عبور یک دنباله‌دار از کنار خورشید

  کاوشگر روزتای آژانس فضایی اروپا روز پنجشنبه ۱۳ آگوست ۲۰۱۵ نزدیک‌ترین تصاویری که تاکنون از یک دنباله‌دار نزدیک به خورشید به ثبت رسیده را به زمین ارسال کرد. عبور یک دنباله‌دار از کنار خورشید


  به گزارش سرویس علمی جام نیوز ، دنباله‌دار ۶۷P-چوریوموف-گراسیمنکو در این روز در نزدیک‌ترین فاصله‌اش، ۱۸۶ میلیون کیلومتری از خورشید قرار گرفته‌بود، یعنی کمی بیرون‌تر از مدار زمین به دور ستاره سامانه خورشیدی.

  درحالی که نزدیکی به خورشید باعث افزایش حرارت سطحی دنباله‌دار شده‌بود، دنباله‌دار دچار فعالیت‌های شدید شده و فوران‌های گازی زیادی از نقاط مختلف آن مشاهده شد که در پی از فوران‌ها غبار و مواد به بیرون از دنباله‌دار پرتاب شدند.

  روزتا با کمک تجهیزات مطالعاتی‌اش دریافت در هر ثانیه بیش از ۳۰۰ لیتر آب به بیرون جرم کیهانی فوران می‌کند و این به آن معنی است که دنباله‌دار در دوران عبور نزدیک از کنار خورشید هرروز ۳۶ میلیون کیلوگرم از وزنش را از دست می‌دهد. در کنار این آب، ۸۶ میلیون کیلوگرم غبار نیز از دنباله‌دار خارج می‌شود و انتظار می‌رود چنین دوره فعالیتی برای چندین هفته ادامه داشته‌باشد.

  به دلیل فوران مقادیر زیادی از مواد به خارج از دنباله‌دار، کنترل زمینی پروژه روزتا این فضاپیما را به مدار ۳۲۵ کیلومتری از دنباله‌دار انتقال داده اما این فاصله نیز همچنان برای ثبت تصاویر خیره‌کننده از این پدیده کیهانی مناسب است.

  مدار دنباله‌دار ۶۷P در حین عبور نزدیک از کنار خورشید و یا حضیض خورشیدی، جایی در میان مدار زمین و مریخ بوده‌است. به گفته کارستن گوتلر از موسسه ماکس پلانک، معمولا فوران‌های ایجاد شده در این دنباله‌دار کم‌فروغ بودند و برای دیده شدن باید کنتراست تصاویر شدید‌تر می‌شد، اما در تصاویر جدید فوران‌ها به شدت درخشان و واضح هستند. فوران‌ها به واسطه تبدیل سریع یخ به گاز ایجاد شده و در فواصل ۱۸ دقیقه‌ای از یکدیگر رخ داده‌اند.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.