۵ فناوری شگفت‌انگیز که ناسا برای تحقق سفر به مریخ درصدد دستیابی به آن‌ها است

  ناسا در تلاش برای توسعه‌ی جدیدترین تجهیزات و فناوری‌ها است تا در سال ۲۰۳۰ سفر خود به مریخ را محقق کند. در نقشه‌ی راه ارائه شده توسط این آژانس به برخی موارد عجیب و شگفت‌انگیزی نیز اشاره شده بود که در ادامه به مرور آن‌ها خواهیم پرداخت. ۵ فناوری شگفت‌انگیز که ناسا برای تحقق سفر به مریخ درصدد دستیابی به آن‌ها است


  ناسا تلاش زیادی برای به حقیقت پیوستن وعده‌ی خود مبنی بر سفر به مریخ می‌کند. به تازگی این آژانس برنامه‌ی خود برای سفر به مریخ را اعلام کرده است. هر چند این برنامه مملو از خوشبینی‌ها و اهداف بلند‌ پروازانه است، اما چند فناوری مهم و شگفت‌انگیز نیز در بین آن‌ها وجود دارد که ناسا امیدوار است در دهه‌های آینده به آن‌ها دسترسی پیدا کند. در ادامه‌ی مطلب به برخی از شگفت‌انگیزترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  ۱. راکت‌های غول پیکر

  ۱. راکت‌های غول پیکر

  جایگزین شاتل فضایی در سال ۲۰۱۸ به احتمال زیاد آماده‌ی پرتاب به فضا خواهد بود. زمانی که این اتفاق رخ دهد، ناسا بیش از ۷۰ تن آذوقه را به فضا خواهد فرستاد. در آینده نیز این شاتل می‌تواند ۱۳۰ تن بار را به مریخ حمل کند.

  SLS ارتفاع ۱۱۶ متری داشته و در زمان پرتاب بزرگ‌ترین ماشین ساخت بشر خواهد بود. این شاتل قدرتمندتر از Saturn V است که فضانوردان آپولو را به ماه برده بود. ناسا در گزارش خود بیان کرده بود که این فضاپیما با اختلاف زیاد بیشترین توان حمل بار در بین فضاپیماهای ساخته شده تا به امروز را خواهد داشت.

  در کنار فضاپیمای Orion این فضاپیما توانایی حمل فضانوردان به مریخ و سایر نقاط دور دست را خواهد داشت.

  ۲. سیستم پرتاب قدرتمند

  ۲. سیستم پرتاب قدرتمند

  SLS قدرت خود را از سوختن هیدروژن و اکسیژن مایع می‌گیرد. اما SLS به منظور حمل فضانوردان در خارج از مدار زمین طراحی شده است. استفاده از سوخت راکتی برای پیش راندن فضاپیما در طی سفر ۷ ماهه به مریخ، نیاز به مخزنی بزرگ دارد که هزینه‌ای عظیمی را نیز در برخواهد داشت.


  مقاله مرتبط:
  پیشرانه‎های یونی راه را به سوی مریخ هموار می‌کنند

  برای غلبه بر این هزینه‌ی زیاد، ممکن است ناسا رو به استفاده از نیروی خورشید بیاورد تا با استفاده از این انرژی لوازم مورد نیاز را فراهم کرده و حتی فضانوردان را به مریخ اعزام کند.

  این روش که پیش‌رانش الکتریکی خورشیدی نام دارد، با استفاده از شلیک یون‌ها از پشت فضاپیما، آن را به جلو خواهد راند. این روش شبیه به عملکرد موتوری است که فضاپیمای Dawn ر به Ceres فرستاد. الکترون‌ها گاز زنون را به پلاسما تبدیل کرده و میدانی الکتریکی به ذرات شتاب می‌دهد تا از بخش پشتی موتور با سرعت بسیار زیاد به بیرون پرتاب شوند. نیروی خورشیدی الکترون‌های مورد نیاز را تامین خواهد کرد.

  پیش‌رانش الکتریکی خورشیدی، پیشرانه‌ای عظیم، همانند سوخت راکتی ایجاد نمی‌کند؛ اما با گذشت زمان بر سرعت فضاپیما می‌افزاید تا آن که در نهایت به سرعت ۳۲۰ هزار کیلومتر در ساعت برسد. پیش‌رانش یونی بسیار کم مصرف نیز هست و تا ۱۰ برابر بهتر از سوخت راکتی عمل می‌کند.

  این فناوری در حال حاضر به واقعیت پیوسته؛ اما باید ناسا ابعاد عملکرد آن را در ابعاد بزرگ‌تر آزمایش کند. برای حمل باری سنگین‌تر، موتورهای یونی موجود باید حداقل بیش از ۱۰ برابر مقدار کنونی، قدرتمندتر شوند. ناسا در نظر دارد تا در طی ماموریت Asteroid Redirect خود نسخه‌ای از این موتور را که ۵ برابر قوی‌تر ازموتورهای کنونی است مورد آزمایش قرار دهد.

  ۳. محل‌های قابل سکونت در اعماق فضا

  ۳. محل‌های قابل سکونت در اعماق فضا


  اگر می‌خواهیم فضانوردان مدت زیادی را در فضا دوام بیاورند نمی‌توانیم آن‌ها در کپسول کوچکی همانند Orion به مدت سه سال نگه داریم. ناسا نیاز دارد تا محل قابل سکونت بیشتری را برای فضانوردان فراهم کند. برای این کار ناسا نیاز به ایجاد فضای بیشتر در فضاپیما و محلی قابل سکونت در مریخ دارد. محل سکونتی این چنینی نیاز به داشتن ملزومات زندگی، سیستم پیشگیری از حریق و پیشگیری از تابش‌های مضر دارد. به علاوه باید به فضانوردان فضای لازم برای تمرین و انجام کار نیز داده شود.

  ناسا طرح‌های مفهومی بسیاری برای رفع این مشکل دارد و امیدوار است در سال‌های آینده این طرح‌ها را اجرا کند.

  ۴. لباس‌های مناسب زندگی در فضا

  ۴. لباس‌های مناسب زندگی در فضا

  فضانوردان ممکن است بیش از یک سال را در این سیاره سپری کنند. در این مدت فضانوردان به حرکت در سطح این سیاره و جمع‌آوری اطلاعات مشغول خواهند بود.

  لباس‌های جدید علاوه بر مراقبت از این فضانوردان در مقابل امواج مخرب مریخ، هوای سرد و جو کم ضخامت آن، این اجازه را می‌دهند تا فضانوردان به کار خود نیز به راحتی بپردازند. لباس‌های فضانوردی امروزی مانند بالون هستند که حرکت بدن و به خصوص دست را به شدت دشوار می‌کنند. اما محققان در حال طراحی لباسی خاص هستند که حرکت دادن اعضای بدن در آن‌ها بسیار آسان‌تر خواهد بود.

  ناسا در نظر دارد این لباس‌ها را برای اولین بار در ماموریت فضایی Asteroid Redirect خود مورد استفاده قرار دهد.

  ۵. پرتوافکن‌های عظیم لیزری

  ۵. پرتوافکن‌های عظیم لیزری

  در نزدیک‌ترین فاصله‌، مریخ از زمین بیش از ۵۳ میلیون کیلومتر فاصله دارد. ارتباط اینترنت در مریخ بسیار مشکل‌دار بوده و نیاز به بهبودهای بسیاری دارد. گزارش جدید ناسا نشان می‌دهد که فضاپیماهای این آژانس می‌توانند با سرعتی بالغ بر ۲ میلیون بیت در هر ثانیه تبادل داده داشته باشند. برای مقایسه، ایستگاه فضایی بین‌المللی نرخ تبادل داده‌ی ۳۰۰ میلیون بیت در هر ثانیه دارد. ناسا برای حرکت و زندگی در مریخ به سرعت ارتباطی بسیار بالایی دارد. ناسا باید این سرعت را به یک میلیارد بیت در هر ثانیه یا همان یک گیگابیت در هر ثانیه برساند که راه‌حل آن استفاده از لیزر است.

  در طی تستی که ناسا در سال ۲۰۱۳ میلادی انجام داده، این آژانس با استفاده از لیزر به سرعت تبادل داده‌ی ۶۲۲ میلیون بیت در هر ثانیه نیز رسیده است.

  توسعه‌ی این فناوری‌ها آسان نبوده و ممکن است حتی دهه‌ها به طول بیانجامد و بسیاری نیز معتقد هستند که ممکن است ناسا نتواند به این پیشرفت‌ها دست پیدا کند. چالش‌های زیادی در مسیر سفر به مریخ پیش‌ پای ناسا خواهد بود، اما این آژانس با وجود تمامی مشکلات، به آینده و دستیابی به هدف خود امیدوار است.

   

  منبع:زومیت

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.