کشف سنگ های غنی از آهن در مریخ ؛نشانه ای از حیات؟

  کاوشگر ناسا در سیاره ی سرخ، مریخ ، کشف عجیبی انجام داده است. مریخ نورد ناسا نوعی سنگ آهن به نام «هماتیت» در سطح این سیاره یافته است که یک ماده ی معدنی مهم در ساختار زمین نیز می باشد. کشف سنگ های غنی از آهن در مریخ ؛نشانه ای از حیات؟


  دانشمندان و محققان ناسا دریافتند که چگونه مواد معدنی بر روی مریخ حفظ می شوند. این امر می تواند درک ما را در مورد وجود حیات در مریخ بهبود بخشد. در ادامه با گویا آی تی همراه شوید.


  همان طور که ذکر شد، وجود این سنگ معدن احتمال وجود حیات در آن منطقه را بسیار افزایش داده است. بیشتر مطالعات و تحقیقات بر روی کشف مواد آلی بر سطح سیاره ی سرخ انجام می شود در حالی که مواد معدنی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. روند کار به اینگونه است که دانشمندن ناسا موادی را که مریخ نورد آن ها پیدا می کند، شناسایی می کنند و سپس نمونه ی مشابه آن را در زمین مورد بررسی قرار می دهند تا متوجه روابطی در این میان شوند. باور های قبلی در علم شیمی اینگونه بود که مواد غنی از آهن باعث نابودی مواد آلی می شوند اما این طور نیست. یافته های دانشمندان ناسا این پدیده را کاملاً بالعکس شرح می دهد؛ در واقع دستاورد آن ها حاکی از این است که آهن یاعث پایداری مواد آلی می شود که پایه های حیات هستند.


  بدون شک در اغلب سیاره ها، مواد آلی وجود دارند و می توانند پایه های حیات را تشکیل دهند اما پایداری آن ها امری ضروری است چون تشکیل حیات بسیار زمان بر است. شاید اکنون بند بالا را کاملاً درک کرده باشید. آهن باعث می شود که مواد آلی ثبات بیشتری داشته باشند و در مقابل شرایط نامناسب از بین نروند. به همین دلیل دانشمندان وجود این فلز گران بها را نشانه ای حیات می دانند. Mary Parenteau، دانشمند و محقق موسسه ی SETI و همچنین یکی از اعضای مرکز تحقیقاتی حیات فرازمینی Ames در ناسا، و همکارانش برای بهبود یافته هایشان اقدام به مطالعه بر روی لیپید ها کردند تا از پایه های حیات پرده بردارند. لیپید ها مولکول هایی آلی هستند که جداره های سلولی و ساختاری آن را تشکیل می دهد. این مولکول ها نشان می دهند که چگونه میکرو ارگانیسم ها در مقابل تغییرات محیطی مقاومت و تغییر وضعیت می دهند.

  این کشف می تواند دلیلی بر وجود ذخایر گرمایی در زیر سطح زمین باشد. این مواد از دوران جوانی مریخ بر روی آن باقی مانده اند؛ هنگامی که سیاره ی سرخ بسیار جوان بود. سنگ های غنی از فلز آهن در دره ای حوالی ایستگاه فصایی در مریخ بوده است. این دستاورد ها تا حد غیر قابل باوری به ماموریت های بعدی مریخ کمک خواهد کرد. متاسفانه جزئیات دقیقی در این باره منتشر نشده است. شاید دلیل آن عدم اطمینان بر روی این مقوله باشد. طبق آمار ناسا، ماموریتی در سال ۲۰۲۰ انجام خواهد شد که می تواند حقایق زیادی از مریخ را بر ملا کند.


  یکی از دلایلی که بشر هنوز به حیات فرازمینی دست پیدا نکرده است، عدم شناخت دقیق از حیات باستانی در زمین است. اگر درک ما از شروع حیات در سیاره ی مادری مان کامل تر شود، بدون شک حقایقی را از فضا در می یابیم که همه را به تعجب وا می دارد.


  [منبع: Phys]

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.