فضانوردان با معضل عطسه و سرفه چه می‌کنند؟

  به رغم اینکه در فیلم‌های علمی-فضایی فضانوردان هیچ وقت عطسه نمی‌کنند اما در دنیای واقعی این طور نیست. آن‌ها عطسه می‌کنند و آب بینی‌شان هم سرازیر می‌شود. فضانوردان با معضل عطسه و سرفه چه می‌کنند؟


  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منقطه خراسان و به نقل از هو استاف ورکز، فضاپیمای آپولو که فضانوردان آمریکایی را در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به ماه فرستاد یک فضایپمای پیشرفته با انبوهی از پیچ‌ها، سیم‌ها و مدارها بود.

   

  با این حال سخت است تصور کنیم که سه مرد تقریبا ۱۱ روز را در اتاقک این فضاپیما در داخل یک کپسول فضایی کوچک سپری کردند. حالا تصور کنید که هر سه فضانورد داخل آن به طور همزمان بیمار شوند و شروع به عطسه و سرفه کنند. اما این چیزی بود که در سال ۱۹۶۸ وقتی که کارکنان آپولو ۷ فضاپیما را در مدار زمین امتحان می‌کردند اتفاق افتاد. فرانک بورمن در آپولو ۸ در اولین ماموریت فضایی انسانی به ماه استفراغ کرد و دچار اسهال شد.


  تمام این حوادث در محدوده فضاپیما یا در جریان قدم‌زنی در فضا در حالی که فضانوردان کلاه ایمنی بر سر دارند رخ می‌دهد. چیزهایی که باعث می‌شود یک فضانورد در فضا عطسه کند درست همان‌هایی است که باعث عطسه کردن ما بر روی زمین می‌شود.


  عطسه کردن اصلا چیز بدی نیست، بلکه حفره‌های بینی را با جریانی از آب و موکوس تمیز می کند و مثل سرفه و استفراغ باعث می‌شود بدن ما از شر چیزهایی که ما را بیمار می‌کنند راحت شود. با این حال عطسه تا انداز‌ه‌ای ناخوشایند است و در فضا حتی ناخوشایندتر هم می‌شود. به این دلیل که کپسول فضایی و ایستگاه‌های فضایی مثل پتری دیش‌های میکروگراویتی غول‌پیکر هستند. شرایط اقامتگاه همراه با میکروگراویتی یک محل مطلوب برای میکروب‌ها فراهم می‌کند.


  محققان می‌گویند عطسه‌ها و سرفه‌ها می‌توانند برای یک ماموریت فضایی طولانی مدت فاجعه بار باشند. یک بیماری یا عفونت دوره‌ای طولانی مدت در یک فضانورد می‌تواند به سادگی در فضای بیرونی مجددا بیدار شده و کل کارکنان را درگیر کند.


  دیو ولف که یک فضانورد کهنه‌کار است تاکنون چندین بار در حالی که در خارج از سفینه فضایی بین‌المللی پرسه می‌زده عطسه کرده است. او می‌گوید وقتی مجبورید عطسه کنید بهتر است سر خود را کج کنید و گرنه دید خود را از دست می‌دهید و بعد از آن هیچ راهی برای تمیز کردن شیشه کلاه خود ندارید!


  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.