طراحی یک کاوشگر برای حفاری آب بر روی مریخ

  تیمی از ناسا و دیگر ماموریت‌های سرنشین‌دار مریخ در سنگاپور به دنبال ارائه یک کاوشگر ویژه مریخی هستند که بتوان از آن برای حفاری آب در زیر سطح پوسته مریخ استفاده کرد. طراحی یک کاوشگر برای حفاری آب بر روی مریخ


  به گزارش سرویس فناوری ایسنا، «سیستم بازیابی Aqua مریخ» (MARS)، نمونه اولیه‌ چنین کاوشگری است که با همکاری دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور و شرکت فناوری‌های فضایی گیلمور استرالیا ارائه شده است.


  ایده اصلی، ساخت کاوشگری با استفاده از کشفیات کنجکاوی و فرودگر ققنوس مریخ بود که از وجود آب در سیاره سرخ در زیر خاک آن یا در شکل‌های غیرمایعی مانند یخ خبر داده‌اند.


  سامانه جدید MARS طوری طراحی شده که آب را از خاک استخراج، جمع‌آوری و سپس بازیابی کند.


  بر اساس اسناد ارائه‌شده از این پروژه، شیوه‌های مختلفی برای اجرای هر یک از گام‌های این فرآیند وجود داشتند؛ اما مفهوم نهایی شامل استفاده از ریزموج‌ها و نوعی سامانه ویژه برای جداسازی و جمع‌آوری مایع است.


  هر چرخه فرآیند جمع‌آوری آب شامل استفاده از یک سیستم نقل و انتقال اساسی به همراه دو چرخ نیرودهی‌شده برای حرکت کاوشگر به سمت ناحیه مورد هدف و سپس پایین‌آوردن واحد ریزموج بر روی زمین و استفاده از آن برای حرارت‌دادن این ناحیه به مدت ۲۰ دقیقه است.


  بخار حاصل سپس وارد لوله‌های جمع‌آوری می‌شود و این لوله‌ها، خود به کیسه فشرده‌کننده‌ای ختم می‌شوند و در آنجا بخار، فشرده و در یک جعبه جمع‌آوری چکانده می‌شود.


  تیم علمی مدعی است در آزمایشات انجام‌شده، این سامانه با سرعت چهار گرم در هر چهار دقیقه قادر به جمع‌آوری آب از یخ منجمد بود.


  محققان سنگاپوری و استرالیایی توانستند با داشتن بودجه ۱۰ هزار دلاری، نمونه اولیه‌ MARS را بسازند که بر روی زمین عمل می‌کند و می‌تواند ۳۰ درصد دمای مریخ و شرایط فشار آن را تحمل کند.


  جزئیات این سامانه برای ناسا فرستاده شده؛ اما این نمونه اولیه به این زودی جو زمین را ترک نخواهد کرد.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.