وزیر علوم: صنعت فضایی کشور در آستانه یک جهش جدی قرار دارد

  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: صنعت فضایی کشور در آستانه یک جهش جدی قرار گرفته و اگر ساز و کارهای آن فراهم شود در سال های آتی این فناوری علاوه بر تقویت غرور ملی، کشور را به قله های رفیع تر فضایی خواهد رساند. وزیر علوم: صنعت فضایی کشور در آستانه یک جهش جدی قرار دارد


  به گزارش خبرنگار علمی ایرنا دکتر محمد فرهادی در پیامی به مناسبت افتتاحیه چهاردهمین کنفرانس انجمن هوا فضای ایران تاکید کرد: فناوری های مختلف هوا فضا از جمله آخرین پیشرفت های بشر در علوم و فنون است و همانطور که در سند جامع توسعه هوا فضای کشور مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است این فناوری کاملا دانش بنیان بوده و از منظر اسناد بالادستی بعنوان یکی از اهداف بخش نظام علم و فناوری، نقش موثری در توسعه دیگر فناوری های الویت دار کشور دارد.

  در این پیام که توسط معاون وزیر علوم و رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران قرائت شده آمده است: در بخش فضا در حال حاضر بیش از ۵۰ کشور دنیا دارای ماهواره مستقل بوده و ۹ کشور همسایه ایران نیز جز آن ها هستند.

  در ادامه این پیام آمده است: درآمد زایی ۳۰۰ میلیارد دلاری فناوری فضایی نشان از توسعه روزافزون آن در حوزه های مختلف نظامی و غیرنظامی دارد و البته جمهوری اسلامی ایران با پرتاب ماهواره امید و استقرار آن در فضا جز ده کشور دارای فناوری ساخت و پرتاب ماهواره قرار گرفته است.

  فرهادی در ادامه پیام خود تصریح کرده است: اگر به رشد سریع مخابرات ماهواره ای، مشاهده زمین از فضا، ناوبری، مسائل زیست محیطی و پیش بینی زلزله از طریق سامانه های فضایی توجه شود لزوم سرمایه گذاری هر چه بیشتر در این حوزه احساس خواهد شد.

  وی در این پیام ضمن یادآوری نگاه ویژه وزارت علوم به حوزه تحقیقات فضایی افزوده است: برخی از موفقیت های وزارت علوم در حوزه فضا شامل طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی حرفه ای مصباح، ماهواره های دانشجویی نوید و امید ساخت دانشگاه علم و صنعت ایران، ماهواره آت ست (دانشگاه امیرکبیر) و ماهواره شریف ست (دانشگاه صنعتی شریف) هر کدام تکمیل کننده بخشی از فناوری فضایی هستند.

  در این پیام همچنین از ماهواره در دست ساخت زلزله شناسی آیات در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و تربیت چند هزار نیروی انسانی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور به عنوان دیگر فعالیت های وزارت علوم در حوزه هوا فضا یاد شده است.

  فرهادی در پیام خود از نهادینه شدن حمل و نقل هوایی و توسعه پایدار فناوری هوایی بعنوان یک ضرورت کشور یاد کرده و از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی درخواست کرد با ایجاد ساز وکارهای مناسب شرایطی فراهم آورند که صنعت هوایی کشور از وابستگی خود کاسته و شرایطی فراهم کنند تا بر چالش هایی از قبیل تحریم غلبه کنیم.

  چهاردهمین کنفرانس انجمن هوا فضای ایران از امروز ۱۹ اسفنده ماه در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گشایش یافته است که به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.