هرمی شگفت‌انگیز این بار روی سیارک فضایی

  پیدا شدن اشکال عجیب و غریب به شکل یک هرم ساختمانی بر روی یک سیارک فضایی باعث بهت و حیرت کیهان‌شناسان شده است. هرمی شگفت‌انگیز این بار روی سیارک فضایی


  به گزارش خبرنگار فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، پژوهشگران حوزه علوم فضایی به تازگی بر اساس تصاویر ارسالی از سوی سفینه فضایی Dawn یک قله کوه تنها بر روی سطح سیاره کوتوله Ceres مشاهده کرده‌اند که باعث تعجب و شگفتی کارشناسان شده است.


  گفتنی است، این قله کوه در یک منطقه نسبتاً مسطح از سیاره کوتوله Ceres قرار دارند و تخمین زده می‌شود که ارتفاعی برابر با کوه Mont Blanc بزرگ‌ترین قله رشته کوه آلپ بر روی کره زمین دارد.


  بررسی‌ها نشان می‌دهند، کارشناسان هنوز نتوانسته‌اند پاسخی برای چگونگی ایجاد این کوه عظیم در یک منطقه مسطح بر روی Ceres پیدا کنند.


  علاوه بر این کوه، وجود نقاط روشن و چشمک‌زن بر روی Ceres نیز یکی دیگر از بحث‌های جنجالی در خصوص این سیارک کوتوله است که هنوز منشأ آن و چرایی پیدایش آن‌ها مشخص نشده است.


  تصاویر گرفته شده از سیاره کوتوله Ceres به تازگی توسط فضاپیمای Dawn از ارتفاع ۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتری این سیاره در دومین دور نقشه‌برداری مداری به دست آمده است.


  سفینه فضایی Dawn حدود ۶ ماه قبل در دور اول تصویربرداری عکس‌هایی از نقاطی درخشان و چشمک‌زن از سطح Ceres ارسال کرده است و حال دانشمندان امیدوار هستند با نزدیک‌تر شدن هرچه بیشتر Dawn به Ceres جزئیات بیشتری از این عناصر مرموز به دست آورند.


  بر اساس تخمین‌ها، در دسامبر ۲۰۱۵، فضاپیمای Dawn به فاصله ۳۶۰ کیلومتری از Ceres خواهد رسید. سیاره کوتوله Ceres۵۹۰ در سال ۱۸۰۱ میلادی کشف شده است. این سیاره کوتوله، نزدیک‌ترین سیاره کوتوله به خورشید است و در کمربند سیارکی قرار گرفته و کارشناسان آن را تنها سیاره کوتوله در منظومه شمسی معرفی کرده‌اند.


  نکته قابل توجه در سطح Ceres وجود نقاط چشمک‌زن است که گروهی از کارشناسان آن را بلورهای یخ و گروهی دیگر بلورهای نمک می‌دانند که با توجه به نزدیکی بیش از حد آن به ستاره خورشید وجود عنصر یخ در سطح Ceres یک پدیده عجیب و غیرعادی به نظر می‌رسد.


  اولین بار دکتر مارک RAYMAN مدیر مأموریت و ارشد تیم تحقیقاتی فضاپیمای Dawn در خصوص نقاط چشمک‌زن روشن بر روی Ceres توضیحاتی داده بود و به این ترتیب توجه جهانی را به این سیاره کوتوله جلب کرده است.


  کارشناسان امیدوار هستند با عکس‌برداری‌های دقیق‌تر جزئیات بیشتری از آن را به دست آورند.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.