با مسافران ۲۰۱۵ ایستگاه فضایی آشنا شوید

  با بازگشت چهارمین فضانورد زن روسیه و همراهان روس و آمریکایی او از ایستگاه فضایی در بامداد پنج شنبه گذشته و باقی ماندن تنها سه فضانورد در ایستگاه فضایی، چهار گروه از فضانوردان آماده می شوند تا طی ۹ ماه آینده به ایستگاه فضایی سفر کنند. با مسافران ۲۰۱۵ ایستگاه فضایی آشنا شوید


  سیروس برزو، روزنامه نگار حوزه فضا و پیشگام ترویج دانش کیهان نوردی در گفت وگو با خبرنگار فناوری ایسنا با اشاره به بازگشت الکساندرساماکوتایف و یلنا سیروا از آژانس فضایی روسیه و بریویلمور، کیهان نورد ناسا با ناو سایوز تی.ام-۱۴ ام گفت: با به پایان رسیدن ماموریت سایوز، مدت اقامت فضایی ساماکوتایف به ۳۳۱ روزطی دو پرواز و ویلمور به ۱۷۸ روز رسید درحالی که سیروا ۱۶۷ روز سفر فضایی را در کارنامه خود دارد و نامش به عنوان پانصد و چهلمین فضانورد جهان و یکصد و نوزدهمین کیهان نورد روس در تاریخ فضانوردی ثبت شد.

  وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تری ویرتز از ناسا، آنتون شکاپلروف، کیهان نورد روسکاسموس و سامانتا کریستوفورتی، فضانورد سازمان فضایی اروپا درایستگاه فضایی باقی مانده اند. این گروه تا ۲۷ مارس تنها افراد ایستگاه فضایی بین المللی خواهند بود. طبق برنامه اعلام شده، در این روز ناو سایوز تی.ام.۱۶ ام سه کیهان نورد کهنه کار روسی و آمریکایی را به ایستگاه خواهد آورد. گنادی پادالکا، فردی که تاکنون با یک بار زندگی در مجتمع مداری میر و سه اقامت طولانی در ایستگاه فضایی بین المللی، بیش از ۷۱۰ شبانه روز از عمر خود را در مدار زمین گذرانده است با انجام این پرواز طول مدت زندگانی فضاییش را به حدود ۸۸۰ شبانه روز خواهد رساند.

  برزو تصریح کرد: میخائیل کورنیینکو، هموطن روس او پنج سال پیش ماموریتی ۱۷۶ روزه در همین ایستگاه داشته و اسکات کلی، فضانورد ناسا که دو پرواز کوتاه با شاتل و یک سفر پنج ماهه در ایستگاه فضایی بین المللی در پرونده دارد. او جمعا ۱۸۰ روز از عمرش را در فضا به سر برده است.

   

  یلنا سیروا


  کورنیینکو و کلی قرار است این بار، یک سال در مدار زمین بمانند تا بر تجربه های انسان در مورد اقامت طولانی در مدار بیفزایند. آنها باید به عنوان افرادی برای انواع آزمایش های پزشکی جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون اثرات زندگی طولانی مدت در محیط فضایی مورد آزمایش قرار گیرند.

  وی با بیان این که طی سال جاری میلادی سه گروه دیگر نیز به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام خواهند شد، گفت: در ماه مه، کونوننکو از روسیه، کیمییا یوی از ژاپن و کجل لیندگرن از آمریکا با سایوز تی.ام- ۱۷ ام برای ماموریتی تقریبا شش ماهه از بایکونور پرتاب خواهند شد. سایوز تی.ام-۱۸ ام همراه با سرگئی ولکف از روسیه و موگنسن از دانمارک قرار است در اول سپتامبر راهی ایستگاه فضایی بین المللی شود. دیگر سرنشین این ناو، خواننده انگلیسی سارا براتمن است که به عنوان کیهانگرد به فضا خواهد رفت و بیش از ۱۰ روز مهمان سرنشینان ایستگاه فضایی بین المللی نخواهد بود.

  برزو تصریح کرد: در آخرین پرتاب سرنشیندار سایوز طی سال جاری مسیحی، یوری مالنچنکو، فضانورد نامدار و کهنه کار روس که پنج سفر مداری در مجتمع مداری میر و ایستگاه فضایی بین المللی را با ۶۴۱ شبانه روز اقامت فضایی در پرونده دارد به همراه تیموتی پیک، فضانورد انگلیسی سازمان فضایی اروپا و تیموتی کاپرا از ناسا به مدار زمین سفر می کنند.

  پیشگام ترویج کیهان نوردی خاطرنشان کرد: یوری مالنچنکو گرچه فضانوردی بسیار آرام و سربه زیر است طی سفرهای قبلی دست به کارهای عجیب و غریبی زده که رسانه های خبری به او توجه خاص دارند. در نخستین پروازش، زمانی که سامانه ردیابی و الحاق ناو باربری پروگرس از کار افتاد، او توانست مجتمع عظیم میر را هدایت کند و آن را به پروگرس متصل کند که امری بسیار خطرناک و تقریبا ناممکن بود.

  یکی از محموله های پروگرس در این سفر، سامانه ای از یک شرکت آمریکایی بود که باید برای انجام آزمایش هایی پیچیده در ایستگاه میر نصب می شد و در صورت نرسیدن آن به ایستگاه، سازمان فضایی روسیه مبلغ هنگفتی به عنوان خسارت باید به موسسه آمریکایی پرداخت می کرد.

  برزو تصریح کرد: مالنچنکو از متخصصان برجسته راهپیمایی فضایی است و تاکنون پنج بار در بیرون از ایستگاه های فضایی دست به تعمیر سامانه های بیرونی آنها زده است؛ اما جنجالی ترین کار او، ازدواج فضاییش در جریان سومین ماموریت مداری وی بود. سومین ماموریت مالنچنکو به همراه ادوارد لو، کیهان نوردآمریکایی در ۲۶ آوریل ۲۰۰۳ از بایکونور آغازشد. سفینه سایوزتی.ام.آ -۲ ‏برای سفری که ۱۸۵روز طول کشید آنها را به ایستگاه فضایی بین المللی برد.

  در جریان همین پرواز بود که مالنچنکو با ازدواج فضائیش، جنجالی به وجود آورد. وی از مدتها قبل با یک آمریکایی روس تبار نامزد شده بود در جریان ماموریتش در ایستگاه فضایی بین المللی، نخستین ازدواج آسمانی– زمینی را انجام داد و در جریانی یکی ازارتباط های تلویزیونی با زمین، مراسم عقد او و نامزدش از طریق مرکز هدایت پرواز در هیوستن صورت گرفت. این کار باعث شد سازمان فضایی روسیه ازدواج در فضا را ممنوع کند!

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.