ناسا تصویری باورنکردنی از کره زمین در حال طلوع در کره ماه منتشر کرده است

  یکی از معروف‌ترین و شاید مهم‌ترین تصاویر ثبت شده در فضا مربوط با تصویری است که از سطح ماه به هنگام طلوع زمین توسط Apollo ۸ گرفته شده است. در همین راستا امروز نیز ناسا تصاویری باورنکردنی مشابه با آن را که توسط یک کاوشگر که در سال ۲۰۰۹ به سطح ماه فرستاده شده بود را منتشر کرد. ناسا تصویری باورنکردنی از کره زمین در حال طلوع در کره ماه منتشر کرده است

  ناسا تصویری باورنکردنی از کره زمین در حال طلوع در کره ماه منتشر کرده است

  این تصاویر با استفاده از ترکیب کردن تکنولوژی دیجیتالی مدرن و تصاویر با جزییات در مدارگرد اکتشافی ماه (LRO) گرفته است. هرچند تصاویر ارسالی با این وضوح گرفته نشده‌اند، با این حال تیم کنترل کننده کاوشگر با پشت سر هم قرار دادن آن‌ها به تصاویر زیر دست یافته‌اند.


  البته جالب از که بدانید دوربین زاویه باریک این کاوشگر تصاویر را تنها در حالت سیاه و سفید ثبت می‌کند از این رو محققین از دوربین زاویه‌ی گسترده‌ به منظور  ثبت بازتاب نور و رنگ بخشیدن به تصویر ثبت شده از کره زمین استفاده کرده‌اند.

  ناسا تصویری باورنکردنی از کره زمین در حال طلوع در کره ماه منتشر کرده است

  این عکس‌ها در شرایطی گرفته شد که مدارگرد به پهلو چرخیده بود و با سرعتی معادل ۵۷۲۸ کیلومتر در ساعت در ارتفاع حدود ۱۳۳ کیلومتری از سطح ماه حرکت می‌کرد. البته محققین بر این امر تأکید کرده‌اند که به دلیل حساس بودن لنز دوربین زاویه گسترده این کاوشگر به چند رنگ محدود، شاید رنگ‌بندی مشاهده شده دقیقاً همانی نباشد که با چشم غیرمسلح می‌توان از سطح ماه آن را تشخیص داد.

   

  ابرای دریافت جزئیات بیشتر پیرامون این فرآیند پیچیده می‌توانید به این وبلاگ سری بزنید. نکته دیگر اینکه اگر روزی بر سطح کره ماه قدم گذاشتید،در جریان باشید که برای دیدن صحنه طلوع زمین باید بدون وقفه در جهتی خاص حرکت کنید زیرا زمین و ماه نسبت به یکدیگر همواره با یک زاویه حرکت می‌کنند و این بدان معناست که در صورت ساکن بودن بر روی سطح ماه، تصویری ثابت از زمین را مشاهده خواهید کرد.

  ناسا تصویری باورنکردنی از کره زمین در حال طلوع در کره ماه منتشر کرده است

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.