پشتیبانی مالی برای ساخت استراتوباس

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، شرکت فرانسوی تالس(Thales Alenia Space) که سازنده قطعات فضایی است، روز ۷ اردیبهشت سال جاری، قراردادی را با بانک سرمایه‌گذاری این کشور (Bpifrance) امضا کرد که بر اساس آن بودجه‌ای به مبلغ ۱۷ میلیون یورو برای ساخت نمونه اولیه استراتوباس (Stratobus) که نوعی سکوی استراتوسفری است، در اختیار این شرکت قرار داده خواهد شد. پشتیبانی مالی برای ساخت استراتوباس


  قرار است این استراتوباس که طراحی آن در شرکت تالس فرانسه سال‌ها زمان برده است، به‌منظور انجام مأموریت‌های تجسسی، مخابراتی و رصد زمین مورد استفاده قرار گرفته شود. افزون بر این، قرار است ۳ میلیون یورو نیز از سوی چهار دولت محلی فرانسه که با تالس قرارداد صنعتی دارند، برای پشتیبانی از پروژه مذکور در اختیار شرکت قرار داده شود.


  طبق زمان‌بندی برنامه فعلی شرکت، نمونه کوچکی از این سکوی استراتوسفری تا سال ۲۰۱۸ برای انجام آزمون‌های لازم آماده خواهد بود و پروازهای صحه‌سنجی و تأیید نهایی نمونه اصلی نیز در سال ۲۰۲۰ انجام خواهد شد.


  شایان ذکر است استراتوباس وسیله‌ای مابین هواپیمای خودکار و ماهواره است که کاربردی شبیه به هردوی آنها دارد و در ارتفاع ۲۰ کیلومتری از سطح زمین مستقر خواهد شد.

   

  این سکو با استفاده از سامانه پیش‌ران خورشیدی-الکتریکی در فضا ثابت شده و بدین‌وسیله تأثیر باد که انتظار می‌رود در ارتفاع مورد نظر بیش از ۹۰ کیلومتر در ساعت نباشد، مهار خواهد شد.


  سکوهای استراتوسفری که طی بیست سال گذشته از سوی بسیاری شرکت‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند، مانند ماهواره‌های زمین‌ثابت در نقطه دید ثابتی برای کاربر قرار می‌گیرند و در عین حال همانند ماهواره‌های مدار پایین، تصاویری با کیفیت بسیار بالا را با استفاده از روش‌های مخابراتی نه چندان قوی مهیا می‌کنند.


  قرار است سازمان‌های تنظیم مقررات و فرکانس‌های بین‌المللی در اتحادیه بین‌المللی مخابرات(ITU) تخصیص فرکانس جهانی برای ایستگاه‌های ارتفاع بالا(HAPS) را تا سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار بدهد.


  بنا بر اظهار رئیس شرکت تالس، تا سال ۲۰۲۰ مبلغی در حدود یک میلیارد دلار برای این قبیل ایستگاه‌های ارتفاع بالا (HAPS) در نظر گرفته خواهد شد که استراتوباس با مهیا کردن میدان دید ۵۰۰ کیلومتری، سهم زیادی از آن را در اختیار خواهد گرفت.


  یکی از مدیران این شرکت اشاره کرده است که استراتوباس ۵۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد و نیرویی معادل ۵ کیلووات را برای محموله ۲۵۰ کیلوگرمی خود مهیا می‌کند. طول این سکو ۱۰۰ متر و پهنای آن ۳۳ متر است و مدت ۵ سال به‌صورت خودکار عمل می‌کند. استراتوباس همچنین این قابلیت را دارد که در یک کانتینر حدود ۱۲ متری جاسازی و جابه‌جا شود.

   

  منبع خبر: www.spacenews.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .