گازهایی با یک چهارم سرعت نور دراعماق فضا

  محققان دانشگاه کمبریج گازهایی را شناسایی کردند که با یک چهارم سرعت نور در اعماق فضا در جریان هستند. گازهایی با یک چهارم سرعت نور دراعماق فضا


  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، فضانوردان دو سیاهچاله فضایی را شناسایی کردند که از درون آن ها گازهایی با یک چهارم سرعت نور خارج می شود. این کشف بی سابقه قوانین مورد قبول فیزیک را نقض کرده است.


  محققان معتقدند این دو سیاهچاله که در اعماق فضا و بسیاردورتر از کهکشان راه شیری قرار دارند، دریک سیستم جفت ستاره ای کمیاب قرار دارند که گازها را با سرعت بسیار بیشتر از سرعت عادی مصرف می کند.


  اندازه گیری سرعت گازهای ساطع شده از چنین سیستمی، برای اولین بار در جهان انجام شده است و این اطلاعات می تواند درک عمیق تری از چگونگی عملکرد جهان در اختیار ما قرار دهد.


  بخش عمده اشعه X موجود در فضا یا حاصل فعالیت سیاهچاله های عظیمی است که مواد اطراف را به درون خود می کشند یا ناشی از منظومه های دوتایی است که دربرگیرنده اجرام کوچکتری (از جمله سیاره های کوتوله، ستاره های نوترونی یا سیاهچاله ها) هستند که ماده را از ستاره های همدم خود جذب می کنند.


  اما ظاهرا کشف جدید محققان، سومین منبع اشعه X در فضا است. این منبع فوق درخشان اشعه X گاز را با سرعتی بسیار بیشتر از سایر منظومه های دوتایی مصرف می کند.


  این برای اولین بار است که از یک منبع بسیار درخشان اشعه X جریان گاز ساطع می شود و البته سرعت بسیار بالای جریان این گاز نیز بیانگر ماهیت بسیار فشرده اجرام مرکزی این منبع است که به طور فوق العاده ای ماده را می بلعد. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .