ژاپن نیروگاه فضایی می سازد

  ژاپن با کمک امواج ماکروویو، برق تولید شده در نیروگاه فضایی را به زمین انتقال خواهد داد. ژاپن نیروگاه فضایی می سازد


  به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، سازمان کاوش های فضایی ژاپن (Jaxa) اعلام کرد که عملیات انتقال بیسیمِ برق به یک هدف بسیار دقیق روی کره زمین را با موفقیت انجام داده است.

  توکیو قصد دارد از این فناوری، برای انتقال برق خورشیدی در فضا به زمین استفاده کنید.

  بر اساس این گزارش، پژوهشگران ژاپنی موفق شده اند ۱.۸ کیلووات برق را به امواج مایکروویو تبدیل و به گیرنده ای با فاصله ۵۵ متر انتقال دهند. سپس امواج مایکروویو در محل گیرنده، به برق مستقیم (DC) تبدیل شد.

  ژاپنی ها آزمایش یادشده را روز یکشنبه در استان هیوگو در غرب ژاپن انجام دادند.

  این نخستین پژوهش از نوع خود در جهان به حساب می آید.

  پژوهشگران ژاپنی می خواهند از همین فناوری برای انتقال برق نیروگاه های خورشیدی در فضا به زمین استفاده کنند.

  انرژی که خورشید در هر ساعت به زمین می دهد، اگر به برق تبدیل شود، از برق مصرفی کل بشر در یک سال بیشتر است.

  دانشمندان ژاپنی، قصد دارند نیروگاه های خورشیدی تازه ای را در فاصله ۳۵ هزار کیلومتری از کره زمین بسازند.

  این دانشمندان می گویند مجموعه ای گیرنده به شعاع سه کیلومتر روی زمین، می تواند با این فناوری، یک گیگاوات برق تولید کند که معادل کارکرد یک نیروگاه اتمی است.

  سازمان کاوش های فضایی ژاپن می گوید اگرچه امواج مایکرویو در نیروگاه فضایی از همان نوع پرتوهای اجاق مایکرویو است، اما در مسیر ارسال به زمین، هیچ موجود زنده ای را نخواهد سوزاند، زیرا از 'چگالی انرژیِ' این امواج کاسته شده است.

  دانشمندان انتظار دارند طرح نیروگاه فضایی تا سال ۲۰۳۰ به بهره برداری نهایی برسد.

   

  منبع:ایرنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.