کنترل یک روبات روی زمین از ایستگاه فضایی بین‌المللی

  تیم پیک فضانورد بریتانیایی آزمایش پیچیده کنترل از راه دور یک روبات روی زمین را از ایستگاه فضایی بین‌الم ذخیره للی با موفقیت به پایان رساند. کنترل یک روبات روی زمین از ایستگاه فضایی بین‌المللی

   

  پیک باید از ایستگاه فضایی به روباتی روی زمین دستور می‌داد تا روی تپه شنی بزرگی در استیونیج، در نزدیکی لندن، که سطح مریخ را شبیه‌سازی می‌کرد حرکت کند.


  اگرچه پیک در این آزمایش با چندین مشکل و نقص نرم‌افزاری مواجه شد اما در نهایت توانست با موفقیت آن را به پایان برساند. بخشی از این مشکلات مربوط به یافتن مجموعه‌ای از هدف‌های رنگ‌آمیزی شده در اتاقی تاریک بود که قرار بود غارهای مریخی را شبیه‌سازی کنند.


  این آزمایش بخشی از برنامه آژانس فضایی اروپا است که هدف آن بررسی توانایی فضانوردان در کنترل از راه دور سیستم‌های مختلف روی سیاره‌های دیگر بوده‌است.


  این برنامه که مترون (Meteron) نام دارد، پیش از این نیز آزمایشی مشابه را توسط فضانورد دانمارکی ایستگاه فضایی،‌آندریاس موژنسن برای کنترل از راه دور روباتی که باید تعدادی گیره را درون حفره‌هایی قرار می‌داد، اجرا کرده‌است. اما آزمایشی که توسط تیم پیک انجام شد از پیچیدگی‌های بیشتری برخوردار بود.

  یکی از بزرگترین موانع در این آزمایش زمان بود، زیرا ارتباط کنترلی وی باید از مسیر گره‌های ارتباطاتی فراوانی عبور کرده و به زمین و در نهایت به روبات حاضر در حیاط مریخی در شرکت دفاعی هوا و فضا می‌رسید.

   

  این به آن معنی است که هر دستور و تمامی واکنش‌ها به آن دستور، با چند ثانیه ارسال و دریافت می‌شدند،‌ جدا از اینکه مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری متعددی نیز در این آزمایش به وجود آمد. از جمله اینکه پیک یک‌بار روبات را به یک تکه سنگ کوباند و مهندسان مجبور شدند مانع را به صورت دستی برطرف سازند.

   

  در موارد دیگر چندین نقص نرم‌افزاری روند آزمایش را به تاخیر انداخت. اما در نهایت پیک توانست هر پنج هدف تعیین شده را درون غارها شناسایی کند. این هدف‌ها تکه‌های سنگی بودند که به مواد حساس به فرابنفش آغشته شده‌بودند تا دوربین روبات بتواند آنها را در تاریکی تشخیص دهد.

  کنترل یک روبات روی زمین از ایستگاه فضایی بین‌المللی

  انجام این آزمایش که از مرکز کنترل عملیات آژانس فضایی اروپا در دارمشتات آلمان کنترل می‌شد، دو ساعت به طول انجامید. کاوشگرهای ناسا و اسا، چه آنهایی که روی مریخ حضور دارند و چه آنهایی که قرار است به مریخ سفر کنند،‌از سطح بالایی از استقلال عمل برخوردارند و به محض اینکه به نقطه تعیین شده برسند، اطراف خود را احساس کرده و بهترین مسیر ممکن را محاسبه می‌کنند، اما این فرایند به شدت کند ست.


  اما با ایجاد توانایی کنترل از راه دور یک روبات روی سیاره‌ای دیگر می‌توان امیدوار بود از فضانوردان برای کنترل از راه دور روبات‌ها برای اکتشاف سیاره‌های جدید استفاده کرد. چنین رویکردی به ویژه در عملیاتی که حضور مستقیم انسان می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری به همراه داشته‌باشد، کاربردی خواهد بود.

   

  منبع:همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.