رصد سیاره عطارد با چشم غیر مسلح امکان پذیر می شود

  سیاره تیزپای تیر یا عُطارد امروز به حداکثر کشیدگی شرقی خود از خورشید می رسد که می توان این سیاره را تا ۹ شب با چشم غیر مسلح رصد کرد. رصد سیاره عطارد با چشم غیر مسلح امکان پذیر می شود


  حامد الطافی کارشناس نجوم در خصوص رویداد نجومی امروز ، سی ام فروردین مبنی بر «رسیدن سیاره تیزپای تیر ( عُطارد) در ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه به حداکثر کشیدگی شرقی خود با جدایی زاویه ای ۱۹۹ و ۹ درجه از خورشید» به خبرنگار مهر گفت: زاویه کشیدگی (یا به طور ساده «کشیدگی») به زاویه‌ ای گفته می ‌شود که خورشید در یک ضلع آن، سیاره در ضلع دیگر و زمین (یا ناظر زمینی) به عنوان نقطه مرجع در رأس آن قرار دارد.


  وی افزود: بیشترین زاویه کشیدگی عطارد و زهره که مدار آن‌ها داخل مدار زمین است، زمانی رخ می ‌دهد که در مدارشان در دورترین موقعیت زاویه‌ ای از خورشید باشد. در این حالت از دید ناظر زمینی، سیاره بیشترین فاصله ظاهری را از خورشید می ‌گیرد و به این سبب یافتن و رصد آن در آسمان ساده ‌تر می ‌شود.

  رصد سیاره عطارد با چشم غیر مسلح امکان پذیر می شود

  الطافی خاطر نشان کرد: بسته به اینکه سیاره در زمان کشیدگی، در شرق یا غرب خورشید باشد، بیشترین کشیدگی را به نام‌های «بیشترین کشیدگی شرقی» و «بیشترین کشیدگی غربی» می‌ خوانند؛ در زمان بیشترین کشیدگی شرقی، سیاره بعد از غروب خورشید در افق غربی و در بیشترین کشیدگی غربی پیش از طلوع خورشید در افق شرقی قابل مشاهده است.


  وی افزود: اندازه‌ بیشترین زاویه کشیدگی به دلیل بیضی بودن مدار سیارات و نیز انحراف صفحه مداری‌شان نسبت به صفحه مرجع منظومه شمسی، متغیر است. این زاویه برای عطارد بین ۱۸ تا ۲۸ درجه و برای زهره بین ۴۵ تا ۴۷ درجه است.


  این کارشناس نجوم عنوان کرد: در حدود ساعت ۴ بعد از ظهر روز ۳۰ فروردین، عطارد سیاره گریزپای منظومه شمسی با فاصله زاویه ‌ای ۱۹.۹ درجه از خورشید، در موقعیت بیشترین کشیدگی شرقی قرار می‌ گیرد؛ در غروب این روز، عطارد بالاتر از محل غروب خورشید و اندکی متمایل به سمت شرق (چپ) از قدر ۰.۴ مشاهده می ‌شود.


  وی اظهار داشت: رصدگران تا حدود ساعت ۹ شب که عطارد غروب می‌ کند برای دیدن آن فرصت دارند و اگر دسترسی به آسمان تاریک و بدون غبار در افق داشته باشند، می‌ توانند این سیاره را با چشم غیرمسلح هم رصد کنند.


  الطافی با بیان اینکه  استفاده از دوربین دوچشمی یا تلسکوپ دیدن عطارد را ساده ‌تر می ‌کند، افزود: رصد این سیاره به دلیل ابعاد کوچک و فاصله زاویه‌ ای اندکی که از خورشید می‌ گیرد همواره چالشی برای رصدگران، بخصوص ناظران مناطق شهری است. در زمان کشیدگی در تهران عطارد تنها ۱۸ درجه از افق فاصله خواهد داشت.


  وی تاکید داشت: بیشترین زاویه کشیدگی سیارات داخلی پدیده نادری نیست و هر چند ماه یکبار رخ می‌ دهد.


  به گفته الطافی، عطارد تا پایان سال چندین بار در موقعیت بیشترین کشیدگی واقع می ‌شود که دو کشیدگی بعدی در روزهای ۱۶ خرداد و ۲۶ مرداد، فاصله عطارد تا خورشید، یا همان بیشینه زاویه کشیدگی به ترتیب ۲۴.۲ و ۲۷.۴ درجه خواهد بود.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .