کشف یک سیاره بزرگتر از مشتری

  محققان طی یک پژوهش جدید موفق به کشف یک سیاره هشت برابر بزرگتر از مشتری شدند که به دور یک ستاره جوان می‌چرخد. کشف یک سیاره بزرگتر از مشتری


  به گزارش سرویس علمی ایسنا ، در حالی که ایده‌های موجود می‌گوید که سال‌های سال برای تولید یک سیاره بزرگ زمان نیاز است، یک گروه از محققان آمریکایی با اکتشافات خود موفق به رد این ادعا شدند.


  محققان برای چند دهه بر این باور بودند که تشکیل سیارات شبیه به مشتری حداقل ۱۰ میلیون سال زمان می‌برد اما در حال حاضر، کارشناسان در حال بررسی چندین سیاره در اطراف ستارگان جوان هستند.


  این سیاره که "CI Tau b " نام دارد حداقل هشت برابر بزرگتر از مشتری بوده و تقریبا ۴۵۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و به دور ستاره‌ای با حدود ۲ میلیون سال قدمت می‌چرخد.


  سیاره "CI Tau b " هر ۹ روز یکبار به دور ستاره خود می‌چرخد.


  پیدا کردن سیاراتی که به دور ستارگان جوان می‌چرخند امری بسیار دشوار است. دلیل این امر این است که با وجود بیش از ۳۳۰۰ سیاره فراخورشیدی، تعداد بسیار کمی از این سیارات با تلسکوپ‌های فعلی تشخیص داده می شوند.


  این کشف فوق العاده نشان دهنده این است که چگونه یک سیاره غول پیکر می تواند به سرعت شکل بگیرد .


  محققان این پژوهش هنوز هم به دنبال سیارات اطراف ستاره‌های جوان هستند و امیدوارند که ستاره شناسان دیگر نیز بتوانند سیاراتی مشابه را به منظور پاسخ به سوالات در مورد تشکیل سیارات پیدا کنند.


  این پژوهش در مجله " Astrophysical Journal " به چاپ رسیده است.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.