کشف قمری جدید در پس سامانه خورشیدی توسط هابل

  هنوز از کشف کهکشانی غول‌پیکر در مدار کهکشان راه شیری چندی نگذشته‌است که اخترشناسان قمری جدید را کشف کرده‌اند که در نقطه‌ای از حومه سامانه خورشیدی در تاریکی خود را پنهان کرده‌است. کشف قمری جدید در پس سامانه خورشیدی توسط هابل


  براساس گزارش نشنال‌جئوگرافیک، این قمر در مدار دومین کوتوله یخی سامانه خورشیدی، میک‌میک در خارج از مدار پلوتو و در داخل کمربند کویپر مشاهده شده‌است و قطری برابر ۱۶۱ کیلومتر دارد. این قمر جدید که به صورت موقت S/۲۰۱۵ (۱۳۶۴۷۲) ۱ یا به اختصار MK۲ نام گرفته‌است، توانسته در این همه سال خود را از دید همگان پنهان کند،‌ زیرا به شدت تاریک است.


  درست مانند کهکشانی که ماه گذشته در مدار راه‌شیری کشف شد،‌این قمر نیز به اندازه‌ای کم‌نور است که به سختی می‌توان آن را در کنار درخشش خرد سیاره میک‌میک مشاهده کرد.


  •    کشف کهکشانی غول‌پیکر در همسایگی راه‌شیری


  در حقیقت این قمر ۱۳۰۰ برابر کم‌نورتر از سیاره میزبانش است،‌به اندازه‌ای کم‌فروغ که تا پیش از آن تصور براین بود که خرد‌سیاره میک‌میک یک سیاره کوتوله تنها و بدون قمر است.


  اخترشناسان سال گذشته برای دو ساعت تلسکوپ فضایی هابل را به سوی میک‌میک نشانه گرفتند و ناگهان شاهد ظهور این قمر کم‌نور شدند. الکس پارکر از موسسه پژوهشی ساوث‌وست در تگزاس در این رصد مشاهده کرد نقطه‌ای کم‌نور در فاصله ۲۰۹۰۰ کیلومتری از میک‌میک در حرکت است.


  پارکر می‌گوید در آن زمان اطمینان داشته که پیش از او فردی این قمر را دیده‌است از این رو از همکارانش درباره وجود یک قمر در داده‌های ثبت شده از میک‌میک پرسیده‌ و با پاسخ منفی آنها مواجه شده‌است.

  کشف قمری جدید در پس سامانه خورشیدی توسط هابل

  اکنون محققان در تلاشند تا با استفاده از هابل مطالعات بیشتری روی مدار این قمر انجام دهند تا شاید اطلاعات بیشتری درباره ترکیبات و تراکم این سیاره کوتوله یخی به دست آورند.


  به گفته دانشمندان میک‌میک در دسته اجرام شبه‌پلوتویی قرار دارد از این رو یافتن همنشین آن از اهمیت بالایی برخوردار است. کشف این قمر فرصتی عالی را برای مطالعه دقیق‌تر روی این سیاره کوتوله فراهم آورده‌است.


  کمربند کویپر منبعی بزرگ از بقایای منجمد فرایند شکل‌گیری سامانه خورشیدی درحدود ۴.۵ میلیارد سال پیش به شمار می‌رود که چند سیاره کوتوله یخی نیز شامل می‌شود،‌ اما دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند این جهان‌های یخی را به خوبی درک کنند.


  یکی از اسرار موجود درباره میک‌میک این است که کسی نمی‌داند چرا روی بدنه این جرم تکه‌های تاریک و روشن و بازتابنده وجود دارد، درحالی‌که این خرد سیاره هر ۷.۷ ساعت یکبار به دور خود می‌چرخد،‌ در این صورت باید شدت درخشش سیاره دچار نوسان می‌شد،‌اما این اتفاق رخ نمی‌دهد. اکنون دانشمندان احتمال می‌دهند تکه‌های تاریکی که در رصد‌های فروسرخ روی میک‌میک مشاهده کرده‌اند درواقع روی قمر آن بوده‌است نه روی خرد‌سیاره.


  کشف جدید همچنین شباهت‌های میان پلوتو و میک‌میک را افزایش می‌دهد. پارکر امیدوار است فضاپیمای افق‌های نوی ناسا در مسیر خروجش از سامانه خورشیدی بتواند از کنار میک‌میک نیز عبور کرده و اطلاعات بیشتری به دست آورد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.