نقش کاسینی در یافتن سیاره نهم

  دانشمندان در پی استفاده از شواهد بدست آمده از کاوشگر کاسینی برای یافتن اطلاعاتی در مورد سیاره نهم هستند. نقش کاسینی در یافتن سیاره نهم


  به گزارش سرویس علمی ایسنا، اخیرا مایک برون و کنستانتین باتیجین دو دانشمند نجوم از موسسه فناوری کالیفرنیا، شواهدی دال بر وجود سیاره نهم ارائه کرده و برآورد کردند که این سیاره ممکن است در یک مدار فوق العاده طولانی به دور خورشید بچرخد که گردش کامل آن ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ سال به طول می‌انجامد.


  برخی مشاهدات در فضاپیمای کاسینی که در مدار سیاره زحل قرار دارد، موجب دامن زدن به این امید شد که این سیاره از دست رفته به زودی تشخیص داده خواهد شد.
  برخی از کارشناسان، تخمین زدند که این اتفاق می‌تواند در کمتر از یک سال به وقوع بپیوندد.


  شواهد به دست آمده حاکی از وجود یک جسم غیرمعمول است اما به گفته محققان این پژوهش، این یک داستان پیچیده است که توضیح آن تنها با یک تصویر استاندارد دشوار است.


  دانسته‌های تیم براون از وجود سیاره نهم مبتنی بر اثرات گرانشی روی برخی اشیاء بر روی کمربند کوییپر (یعنی اجزای یخ زده‌ای که فراتر از مدار نپتون به دور خورشید می‌چرخند) است اگرچه به طور نظری، گرانش آن باید تا حدی روی سیارات، قمرها و حتی روی هر سفینه چرخنده تاثیر بگذارد.


  تیم آگنس فینگا در رصدخانه Côte d’Azur فرانسه و همکارانش به بررسی این موضوع پرداختند که آیا یک مدل نظری در مورد سیاره نهم که آنها به مدت یک سال بر روی آن کار کرده‌اند می‌تواند آشفتگی‌های مختصر دیده شده در چرخش کاسینی را تبیین کند.


  قطعه گمشده این پازل فقط می‌تواند وجود سیاره نهم باشد و هشت سیاره در منظومه شمسی، ۲۰۰ سیارک و پنج تا از سنگین ترین اشیا کمربند کوییپر نمی‌توانند به درستی عامل آن تلقی شوند. در نتیجه فینگا و همکارانش مدل‌های به روز شده که در آن سیاره نهم را در نقاط مختلفی در چرخش فرضی خود جای‌گذاری کرده بودند را با این اطلاعات مقایسه کرده و به یک نقطه جالب رسیدند.


  وجود ۶۰۰ واحد نجومی که در حدود ۹۰ میلیارد کیلومتر دور از صورت فلکی نهنگ قرار دارد می تواند چرخش کاسینی را به خوبی تبیین کند. گرچه فینگا هنوز قانع نشده که مسبب چرخش‌های عجیب این کاوشگر را یافته است.


  محققان این پژوهش می‌گویند که بر فرض وجود داشتن این سیاره نهم به کشف آن تا ۳ یا ۴ سال آینده خوشبین هستند.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.