تصویر تازه روزتا از دنباله‌دار ۶۷/P

  تصویر جدید فضاپیمای روزتا به نمایش دنباله‌دار ۶۷P/Churyumov-Gerasimenko در نمایی تازه پرداخته که در آن، سایه این جسم در مقابل خورشید به نمایش در آمده است. تصویر تازه روزتا از دنباله‌دار ۶۷/P


  به گزارش سرویس علمی ایسنا، فضاپیمای روزتا که توسط سازمان فضایی اروپا طراحی و مدیریت شده، این تصویر را در روز ۲۷ مارس (هشتم فروردین) ثبت کرده که در آن زمان در فاصله ۳۳۰ کیلومتری هدف یخزده خود قرار داشت.


  دنباله‌دار ۶۷/P یا دنباله‌دار روزتا از دو لوب تشکیل شده و شبیه دو گلوله برفی چسبیده به هم است. در تصویر جدید، توپ بزرگتر در سمت راست و توپ کوچک در سمت چپ تصویر قرار دارد. سایه‌های این دو بخش بر روی جو غبارآلود اطراف دنباله‌دار قابل مشاهده است.


  در ما‌ه‌های فوریه و مارس ۲۰۱۶، برنامه‌ریزان ماموریت روزتا این فضاپیما را به ۶۷/P نزدیکتر کردند تا سطح آن را با دقت بیشتری بررسی کنند. پس از تکمیل این بخش از ماموریت، کنترلگرها خودرو را از دنباله‌دار یخ‌زده دور کردند تا محیط اطراف هسته را مطالعه کنند.


  هر پیکسل از تصویر این دنباله‌دار نمایشگر یک سطح دقت ۴۵ کیلومتری است. ستارگان دیگر نیز در زمینه این تصویر جالب قابل مشاهده هستند.


  دنباله‌دار ۶۷P/Churyumov-Gerasimenko در سال ۱۹۶۹ توسط دو ستاره‌شناس روسی کشف شد. این جسم هر ۶.۴۴ سال به دور خورشید می‌گردد و هیچ گاه تا مدار زمین نیز به خورشید نزدیک نشده است.


  فضاپیمای روزتا در مارس ۲۰۰۴ به سمت این دنباله‌دار اعزام شد. این رصدخانه فضایی پیش از نزدیک شدن به مقصد خود بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ سه بار از کنار زمین عبور کرد. در سپتامبر ۲۰۰۸ این فضاپیما از سیارک Steins دیدن کرد و سپس در تابستان ۲۰۱۰ نیز سیارک Lutetia را مورد بازدید قرار داد. روزتا در نهایت در ششم اوت ۲۰۱۴ به دنباله‌دار ۶۷/P رسید که در آنجا ماموریت اصلی خود برای بررسی این بدنه یخی را آغاز کرد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.