هرمی شگفت‌انگیز این بار روی سیارک فضایی

  پیدا شدن اشکال عجیب و غریب به شکل یک هرم ساختمانی بر روی یک سیارک فضایی باعث بهت و حیرت کیهان‌شناسان شده است. هرمی شگفت‌انگیز این بار روی سیارک فضایی


  به گزارش خبرنگار فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، پژوهشگران حوزه علوم فضایی به تازگی بر اساس تصاویر ارسالی از سوی سفینه فضایی Dawn یک قله کوه تنها بر روی سطح سیاره کوتوله Ceres مشاهده کرده‌اند که باعث تعجب و شگفتی کارشناسان شده است.


  گفتنی است، این قله کوه در یک منطقه نسبتاً مسطح از سیاره کوتوله Ceres قرار دارند و تخمین زده می‌شود که ارتفاعی برابر با کوه Mont Blanc بزرگ‌ترین قله رشته کوه آلپ بر روی کره زمین دارد.


  بررسی‌ها نشان می‌دهند، کارشناسان هنوز نتوانسته‌اند پاسخی برای چگونگی ایجاد این کوه عظیم در یک منطقه مسطح بر روی Ceres پیدا کنند.


  علاوه بر این کوه، وجود نقاط روشن و چشمک‌زن بر روی Ceres نیز یکی دیگر از بحث‌های جنجالی در خصوص این سیارک کوتوله است که هنوز منشأ آن و چرایی پیدایش آن‌ها مشخص نشده است.


  تصاویر گرفته شده از سیاره کوتوله Ceres به تازگی توسط فضاپیمای Dawn از ارتفاع ۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتری این سیاره در دومین دور نقشه‌برداری مداری به دست آمده است.


  سفینه فضایی Dawn حدود ۶ ماه قبل در دور اول تصویربرداری عکس‌هایی از نقاطی درخشان و چشمک‌زن از سطح Ceres ارسال کرده است و حال دانشمندان امیدوار هستند با نزدیک‌تر شدن هرچه بیشتر Dawn به Ceres جزئیات بیشتری از این عناصر مرموز به دست آورند.


  بر اساس تخمین‌ها، در دسامبر ۲۰۱۵، فضاپیمای Dawn به فاصله ۳۶۰ کیلومتری از Ceres خواهد رسید. سیاره کوتوله Ceres۵۹۰ در سال ۱۸۰۱ میلادی کشف شده است. این سیاره کوتوله، نزدیک‌ترین سیاره کوتوله به خورشید است و در کمربند سیارکی قرار گرفته و کارشناسان آن را تنها سیاره کوتوله در منظومه شمسی معرفی کرده‌اند.


  نکته قابل توجه در سطح Ceres وجود نقاط چشمک‌زن است که گروهی از کارشناسان آن را بلورهای یخ و گروهی دیگر بلورهای نمک می‌دانند که با توجه به نزدیکی بیش از حد آن به ستاره خورشید وجود عنصر یخ در سطح Ceres یک پدیده عجیب و غیرعادی به نظر می‌رسد.


  اولین بار دکتر مارک RAYMAN مدیر مأموریت و ارشد تیم تحقیقاتی فضاپیمای Dawn در خصوص نقاط چشمک‌زن روشن بر روی Ceres توضیحاتی داده بود و به این ترتیب توجه جهانی را به این سیاره کوتوله جلب کرده است.


  کارشناسان امیدوار هستند با عکس‌برداری‌های دقیق‌تر جزئیات بیشتری از آن را به دست آورند.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.
  
  پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد پیشرفت فناوری تهیه اولین عکس از یک سیاه چاله را ممکن کرد فضانوردان با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته موسوم به Event Horizon توانسته‌اند عکسی تهیه کنند که به احتمال زیاد مربوط به یک سیاه چاله فضایی است.
  
  حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان حرکت بیش از ۲ میلیون ستاره در کهکشان ​آژانس فضایی اروپا فیلمی از حرکت بیش از دو میلیون ستاره در کهکشان منتشر کرده است.
  
  تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا تاخیر در آغاز ماموریت های اولیه مریخ نورد ناسا به نظر می‌رسد مأموریت‌های فضایی ناسا در پروژه‌ی فتح مریخ با چالش‌های متعددی همراه شده است.
  
  ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه ترامپ به دنبال حفر معدن و استخراج منابع کره ماه اگرچه در بودجه پیشنهادی دولت ترامپ برای سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژی و برخی نهادهای دیگر کاسته شده، اما بودجه ناسا تنها یک درصد کمتر شده است .