری این فضاپیما برابر با وزن و طول یک خودروی شاسی‌بلند (SUV) متوسط است.
  ۴.    حدود ۶۰۰ مهندس و دانشمند در این پروژه فعالیت داشته‌اند.
  ۵.    هزینه انجام این پروژه بیش از ۹۵ کرور اعلام شده است.
  ۶.    دانشمندان هندی از سرامیک‌های سیلیکای سبک و مقاوم به حرارت در قسمت زیرین فضاپیما استفاده کرده‌‌اند تا بتواند حرارت زیاد ناشی از ورود به جو را تحمل نماید.
  ۷.    ساخت حامل نهایی حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال زمان خواهد برد.

   

  منبع خبر ۱: www.thebetterindia.com
  منبع خبر ۲: www.thehindu.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.