بررسی علت شکست ماهواره هیتومی

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، سازمان اکتشافات هوافضای ژاپن(JAXA) روز ۹ اردیبهشت سال جاری با اشاره به اینکه ماهواره هیتومی ماه گذشته دچار آسیب‌دیدگی شدید شده است، اعلام کرد تلاش برای کنترل مجدد ماهواره ستاره‌شناسی هیتومی را متوقف نموده است. بررسی علت شکست ماهواره هیتومی


  سازمان اکتشافات هوافضای ژاپن (به‌اختصار جاکسا) اظهار کرد مسئله‌ای باعث چرخش فضاپیما شده بود که منجر به آسیب‌دیدگی شدید دو صفحه خورشیدی آن و در نتیجه عدم تولید نیروی لازم شده است. این سازمان اظهار کرد با توجه به اینکه هر دو صفحه خورشیدی جدا شده‌اند، به این نتیجه رسیده است امکان احیای ماهواره وجود ندارد.


  شایان ذکر است ماهواره ۲۷۳ میلیون دلاری و وق پیشرفته هیتومی(به‌معنای چشم)، در ماه فوریه برای رصد پرتوهای ایکس منتشر شده از سیاه‌چاله‌ها و خوشه‌های کهکشانی به فضا پرتاب شده بود ولی در تاریخ ۷ فروردین سال جاری، پس از یک مانور عادی که برای تغییر جهت فضاپیما انجام شد، ارتباط با آن به‌کلی از دست رفت. جاکسا در ابتدا بسیار محتاطانه عمل کرد و با توجه به سه سیگنال کوتاهی که در روزهای بعد از بروز مشکل دریافت کرد، امیدوار بود بتواند کنترل مجدد فضاپیما را در دست بگیرد اما در نهایت روز ۹ اردیبهشت اعلام کرد سیگنال‌های دریافت شده از هیتومی ارسال نشده نبوده‌اند.


  بنابراین جاکسا تصمیم گرفت به‌جای تلاش برای احیای ماهواره، به بررسی علل بروز این حادثه بپردازد و در این راستا تمامی مراحل طراحی، ساخت، صحه‌گذاری و عملیات را برای تعیین علل آن مورد بازبینی قرار دهد.


  بنابر اظهار کارشناسان این سازمان، زنجیره‌ای از خطاها در سامانه کنترل وضعیت فضاپیما باعث چرخش فضاپیما و در نتیجه خرابی صفحه‌های خورشیدی و دیگر اجزای ماهواره شده است. مشکل زمانی آغاز شد که سامانه کنترل وضعیت هیتومی نشان داد ماهواره بعد از مانور برنامه‌ریزی شده شروع به چرخش ناگهانی کرده است. در صورتی که چنین اتفاقی نیفتاده بود. تشخیص اشتباه سیستم باعث شد یکی از چرخ‌های عکس‌العملی بخواهد این چرخش را از کار بیندازد و در نتیجه یک چرخش واقعی اتفاق افتاد.

   

  این چرخش منجر به اشباع شدن چرخ عکس‌العملی شده و باعث شد فضاپیما وارد حالت انتظار ایمن بشود. فضاپیما برای آنکه بتواند چرخش را متوقف کند، رانشگرهای داخل سامانه کنترل عکس‌العمل را روشن کرد ولی یک پارامتر کنترلی اشتباه در سیستم باعث شد فضاپیما نه تنها متوقف نشود، بلکه سریع‌تر بچرخد. محققان بر این باورند که کنترل‌گرهای فضاپیما پارامتر مذکور را برای اصلاح وضعیت فضاپیما تغییر داده‌اند ولی در این کارهم اشتباه صورت گرفته است.


  از دست دادن هیتومی نه‌تنها برای جاکسا، بلکه برای ناسا، سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی کانادا که در ساخت این ماهواره همکاری داشتند نیز شکست بزرگی محسوب می‌شود.


  جاکسا با اظهار تأثر عمیق از اینکه مجبور شده است این عملیات را متوقف نماید، از تمامی کسانی که به نتایج درخشان این مأموریت امید داشتند و از آن حمایت کردند و همچنین کسانی که برای استفاده از نتایج رصد این ماهواره برنامه‌ریزی کرده بودند، عذرخواهی نمود.

   

  منبع خبر: www.spacenews.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.