فعالیت چهار دانشگاه کشور در حوزه ساخت ماهواره های دانشجویی

  معاون گروه فضایی شرکت صا ایران بر ضرورت همگرایی بر انجام پروژه‌های فضایی و استفاده منضبط از تمام بسترهای کشور در این حوزه تاکید کرد. فعالیت چهار دانشگاه کشور در حوزه ساخت ماهواره های دانشجویی


  به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نصیری امروز در مراسم چهاردهمین کنفرانس انجمن هوافضای ایران که در محل سازمان پژوهش‌های ایران در حال برگزاری است اظهار کرد: از شش هزار و ۵۷۱ ماهواره پرتاب شده در جهان بخش زیادی از آن مربوط به ماهواره‌های مخابراتی (ماهواره نظامی و غیر نظامی) بوده است.

  وی افزود: از نظر اقتصادی تا سال ۲۰۰۹، ۱۶۵ میلیارد دلار درآمد ناشی از سرویس‌های فضایی در دنیا بوده است.

  به گفته نصیری، فناوری فضایی منجر به اقتدار توسعه اقتصاد، زیرساخت‌ها و دانش و علم در هر کشوری می‌شود و درگیری دانشگاه‌های هر کشور در حوزه ماهواره نشان از ایجاد زیرساخت‌های لازم در حوزه علم و دانش است.

  به گفته وی در حال حاضر در کشور ایران چهار دانشگاه در زمینه ماهواره‌های دانشجویی فعال هستند و در واقع هنر ایجاد زیرساخت‌های علم و دانش در کشور ما شکل گرفته است.

  نصیری با بیان این که گرایش جهانی به سمت ماهواره‌های کوچک است، گفت: در واقع به دلیل هزینه و دسترسی، گرایش به این ماهواره‌ها بیشتر است و در دنیا علاوه بر مدار لئو در بحث ژئو نیز به سمت ماهواره‌های کوچک روی آورده‌اند.

  معاون گروه فضایی شرک صا ایران در ادامه سخنانش بر چندین نکته تاکید کرد و گفت: در این راستا باید در حوزه فضایی با حضور فعال و هوشمند در فضا دانش، اقتصاد و اقتدار کشور پیشرفت کند.

  وی افزود: توجه به انجام ماموریت‌ها و مبنا توانایی کشور با جدی گرفتن کوچک‌سازی و منظومه شدن ماهواره‌ها استفاده منضبط و همگرا از همه بسترهای کشور و گسترش دیپلماسی فضایی با هدف صادرات از موضوعات مهمی است که در بحث فضایی باید مورد توجه قرار گیرد.

  وی در پایان سخنانش پیشنهاد داد که کنفرانس سالانه هوافضا مقارن با روز فناوری فضایی در چهاردهم بهمن ماه برگزار شود.

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.