پشتیبانی مالی برای ساخت استراتوباس

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، شرکت فرانسوی تالس(Thales Alenia Space) که سازنده قطعات فضایی است، روز ۷ اردیبهشت سال جاری، قراردادی را با بانک سرمایه‌گذاری این کشور (Bpifrance) امضا کرد که بر اساس آن بودجه‌ای به مبلغ ۱۷ میلیون یورو برای ساخت نمونه اولیه استراتوباس (Stratobus) که نوعی سکوی استراتوسفری است، در اختیار این شرکت قرار داده خواهد شد. پشتیبانی مالی برای ساخت استراتوباس


  قرار است این استراتوباس که طراحی آن در شرکت تالس فرانسه سال‌ها زمان برده است، به‌منظور انجام مأموریت‌های تجسسی، مخابراتی و رصد زمین مورد استفاده قرار گرفته شود. افزون بر این، قرار است ۳ میلیون یورو نیز از سوی چهار دولت محلی فرانسه که با تالس قرارداد صنعتی دارند، برای پشتیبانی از پروژه مذکور در اختیار شرکت قرار داده شود.


  طبق زمان‌بندی برنامه فعلی شرکت، نمونه کوچکی از این سکوی استراتوسفری تا سال ۲۰۱۸ برای انجام آزمون‌های لازم آماده خواهد بود و پروازهای صحه‌سنجی و تأیید نهایی نمونه اصلی نیز در سال ۲۰۲۰ انجام خواهد شد.


  شایان ذکر است استراتوباس وسیله‌ای مابین هواپیمای خودکار و ماهواره است که کاربردی شبیه به هردوی آنها دارد و در ارتفاع ۲۰ کیلومتری از سطح زمین مستقر خواهد شد.

   

  این سکو با استفاده از سامانه پیش‌ران خورشیدی-الکتریکی در فضا ثابت شده و بدین‌وسیله تأثیر باد که انتظار می‌رود در ارتفاع مورد نظر بیش از ۹۰ کیلومتر در ساعت نباشد، مهار خواهد شد.


  سکوهای استراتوسفری که طی بیست سال گذشته از سوی بسیاری شرکت‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند، مانند ماهواره‌های زمین‌ثابت در نقطه دید ثابتی برای کاربر قرار می‌گیرند و در عین حال همانند ماهواره‌های مدار پایین، تصاویری با کیفیت بسیار بالا را با استفاده از روش‌های مخابراتی نه چندان قوی مهیا می‌کنند.


  قرار است سازمان‌های تنظیم مقررات و فرکانس‌های بین‌المللی در اتحادیه بین‌المللی مخابرات(ITU) تخصیص فرکانس جهانی برای ایستگاه‌های ارتفاع بالا(HAPS) را تا سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار بدهد.


  بنا بر اظهار رئیس شرکت تالس، تا سال ۲۰۲۰ مبلغی در حدود یک میلیارد دلار برای این قبیل ایستگاه‌های ارتفاع بالا (HAPS) در نظر گرفته خواهد شد که استراتوباس با مهیا کردن میدان دید ۵۰۰ کیلومتری، سهم زیادی از آن را در اختیار خواهد گرفت.


  یکی از مدیران این شرکت اشاره کرده است که استراتوباس ۵۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد و نیرویی معادل ۵ کیلووات را برای محموله ۲۵۰ کیلوگرمی خود مهیا می‌کند. طول این سکو ۱۰۰ متر و پهنای آن ۳۳ متر است و مدت ۵ سال به‌صورت خودکار عمل می‌کند. استراتوباس همچنین این قابلیت را دارد که در یک کانتینر حدود ۱۲ متری جاسازی و جابه‌جا شود.

   

  منبع خبر: www.spacenews.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.