وضعیت اضطراری تلسکوپ کپلر ناسا

  شکارچی سیاره‌های ناسا وارد محدود‌ترین وضعیت عملیاتی خود شد درحالی که دانشمندان ناسا همچنان در تلاشند دلیل نقص فنی پیش آمده را دریابند. وضعیت اضطراری تلسکوپ کپلر ناسا


  براساس گزارش Cnet، ناسا اعلام کرد رصد‌خانه فضایی کپلر رسما وارد وضعیت اضطراری شد، این به آن معنی است که این تلسکوپ وارد محدود‌ترین وضعیت عملیاتی خود شد تا مهندسان از پایگاه زمینی بتوانند نقص موجود در آن را شناسایی کرده و آن را دوباره به حالت قبل بازگردانند.


  این تلسکوپ که هم‌اکنون در فاصله بیش از ۱۲۰ میلیون کیلومتری از زمین قرار دارد و تاکنون توانسته بیش از پنج هزار سیاره را در خارج از سامانه خورشیدی رصد کند، هفته گذشته دچار وضعیت اضطراری شد. آخرین تماسی که با این تلسکوپ برقرار شده چهارم آوریل ۲۰۱۶ بوده‌است و تا پیش از آن همه‌چیز کاملا عادی بوده‌است.


  پایگاه زمینی روز پنجشنبه به بروز این مشکل پی برد، درست پیش از آنکه بخواهند در فصل جدیدی از برنامه شکار سیاره‌ای کپلر را به سوی مرکز کهکشان راه‌شیری نشانه بگیرند. قرار بود کپلر به همراه رصد‌خانه‌های زمینی به جستجوی میلیون‌ها ستاره در قلب کهکشان راه شیری بپردازد به این امید که بتواند سیاره‌هایی را در مدار این ستاره‌ها یا در میان سیاره‌ها بیابد.


  این جدید‌ترین بحرانی است که کپلر در طول عمر کاری‌اش با آن مواجه شده‌است. این فضاپیما که در سال ۲۰۰۹ پرتاب شده‌است، توانست در سال ۲۰۱۲ بخش اول ماموریت خود را با موفقیت به پایان برساند. با وجود نقص‌های متعدد و پی در پی، کپلر تا به امروز به فعالیت خود در غالب پروژه K۲ ادامه داده‌است. اما بروز نقص فنی جدید با وجود فاصله ۱۲۰ میلیون کیلومتری که از زمین دارد، روند تعمیر را دشوارتر خواهد‌ساخت.


  درسال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ دو چرخ از چهار چرخ واکنشی تلسکوپ از کار افتادند و مهندسان مجبور شدند ماموریت این تلسکوپ را تغییر داده و برنامه‌ای جدید برای یافتن سیاره‌هایی در مدار ستاره‌های کوتوله سرخ بنویسند. پیش از این نقص فنی جدید کپلر در آستانه آغاز نهمین کمپین ماموریت K۲ بود،‌اما این بخش از ماموریت اکنون به تاخیر افتاده‌است.


  به گفته چارلی سوبک مدیر پروژه کپلر، حتی اگر با سرعت نور سیگنالی را به سوی کپلر بفرستیم، روند ارسال و دریافت این سیگنال ۱۳ دقیقه طول خواهد‌کشید.  سوبک می‌گوید درحال حاضر اولویت اصلی مهندسان ناسا در این پروژه رفع نقص ایجاد شده در کپلر است.


  به گفته ناسا،‌تا به امروز بیش از هزار سیاره (۱۹۶۳ سیاره) از پنج هزار سیاره کشف شده توسط کپلر به تایید رسیده‌اند. این تلسکوپ به احترام اخترشناس آلمانی یوهانس کپلر نامگذاری شده‌است.

   

  منبع:همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.