راز بلندقد شدن فضانورد امریکایی در ایستگاه بین المللی

  افزایش قد فضانورد امریکایی پس از یک سال زندگی در ایستگاه بین المللی تبدیل به یکی از مهمترین خبرهای علمی جهان شده است. راز بلندقد شدن فضانورد امریکایی در ایستگاه بین المللی


  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پس از بازگشت اسکات کلی فضانورد امریکایی از ایستگاه بین المللی، مطالعات زیستی روی او و برادر دوقلویش که در زمین مانده بود، آغاز شد و قبل از اعلام نظر دانشمندان، رسانه ها خبر دادند که ۵ سانتیمتر به قد اسکات اضافه شده است.

  یکی از مهمترین اهداف اعزام اسکات کلی به همراه میخائیل کورنینکو روس به ایستگاه فضایی، تحقیق روی بخشی از پروژه مشترک امریکا و روسیه درباره تاثیر شرایط محیطی فضا روی وضعیت زیستی بود و برای مطالعه بهتر و مشاهده تغییرات، برادر دوقلوی اسکات نیز، روی زمین تحت نظر دانشمندان قرار گرفت تا چگونگی عملکرد بدن و تغییرات در شرایط بی وزنی، انزوا و استرس طولانی مطالعه شود.


  در مدت ۳۴۰ روز حضور اسکات کلی در ایستگاه بین المللی، بیش از ۴۰۰ آزمایش و تحقیق روی او و برادرش انجام شد، اما قبل از اظهار نظر محققان و دانشمندان، این رسانه های امریکایی بودند که خبر شگفت انگیز بلندقد شدن اسکات را مخابره کردند.

  آنها گزارش دادند که وقتی اسکات کلی، روز سه شنبه به زمین بازگشت، استقبال کنندگان با منظره خیره کننده ای روبرو شدند و مشاهده کردند که ۵ سانتیمتر به قد او اضافه شده است.

  راز بلندقد شدن فضانورد امریکایی در ایستگاه بین المللی

  این خبر هنوز هم در رسانه های کپی کننده سراسر جهان، حتی به نقل از ناسا بازتاب داده می شود، اما واقعیت این است که ناسا تنها گزارش ها و خبرهایی از اهداف این پروژه مشترک و برخی جزئیات آن منتشر کرده و اشاره ای به ۲ اینچ یا ۵ سانتیمتر افزایش قد اسکات نکرده است.

  تنها مطلب علمی در این زمینه، اشاره به این موضوع دارد که برخی از دانشمندان معتقدند چنانچه بدن انسان مدت زیادی در شرایط بی وزنی (میکرو گرانشی) قرار گیرد، از آنجایی که فشار از روی ستون فقرات برداشته می شود، فاصله بین مهره ها اندکی بیشتر شده و احتمال دارد تا ۳ درصد به اندازه قد انسان اضافه شود، اما با بازگشت او به زمین، مهره ها وضعیت طبیعی خود را بازیافته و به مرور و در زمان کمتری، قد انسان به اندازه واقعی و قبلی خود باز می گردد.

  این موضوع در هرحال نه تنها نکته مثبتی محسوب نمی شود، بلکه یکی از عوارض نامطلوبی است که فضانوردان را مبتلا می کند و اتفاقا یکی از اهداف پروژه مطالعات زیستی در فضا، شناسایی این عوارض و تلاش برای یافتن راهکاری برای مقابله با آنهاست.

  ناسا اعلام کرده است که دانشمندان در حال تحلیل اطلاعات به دست آمده از اسکات کلی و میخائیل کورنینکو هستند و نتایج تحقیقات حداقل یک سال بعد مشخص خواهد شد.

  راز بلندقد شدن فضانورد امریکایی در ایستگاه بین المللی

  علاوه بر کلی و کورنینکو ۱۳ فضانورد دیگر از کشورهای مختلف در این پروژه حضور یکساله در فضا مشارکت داشتند.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.