قلب کهکشان راه شیری با بیش از نیم میلیون ستاره عظیم

  تلسکوپ فضایی هابل به عمق قلب کهکشان راه شیری ما خیره شده است به کمک این تصویر بیش از نیم میلیون ستاره و بسیاری اسرار شگفت انگیز کشف شده است. قلب کهکشان راه شیری با بیش از نیم میلیون ستاره عظیم


  به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ناسا در بیانیه ای اعلام کرد: این تصویر خیره کننده مجموعه ای از ستاره ها را در این بخش کهکشان نشان می دهد بخشی از این ستاره ها خوشه های ستاره ای هسته ای هستند که عظیم ترین و متراکم ترین خوشه های ستاره ای در کهکشان ما به حساب می آیند. در این مجموعه‌ی ستاره ای یک میلیون خورشید بین ما و نزدیک ترین همسایه ستاره ای ما آلفا قنطورس دیده شده است.


  دانشمندان با استفاده از نور مادون قرمز که در مقابل دیدگان انسان ها نامرئی است این تصویر را گرفته اند. ابرهای متراکم، گاز و گرد و غبار که مانند شبح در تصویر دیده می شوند باعث می شوند که تصاویر نجومی ستارگان پس زمینه روشن و تاریک داشته باشد. این ابرها در برخی موارد به حدی ضخیم هستند که حتی  نور مادون قرمز هابل نیز نمی تواند در آنها نفوذ کند.


  آژانس فضایی تشریح کرد: ما با مرکز کهکشان راه شیری ۲۷ هزار سال نوری فاصله داریم. ستاره شناسان تخمین می زنند که حدود ۱۰ میلیون ستاره کم نور در این تصویر وجود دارند که به خوبی دیده نمی شوند. جرم سیاه چاله کهکشان راه شیری حدود ۴ میلیون برابر جرم خورشید است.


  ستاره شناسان سیاه چاله ای در کهکشان غول پیکر NGC ۴۸۸۹ کشف کردند که ۳۰۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد. تلسکوپ فضایی هابل را ناسا در سال ۱۹۹۰ راه اندازی  کرد. در سال گذشته جشن ۲۵ سالگی این تلسکوپ گرفته شد. این تلسکوپ  را ناسا و آژانس فضایی اروپا به کمک هم اداره می کنند.

  ناسا در تلاش است که با تلسکوپی قوی تر از تلسکوپ هابل اسرار بیشتری را از جهان هستی بگشاید. در فوریه ناسا از مراحل آغازین ساخت یک تلسکوپ جدید با قدرتی بیش از ۱۰۰ بار بیشتر از تلسکوپ هابل پرده برداری کرد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.