برنامه روسیه برای ارسال انسان به ماه تا ۲۰۳۰

  روسیه پس از تعهد برای حفظ ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار برای ۹ سال دیگر، از برنامه‌های خود برای ارسال پروازهای سرنشین‌دار به ماه تا سال ۲۰۳۰ رونمایی کرد. برنامه روسیه برای ارسال انسان به ماه تا ۲۰۳۰


  سازمان فضایی روسیه (روسکاسموس) خبر داد که مأموریت‌های سرنشین‌دار، پس از احیای برنامه ماه این کشور و با ارسال فضاپیمای بدون سرنشین آغاز خواهند شد.

  این اخبار سه سال پس از افشای سندی از سوی این سازمان اعلام شده که از یک سفر سرنشین‌دار به ماه در برنامه‌های خود خبر داده بود.

  این نخستین‌بار است که مسکو ضرب‌الاجلی را برای برنامه‌های فضایی تعیین می‌کند و امیدوار است بتواند شکوه اولیه رقابت‌های فضایی را که طی آن توانسته بود در ارسال انسان به مدار زمین از آمریکا پیشی بگیرد، بازیابد.

  باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این خواسته بود که آمریکایی‌ها تا سال ۲۰۳۰ به مریخ پرواز کنند.

  یک سخنگوی روسکاسموس اظهار کرد: تقریبا در سال ۲۰۳۰ قرار است برنامه‌ها به سوی پروازهای سرنشین‌دار ارتقا یابد.

  این سازمان همچنین اعلام کرد که به کار خود با ناسا در پروژه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داد و پس از آن امیدوار است بتواند ایستگاه مداری خود را بسازد. به گفته روسکاسموس، این ایستگاه به روسیه دسترسی تضمینی به کیهان را ارائه خواهد کرد.

  مقامات دولت روسیه سال گذشته در پی تیره شدن روابط با آمریکا اظهار کردند که ممکن است به همکاری و سرمایه‌گذاری خود در ایستگاه فضایی تنها تا سال ۲۰۲۰ ادامه دهند. ادامه همکاری فضایی بین مسکو و واشنگتن زمانی حاصل شد که آمریکا صادرات فناوری‌های پیشرفته به روسیه را ممنوع کرد.

  صنعت فضایی، پایه رقابت‌های شدید بین روسیه و آمریکا بوده که ریشه آن به زمان جنگ سرد برمی‌گردد. آمریکا و شوروی سابق برای چندین دهه در این رقابت عصر فضا باقیمانده بودند.


  یوری گاگارین، فضانورد روسی به عنوان اولین انسان در سال ۱۹۶۱ به فضا رفت و نیل آرمسترانگ آمریکایی نیز در سال ۱۹۶۹ به عنوان اولین انسان به ماه سفر کرد؛ اما با پایان جنگ سرد، این رقابت به همکاری تبدیل شد.


  منبع ایسنا

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل انتشار اولین عکس‌های کاسینی از قلب حلقه‌های زحل کاوشگر کاسینی اولین بخش از داده‌های گردآوری شده طی اولین شیرجه‌اش در میان اتمسفر سیاره زحل را به زمین ارسال کرد.
  
  قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ قرار گرفتن شش فضانورد در مدار مریخ تا سال ۲۰۲۸ اقدام ویژه ناسا برای سکونت در بیرون از کره خاکی اعلام شد.
  
  تاریخچه اکتشافات مهم نجوم تاریخچه اکتشافات مهم نجوم نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرآیند بوجود آمدن آنچه در آنسوی جو زمین بوده و آسمان و کهکشان‌ها را شامل می‌شود.
  
  ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پروکسیما بی تا سال ۲۰۴۰ پروکسیما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
  
  اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت اولین فضاپیمای باری چین در آزمایشگاه فضایی این کشور پهلو گرفت مرکز کنترل هوافضای پکن اعلام کرد: اولین فضاپیمای باری چین موفق شد در اولین آزمایشگاه فضایی در حال چرخش این کشور پهلو بگیرد.
  
  پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید پرتاب بعدی اسپیس‌ ایکس، آغاز عصری جدید وزارت دفاع آمریکا برای نخستین بار ازاسپیس‌ایکسبرای یک مأموریت استفاده خواهد کرد. در این مأموریت، اسپیس‌ایکس یک ماهواره‌ی جاسوسی دولتی را برایدفتر ملی شناسایی (NRO) در مدار قرار خواهد داد.
  
  آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» آغاز مأموریت خودکشی فضاپیمای «کاسینی» ناسا فضاپیمای «کاسینی» را برای انجام آخرین مأموریت آن و سقوط بر روی زحل، به سمت این سیاره پرتاب کرد.
  
  دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست دو کهکشان‌ مارپیچی دوردست ناسا تصویری از دو کهکشان مارپیچی در حال چرخش در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از زمین منتشر کرده است.
  
  رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید رویترز: تیم فضایی روسی – آمریکایی به ایستگاه فضایی بین المللی رسید دو فضانورد روسی و آمریکایی که امروز با پرتاب موشک سایوز راهی ایستگاه فضایی بین المللی شده بودند، دقایقی پیش به مقصد رسیدند .
  
  اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد اولین فضاپیمای بدون سرنشین چین به فضا پرتاب شد چین نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خود را با استفاده از موشک مارس ۷ به فضا پرتاب کرد .
  
  چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند چین و روسیه دو فضاپیما پرتاب کردند منابع خبری از پرتاب موفقیت آمیز دو فضاپیمای مجزا توسط چین و روسیه خبر دادند. فضاپیمای روسیه عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیمای چین عازم ایستگاه فضایی این کشور شد.
  
  بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! بیابان ها و مریخ مسکونی می شوند! یکی از موسسان شرکت اپل پیش بینی های جالبی درباره آینده فناوری مطرح کرده است بر اساس این پیش بینی ها زندگی شهری در بیابانها امکانپذیر می شود.