انفجار پیرترین ماهواره کاربردی آمریکا در مدار

  یک ماهواره ۲۰ ساله نیروی هوایی آمریکا در مدار زمین منفجر شده و ۴۳ تکه زباله فضایی آن به زباله‌های قبلی موجود در فضا افزوده شدند. انفجار پیرترین ماهواره کاربردی آمریکا در مدار


  به گزارش سرویس علمی ایسنا، این انفجار در روز سوم فوریه (۱۴ بهمن) در اثر افزایش ناگهانی دما رخ داد، اما خبر آن به تازگی منتشر شده است. به گفته سازمان‌ فضایی اروپا و ناسا، این رویداد مخرب هیچ خطر چشمگیری برای ماهواره‌های اطراف زمین ایجاد نکرده است.

  این رویداد توسط سایت Space News و پس از پرسش از فرماندهی فضایی نیروی هوایی آمریکا آشکار شد.

  ماهواره هواشناسی برنامه پرواز ماهواره دفاعی ۱۳ (DMSP-F۱۳) در سال ۱۹۹۵ به فضا پرتاب شده و تاکنون عملیاتی باقی مانده بود. این امر، آن را به پیرترین ماهواره در این مجموعه خاص از ماهواره‌ها تبدیل کرده که بطور متمادی عملیاتی بوده است.

  هنوز آنچه دقیقا باعث انفجار ماهواره شده، مشخص نیست و دلیل بالا رفتن ناگهانی دمای آن نیز به شکل معما باقی مانده است.

  فرماندهی فضایی نیروی هوایی آمریکا اظهار کرد که سیستم فرعی نیرو با افزایش ناگهانی دما روبرو شده، پس از آن کنترل ارتفاع از دست رفته و منجر به انفجار ماهواره شده است.

  شش ماهواره دیگر DMSP در فضا وجود دارند و هفتمین ماهواره قرار است در سال ۲۰۱۶ به فضا پرتاب شود.

  نیروی هوایی آمریکا این انفجار را کم اهمیت شمرده و اظهار کرده که فقدان ماهواره DMSP-F۱۳ هیچ گونه ضرری برای سایر ماموریت‌های آن‌ها ندارد.

  با این‌حال، نگرانی اصلی از چنین رویدادی، افزایش میزان ضایعات فضایی در مدار زمین است. انفجارات پیشین در مدار که چشمگیرترین آنها برخورد ماهواره ایریدیوم آمریکا و یک ماهواره از بین رفته روسیه در سال ۲۰۰۹ بود، صدها قطعه ضایعات فضایی را در مدار زمین پخش کرده است.

  رویداد قابل توجه دیگر، آزمایش موشک چینی ضد ماهواره در سال ۲۰۰۷ بود که باعث انفجار ماهواره این کشور شده و بشدت از سوی کشورهای دیگر محکوم شد.

  این اتفاقات، خطر برخوردها در آینده را افزایش داده و گاهی اوقات حتی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) را مجبور به انجام مانورهایی برای اجتناب از برخورد با این ضایعات می‌کند.

  85

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.