کشف ۱۲۸۴ سیاره جدید خارج از منظومه شمسی

  ناسا از کشف یک هزار و ۲۸۴ سیاره جدید که با تلسکوپ فضایی کپلر (Kepler) شناسایی کرده است، خبر داد و گفت به نظر می‌رسد که ۹ سیاره از این تعداد سیاره‌های جدید، قابل سکونت باشند. کشف ۱۲۸۴ سیاره جدید خارج از منظومه شمسی


  به گزارش پرس تی وی به نقل از پایگاه خبری «ایندیپندنت»، ناسا اعلام کرد، از این هزار و ۲۸۴ سیاره که تازه کشف شده‌اند، نزدیک به ۵۵۰ سیاره همچون سیاره زمین «سنگی» یا به اصطلاح «زمین گون» هستند.


  افزون بر این، ۹ سیاره دیگر در میان این تعداد سیاره جدید وجود دارند که ممکن است قابل سکونت باشند، چرا که به دور ستاره‌ای می گردند و دما در آنها به گونه‌ای است که آب حالت مایع خود را حفظ می‌کند.


  با این کشف، شمار سیاره‌های شناخته شده در جهان که قابل حیات هستند، به عدد ۲۱ رسیده است.


  «الن استوفان»، دانشمند ارشد ناسا در این خصوص گفت: «این کشف به ما این امید را می‌دهد که جای دیگری هم آن بیرون وجود دارد که همچون سیاره ما به دور ستاره‌ای می‌گردد و سرانجام سیاره ای همچون زمین را کشف خواهیم کرد.»


  با این کشف هم اکنون شمار سیاره‌های شناخته شده خارج از منظومه شمسی به رقم سه هزار و ۲۶۴ رسیده است که رقمی شگفت آور است.


  تلسکوپ فضایی کپلر همچنین در بخشی از مأموریت خود هزار و ۳۲۷ جسم شناسایی کرد که به دور ستاره ای می‌گردیدند، اما به احتمال زیاد سیاره نیستند.

   

  همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.