ساخت نانو سفینه فضایی برای سفر به ستاره آلفا قنطورس

  حدس و گمان ها در خصوص امکان وجود حیات بر روی یک ستاره مشهور در فضا و نیز احتمال وجود سیاره ای مشابه با کره زمین محققانجهان را بر آن داشته تا هزینه ای میلیون دلاری صرف اثبات این فرضیه کنند.

  ساخت نانو سفینه فضایی برای سفر به ستاره آلفا قنطورس


  به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ استیون هاوکینگ فیزیکدان مشهور همچنین بنیانگذار یکی از شرکت های پیشرو در فناوری اطلاعات و شبکه های اجتماعی مشهور دنیا و یوری میلنرمیلیاردر روسی در نظر دارند در یک پروژه جاه طلبانه مبلغ حدود ۱۰۰ میلیون دلار را صرف ساخت یک سفینه فضایی استثنایی و ارسال آن به ستاره آلفا قنطورس کنند به امید اینکه بتوانند نشانه هایی از حیات را در آن سیستم ستاره ای مشاهده کنند.

  گفتنی است، این سفینه فضایی دارای توان حرکت در حدود ۲۰ درصد از سرعت نور است و می تواند در طول چندین سال آینده به آن سیستم ستاره ای در صورت عدم بروز مشکل برسد.


  بررسی ها نشان می دهند، آلفا قنطورس یک سیستم ستاره ای است که در حدود ۲۵ تریلیون مایل از زمین فاصله دارد.


  این پروژه starshot نام گذاری شده است و اساس آن بر پایه نانو ذرات و nanocraft  است.


  این nanocraft در ابعاد کوچک ساخته می شود و دارای بادبان هایی خواهد بود و مسیر حرکت آن بر پایه پرتوهای نور کیهانی است.


  قرار است این سفینه فضایی دارای دوربین و مجهز به سیستم GPS برای ردیابی باشد.در این پروژه  nanocraft مسافتی در حدود ۲۵ هزار مایل را در بازه زمانی حدود ۲۰ سال طی خواهد کرد.


  قرار است از این سفینه فضایی کوچک تعداد زیادی ساخته شده و روانه ستاره آلفا قنطورس شود تا در صورت عدم موفقیت هریک سفینه دیگر شانس رسیدن و اتمام ماموریت را پیدا کند.


  سیستم ستاره ای آلفا قنطورس در حدود ۲۵ میلیون مایل از کره زمین دور است و با سریع ترین فضاپیمای امروز در حدود ۳۰ هزارسال طول می کشد تا فضاپیما به آنجا برسد.


  اما با استفاده از این نسل جدید سفینه فضایی بر پایه فناوری نانو و با استفاده از بادبان که تحت پرتوهای نوری حرکت می کنند سرعت پرواز هزار بار سریع تر می شود.


  ستاره شناسان تخمین می زنند که این یک فرصت مناسب برای بررسی و تحقیق در خصوص سیارات مشابه کره زمین و احیاناً وجود حیات در آنجا است.برخی فرضیه ها  حاکی از این است که در جهان کهکشان هایی با امکان وجود حیات و تمدن های هوشمند وجود دارد که تنها از کره زمین بسیار دور هستند.این پروژه توسط محققان در منطقه سیلیکون ولی ایالات متحده اجرایی می شود.


  این وسایل کوچک همچنین به تجهیزات ارتباطی مجهز خواهند بود.درگام اول قرار است یک سفینه فضایی در ابعاد معمولی شامل هزاران nanocraft راهی فضا شده و در فاصله مورد نظر محققان اقدام به رها سازی سفینه فضایی کوچک کند.


  در این سفینه ها پس از آزاد سازی بادبان های نازک گشوده می شود و آنگاه توسط پرتوهای لیزر قدرتمند در فضا به سوی هدف پرواز م یکنند.


  اندازه هریک از این nanocraft در حدود یک قطعه تمبر خواهد بود.


  این nanocraftها همچنین می توانند برای کشف سیاره احتمالی نهم در منظومه شمسی نیز مورد استفاده قرار گیرند.


  منبع: دیلی میل

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.