عبور یک دنباله‌دار از کنار خورشید

  کاوشگر روزتای آژانس فضایی اروپا روز پنجشنبه ۱۳ آگوست ۲۰۱۵ نزدیک‌ترین تصاویری که تاکنون از یک دنباله‌دار نزدیک به خورشید به ثبت رسیده را به زمین ارسال کرد. عبور یک دنباله‌دار از کنار خورشید


  به گزارش سرویس علمی جام نیوز ، دنباله‌دار ۶۷P-چوریوموف-گراسیمنکو در این روز در نزدیک‌ترین فاصله‌اش، ۱۸۶ میلیون کیلومتری از خورشید قرار گرفته‌بود، یعنی کمی بیرون‌تر از مدار زمین به دور ستاره سامانه خورشیدی.

  درحالی که نزدیکی به خورشید باعث افزایش حرارت سطحی دنباله‌دار شده‌بود، دنباله‌دار دچار فعالیت‌های شدید شده و فوران‌های گازی زیادی از نقاط مختلف آن مشاهده شد که در پی از فوران‌ها غبار و مواد به بیرون از دنباله‌دار پرتاب شدند.

  روزتا با کمک تجهیزات مطالعاتی‌اش دریافت در هر ثانیه بیش از ۳۰۰ لیتر آب به بیرون جرم کیهانی فوران می‌کند و این به آن معنی است که دنباله‌دار در دوران عبور نزدیک از کنار خورشید هرروز ۳۶ میلیون کیلوگرم از وزنش را از دست می‌دهد. در کنار این آب، ۸۶ میلیون کیلوگرم غبار نیز از دنباله‌دار خارج می‌شود و انتظار می‌رود چنین دوره فعالیتی برای چندین هفته ادامه داشته‌باشد.

  به دلیل فوران مقادیر زیادی از مواد به خارج از دنباله‌دار، کنترل زمینی پروژه روزتا این فضاپیما را به مدار ۳۲۵ کیلومتری از دنباله‌دار انتقال داده اما این فاصله نیز همچنان برای ثبت تصاویر خیره‌کننده از این پدیده کیهانی مناسب است.

  مدار دنباله‌دار ۶۷P در حین عبور نزدیک از کنار خورشید و یا حضیض خورشیدی، جایی در میان مدار زمین و مریخ بوده‌است. به گفته کارستن گوتلر از موسسه ماکس پلانک، معمولا فوران‌های ایجاد شده در این دنباله‌دار کم‌فروغ بودند و برای دیده شدن باید کنتراست تصاویر شدید‌تر می‌شد، اما در تصاویر جدید فوران‌ها به شدت درخشان و واضح هستند. فوران‌ها به واسطه تبدیل سریع یخ به گاز ایجاد شده و در فواصل ۱۸ دقیقه‌ای از یکدیگر رخ داده‌اند.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.