پرورش سیب‌زمینی در خاک شبه‌ مریخی پرو

  دانشمندان ناسا در حال همکاری با محققان مرکز بین‌المللی سیب‌زمینی در لیما برای بررسی امکان پرورش این گیاه در مریخ هستند و از خاک مریخ‌ مانند بیایان "پامپا دلا جویا" برای کشت استفاده کرده‌اند. پرورش سیب‌زمینی در خاک شبه‌ مریخی پرو


  به گزارش سرویس علمی ایسنا، مریخ شاید بتواند سیاره‌ای قابل سکونت برای انسان باشد، از این رو ناسا کار کشت سیب‌زمینی را در یک بیابان در پرو آغاز کرده‌ است.


  چند آرمانگرای فضایی مانند جف بزوس، بنیانگذار شرکت بلو اوریجین می‌خواهند انسان‌ها کار و زندگی را در فضا آغاز کنند. آن‌ها به تدریج با طراحی و ساخت سکونتگاه در حال واقعی کردن این ایده هستند. در این راستا ناسا به آماده‌سازی برای تولید مواد غذایی در فضا پرداخته است.


  محققان به بررسی انواع سیب‌زمینی‌هایی که ممکن است برای کشت در سیاره مریخ مناسب باشند، پرداخته‌اند.


  چرا سیب‌زمینی؟


  در سال ۲۰۱۲، کاوشگر کنجکاوی جریان‌های آب را در سیاره سرخ شناسایی کرد که به معنی امکان‌پذیر بودن کشت در آن است. سیب‌زمینی به عنوان یک محصول اصلی جهانی از سازگاری بالایی به تغییرات آب‌وهوایی برخوردار است. این گیاه غنی از پروتئین، کربوهیدارت، آهن، ویتامین C و روی است.


  به گفته مرکز بین‌المللی سیب‌زمینی، پرو از بیش از ۴۵۰۰ گونه سیب‌زمینی برخوردار بوده و انواع پرورش یافته در این کشور نه تنها برای خوردن مناسب هستند بلکه می‌توانند به عنوان باتری در سفرهای فضایی استفاده شوند.


  بیایان پامپا دلا جویا یکی از خشکترین مناطق زمین است که تنها یک میلیمتر بارش سالانه دریافت می‌کند. این بیابان بخشی از صحرای بزرگ آراکاما است که ناسا آن را به دلیل شرایط مریخ مانندش بررسی می‌کند.


  دانشمندان برای این تحقیق، ۶۵ گونه از سیب‌زمینی‌های مقاوم را انتخاب کردند که در بیش از ۵۹۰ کیلوگرم خاک بیابان کاشته خواهد شد.


  اگر سیب‌زمینی‌ها با موفقیت رشد کنند، مجددا در یک شبیه‌ساز که از شرایط جوی موجود در مریخ تقلید می‌کند، کاشته خواهد شد. جو مریخ از اکسیژن کمی برخوردار بوده و دارای ۹۶ درصد دی‌اکسیدکربن است. دمای سیاره سرخ در محدوده منفی ۸۴ درجه فارنهایت متفاوت است. این سیاره همچنین دارای سطوح بالایی از تابش است و ۶۰ درصد گرانش کمتری از زمین دارد.


  والتر آموروس، دانشمند اهل پرو از مرکز بین‌المللی سیب‌زمینی پیش‌بینی کرده که ۵۰ درصد از سیب‌زمینی‌ها با موفقیت رشد خواهند کرد اما تنها حدود ۱۰ درصد از آن‌ها یک سیب‌زمینی مناسب تولید خواهند کرد. وی همچنین تاکید کرد که دمای بالا و خشکسالی شدید می‌تواند طعم گیاه را تغییر دهد.


  آموروس افزود: من تصور نمی‌کنم این گیاهان در هوای باز در مریخ رشد کنند بلکه باید در شرایط کنترل شده و در زیر گنبد کاشته شوند.


  در حال حاضر فضانوردان از گوشت، مرغ و ماهی سالمون خشک شده تغذیه می‌کنند. ادویه‌هایی مانند نمک و فلفل در شکل مایع وجود داشته و نوشیدنی‌ها با نی خورده می‌شوند.


  ناسا همچنین اخیرا تحقیقات دیگری را بر روی گیاهانی مانند کلم انجام داده که در حال حاضر در محفظه‌های گیاه در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرورش یافته‌اند.


  در صورت ناموفق ماندن کشت گیاه در خاک مریخ، می‌توان آن‌ها را با روش‌های هیدروپونیک و هواکشت پرورش داد که کودشان از گیاهان غیرقابل خوردن و ادرار تامین می‌شود.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.