یک‌سال زندگی در فضا چگونه‌است؟

  فضانوردی که برای تقریبا یک‌سال از عمرش را به صورت مداوم در فضا زندگی‌کرده‌است، درباره تغییراتی که نسبت به سفر قبلی‌اش به فضا احساس می‌کند، شگفت‌زده شده‌است. یک‌سال زندگی در فضا چگونه‌است؟


  براساس گزارش دیسکاوری، اسکات‌کلی در کنفرانس خبری که پس از بازگشتش به زمین برگزار شد گفت ماهیچه‌هایش ضعف دارند، دچار درد مفاصل شده‌است،‌احساس خستگی دارد و پوست بدنش به شدت حساس شده‌است. کلی می‌گوید تفاوتی که پس از بازگشت از این سفر،‌نسبت به سفرهای قبلی در خود احساس می‌کند موجب شگفتی او شده‌است.


  کلی ۵۲ ساله که ۳۴۰ روز را در مدار زمین زندگی کرده‌است، به صورت ویژره به مشکل پوستی‌اش اشاره می‌کند و می‌گوید: از آنجایی که من برای مدتی بسیار طولانی هیچ‌چیزی را لمس نکرده‌ام و تماس پوستی قابل توجهی با جسمی نداشته‌ام، پوستم به شدت حساس شده‌است،‌تاحدی که هنگام نشستن یا خوابیدن یا راه‌رفتن در پوستم احساس سوختگی دارم.


  کلی و دو فضانورد روس دیگر که یکی از آنها، میخاییل کورنینکو نیز به مدت ۳۴۰ روز به همراه کلی در ایستگاه حضور داشته‌است، روز سه‌شنبه اول مارس ۲۰۱۶ در قزاقستان به زمین نشستند.


  کلی پس از بازگشت به زمین به مرکز فضایی جانسون منتقل شد و آزمایش‌های پزشکی پس از پرواز بلافاصله روی او آغاز شد،‌آزمایش‌هایی که برای یک سال ادامه خواهند‌داشت.


  کلی می‌گوید این‌بار پس از خروج از سایوز احساس بهتری نسبت به قبل داشتم، اما این دو تجربه در برخی نقاط باهم در تقابلند، زیرا میزان ضعف ماهیچه‌ای و خستگی جسمانی‌ام در این سفر بسیار بیشتر از سفر قبلی است، در واقع غیرمنتظره‌است.


  ناسا و شرکایش در ایستگاه فضایی بین‌المللی با هدف هموار‌ساختن مسیر ماموریت‌های مریخی که ممکن است بیش از دو سال به طول بیانجامد،‌کلی و کورنینکو را برای یک‌سال به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستادند. در حالت عادی، فضانوردان تنها برای ۶ ماه ساکن ایستگاه هستند.


  کلی در نشست خبری گفت یک سال برایش در فضا به کندی گذشته‌است اما اگر هدف والایی مانند سفر به مریخ مطرح باشد،‌می‌تواند برای یک سال دیگر نیز در ایستگاه بماند. کلی گفت به نظرم می‌آید برای یک عمر آنجا بوده‌ام.


  چشم‌انداز روزانه از سیاره زمین باعث شده تا کلی پس از بازگشتش احترام بیشتری برای محیط‌زیست قائل شود. کلی می‌گوید از آن بالا می‌توان آلودگی شدید و متراکم را در آسیا و دود جنگل‌سوزی‌های کالیفرنیا در تابستان را مشاهده کرد. اما به گفته وی مهم‌ترین نکته‌ای که از دیدن چنین منظره روزانه‌ای به آن پی‌ خواهید برد،‌ شدت نازکی و شکننده بودن اتمسفر زمین است،‌ از این رو دیدن شدت آلودگی روی زمین باعث نگرانی او شده‌آست.


  کلی در این نشست گفت: مردم معمولا می‌گویند ما باید زمین را نجات دهیم. حقیقت این است که حال سیاره زمین خوب خواهد‌بود،‌ این ما هستیم که با مشکل مواجه خواهیم‌شد، من فکر می‌کنم زمین به تدریج بهبود خواهد‌یافت، اما احتمالا دیگر انسانی روی آن وجود نخواهد‌داشت. برای انسان نگهداری از هوایی که تنفس می‌کند و آبی که می‌نوشد حیاتی است. من فکر می‌کنم ما روی این منابع اثر ناخوشایند داریم و در عین حال از توانایی تغییر این روند برخورداریم،‌اگر تصمیم به تغییر دادنش بگیریم.

   

  منبع:همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.