قدرت ایران در فناوری هوافضا قابل چانه‌زنی نیست

  دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به جایگاه کشور در حوزه صنایع فضایی گفت: قدرت جمهوری اسلامی ایران در فناوری هوافضا قابل چانه‌زنی نیست. قدرت ایران در فناوری هوافضا قابل چانه‌زنی نیست


  به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمدحسن انتظاری دبیر شورای عالی فضای مجازی صبح امروز در چهاردهمین کنفرانس انجمن‌های هوافضای ایران که در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، گفت: در سال ۱۳۷۳ که رئیس‌جمهور وقت از سازمان پژوهش‌های صنعتی و علمی ایران بازدید داشت، اولین پیشنهاد طراحی ماهواره در حضور ایشان مطرح شد و پس از آن فرآیند بررسی این مسئله مورد توجه قرار گرفت و پایه‌گذاری ساخت ماهواره در بخش غیرنظامی با بازدید وی از سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی آن زمان رقم خورد.

  وی گفت: قسمت این بود که اولین ماهواره به‌نام مصباح در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی آغاز شود و این تنها ماهواره‌ای که هنوز هم ترمینال کنترل آن در ساختمانی در همین سازمان آماده عملیات است و بسیاری از بخش‌های آن در سازمان‌های معتبر اروپایی تست شد که البته تا پای پرتاب هم رفت، اما به‌دلیل تحریم، شرکت پرتاب‌کننده از پرتاب آن خودداری کرد که این باعث شد گلوگاه‌های پرتاب ماهواره در ایران  به دست متخصصین باز شود.

  انتظاری ادامه داد: بر این اساس در پرتاب ماهواره امید گلوگاه پرتاب ماهواره نیز در کشور شکسته شد و ایران به فناوری‌های کلیدی پرتاب نیز دست یافت.

  دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به وضعیت کنونی کشور در زمینه فناوری فضایی، گفت: در حال حاضر توانمندی‌های خوبی از نظر متخصصین در این بخش داریم و چندین دانشگاه مانند دانشگاه امیرکبیر، صنعتی شریف و علم و صنعت تجربه‌های خوبی در زمینه فناوری فضایی در کشور وجود دارد و ما مدیران فوق‌العاده خوب و باتجربه در این زمینه داریم.

  وی تأکید کرد: مدیریت پروژه‌های فضایی مدیریت بسیار پیچیده‌ای است، اما در کشور به توانایی در مدیریت طراحی و ساخت پرتاب ماهواره دست یافته‌ایم و به تجربیات باارزشی رسیده‌ایم.

  دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه با این تجربه‌ها اکنون کشور در یک موقعیت فوق‌العاده‌ خوبی در این زمینه قرار دارد، گفت: این دیدگاه قبلاً وجود داشت که ما در چند محور کلیدی و راهبردی باید در حوزه فناوری حرکت کنیم درست است که فناوری هسته‌ای کشور را تا حدودی جلو برده، اما باید یک شبکه‌ راهبردی ایجاد شود تا در این دنیای پرتلاطم هرکدام دچار مشکل شدند بقیه به حل مشکل کمک کنند.

  وی افزود: قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان در زمینه فناوری فضایی بی‌نظیر است و قابل چانه‌زنی نیز نیست.

  دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به "۲۰ سال تجربه در این بخش داریم که از نظر عمق و عرض این تجربه در وضعیت فوق‌العاده مطلوبی قرار داریم" به الزامات آینده کشور در علم و فناوری در حوزه ماهواره و فناوری فضایی اشاره کرد و گفت: لزوم مدیریت پایدار در این حوزه امری جدی به نظر می‌رسد، لذا با توجه به پیچیدگی‌‌های آن نظام مدیریت پایدار را می‌طلبد و باید مراقبت شود تا از تجربیات و نیروی انسانی این بخش که رشد یافته، بیشتر بهره گیریم.

  وی افزود: این مدیریت‌ها باید به‌صورت تخصصی و راهبردی اداره شود، لذا باید مدیریت این فناوری‌ها راهبردی باشد.

  دبیر شورای عالی فضای مجازی در پایان به ضرورت تصمیمات پایدار در زمینه فناوری فضایی اشاره کرد و گفت: این فناوری با توجه به گران بودن و شرایط تحریم الزاماتی دارد که باید در مدیریت کلان کشور دیده شود.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.