بنای یک روستا روی ماه تا ۱۴ سال دیگر

  گروهی از متخصصان صنایع، مهندسان و دانشمندان در کنفرانسی اعلام کردند تا دهه آینده بنای روستاهایی در ماه با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی توسط گروهی از فضانوردان به حقیقت تبدیل خواهد‌شد. بنای یک روستا روی ماه تا ۱۴ سال دیگر


  براساس گزارش ساینس‌آلرت، آژانس فضایی اروپا در سمپوزیوم بین‌المللی ماه ۲۰۲۰-۲۰۳۰ در هلند اعلام کرد بنای این پایگاه‌های انسانی در ماه از پنج سال آینده آغاز خواهد شد و وعده داد یک روستای جدید در ماه می‌تواند سکوی پرتابی برای ماموریت‌های آینده به مریخ باشد.


  نقشه‌ای که آژانس فضایی اروپا ارائه داده این است: از اوایل دهه ۲۰۲۰ روبات‌هایی به ماه فرستاده خواهد شد تا ساخت و ساز مجتمع‌های مختلفی را روی ماه آغاز کنند و پس از چند سال اولین سرنشینان این پایگاه‌ها به ماه خواهند رفت.

  آژانس فضایی اروپا در سال ۲۰۱۳ با همکاری شرکت‌های عمرانی به آزمودن فناوری‌های مختلف بنای ساختمان در ماه پرداخت و دریافت مواد محلی برای بنای ساختمان‌ها در ماه بهترین گزینه‌اند،‌این به آن معنی است که برای اجرای این پروژه نیازی به حمل پرهزینه منابع از زمین به ماه نخواهد بود.


  انریکو دینی، بنیانگذار شرکت مونولیت در توضیح روند ساخت و ساز در ماه می‌گوید: در آغاز ما به ترکیب مواد شبیه‌سازی شده ماه با اکسید منیزیم نیاز داریم. این ترکیب به کاغذی قابل چاپ تبدیل می‌شود. پس از آن از نمک پیوند‌دهنده به عنوان جوهر چاپ استفاده می‌شود، ماده‌ای که مواد را به سختی سنگ جامد می‌کند. سرعت چاپگرهای کنونی دو متر بر ساعت است اما چاپگرهای نسل بعدی می‌توانند در ساعت ۳.۵ متر چاپ کرده و در طی یک هفته بنای یک ساختمان را تکمیل کنند.


  شرکت معماری فاستر و شرکا طرح گنبدی‌شکل زنجیره‌واری را پیشنهاد داده‌است که متشکل از دیوارهای سلولی است که می‌توانند ساکنان را از ریزشهاب‌سنگ‌ها و تشعشعات فضایی حفظ کنند. این شرکت همچنین طرح ساختار توخالی بسته‌ای را ارائه کرده‌است که می‌تواند نسبت وزن به قدرت خوبی به بنا دهد.


  دانشمندان می‌گویند زمانی که انسان به ماه برسد می‌تواند دریابد که آیا منابع سطح ماه به ارزشمندی که تصور می‌شود هستند یا خیر. به گفته مهندسان، همواره درباره منابع ماه سخن رانده می‌شود اما باید کارایی آنها نیز به اثبات برسد. تایید ابعاد رسوبات، ترکیب‌ها، شکل و همگنی مواد ماه به برنامه اکتشاف هماهنگی نیاز دارد. یک برنامه موفق می‌تواند به خوبی منابع حقیقی ماه را نمایش داده و امکان بهره‌برداری از آنها برای اکتشاف بیشتر در سامانه خورشیدی را مشخص سازد.


  برنامه ساخت روستا روی ماه چه عملی شود یا نشود، ناسا قصد دارد فضانوردان خود را در چند ماه آینده به مدار ماه بفرستد تا با فاصله گرفتن از زمین دیدگاهی بهتر درباره راه‌های افزایش استقامت جسمی و روحی فضانوردان در فضا به دست آورد.


  ناسا علاقه پنهانی ویژه‌ای برای عملی شدن پروژه آژانس فضایی اروپا دارد، زیرا ماه همواره به عنوان یکی از استراتژیک‌ترین پایگاه‌ها برای عملی شدن مامورین انسان‌ها به مریخ مطرح بوده‌است و دانشگاه MIT نیز در همین راستا به تازگی اعلام کرد فضانوردان در سفر به مریخ اگر بتوانند بیشترین بخش سوخت مایع خود را از پایگاهی در ماه بار بزنند،‌ می‌توانند هنگام آغاز سفر از زمین با ۶۸ درصد وزن کمتر حرکت کنند. همچنین شرکت NexGen Space،‌یکی از شرکت‌های مشاور ناسا به تازگی تخمین زده‌است که یک پایگاه سوخت‌گیری در ماه می‌تواند هزینه ارسال انسان به مریخ را برای ناسا سالانه ۱۰ میلیارد دلار کاهش دهد.

   

  منبع:همشهری آنلاین

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.