انتخاب ماهواره جدید برای رصد پوشش گیاهی زمین

  آژانس فضایی اروپا به طور رسمی "فلورسنس اکسپلورر" (FLEX) را به عنوان هشتمین ماهواره جستجوگر زمین انتخاب کرد. انتخاب ماهواره جدید برای رصد پوشش گیاهی زمین

   

   


  به گزارش سرویس علمی ایسنا، این ماموریت، پوشش گیاهی سطح زمین را مورد بررسی قرار داده و اطلاعات مربوط به سلامت سیاره را در زمانی که رشد جمعیت، فشار مضاعفی بر تولید مواد غذایی ایجاد می‌کند، جمع‌آوری خواهد کرد.


  پیش از این، ماموریت FLEX در ماه فوریه اجرا شده بود که در آن مرحله با یکی دیگر از طرح‌های پیشنهادی جستجوگر زمین به نام CarbonSat با هدف نظارت بر سطح دی‌اکسید‌کربن و متان در جو به رقابت پرداخت. اکنون پس از گذشت ۹ ماه، ماهواره FLEX به عنوان ماهواره جستجوگر رسمی بعدی سازمان فضایی اروپا نام گرفته و راه‌اندازی آن برای سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است.


  این مأموریت بر ردیابی سلامت پوشش گیاهی جهانی متمرکز شده است و تابش‌های منتشر شده توسط زمین را در زمان تبدیل نور خورشید و دی‌اکسید‌کربن به انرژی اندازه‌گیری می‌کند.


  این ماموریت برای بهبود درک دانشمندان از چگونگی تعامل کربن با پوشش گیاهی و جو و اینکه چگونه فرآیند فتوسنتز بر چرخه‌های آب و کربن اثر می‌گذارد، انجام خواهد شد.


  در حال حاضر هیچ دستگاهی در مدار قادر به بررسی فتوسنتز در مقیاس جهانی نیست، اما حسگر جدید بر روی ماهواره FLEX این روند را تغییر خواهد داد. آزمایش این ماموریت با استفاده از طیف‌سنج تصویربرداری بر روی هواپیما برای اندازه‌گیری رشد دو زمین چمن در اوایل سال جاری تکمیل شد که طی آن، یکی از این چمن‌ها با آفت‌کش تحت درمان قرار گرفت و در نتیجه، توانایی آن برای جمع‌آوری انرژی خورشیدی کاهش یافت.


  محققان اظهار امیدواری کرده‌اند که این ابزار بتواند تابش‌های قوی‌تری را در زمین‌های درمان نشده تشخیص دهد.


  این ماهواره پس از قرار گرفتن در مدار پایین زمین در سال ۲۰۲۲ به تنهایی عمل نخواهد کرد، بلکه با یکی از کاوشگرهایCopernicus Sentinel-۳ همکاری کرده و از حسگر حرارتی و نوری آن به منظور افزایش اطلاعات ثبت شده توسط FLEX استفاده خواهد شد.


  ماهواره FLEX آخرین برنامه جستجوگر زمین است. ماهواره قبلی به طور قابل توجهی درک ما را از این سیاره بالا برد و اطلاعات ارزشمندی در مورد رطوبت خاک، میدان مغناطیسی زمین و دیگر موارد ارائه کرد. اولین جستجوگر زمین که اکسپلورر میدان گرانشی و حالت پایدار جریانات اقیانوسی بود و در سال ۲۰۱۳ تکمیل شد، با موفقیت از تغییرات در گرانش زمین نقشه‌برداری کرد و امید می‌رود که اطلاعات جمع آوری شده توسط جستجوگر هشتم زمین نیز ارزشمند باشد.


  جان دیتریش وورنر، مدیر کل آژانس فضایی اروپا اظهار کرد: ماهواره FLEX اطلاعات جدیدی از بهره‌وری واقعی پوشش گیاهی به ما خواهد داد و می‌تواند برای حمایت از مدیریت کشاورزی و توسعه یک اقتصاد زیستی پایدار مورد استفاده قرار گیرد. از این رو به درک ما از محیط زیستمان کمک خواهد کرد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.