آب و هوای ماکرو در مریخ

  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پژوهشگاه فضایی ایران، دانشمندان بر این باورند که مریخ هم مثل زمین دارای آب و هوای ماکرو (Macroweather) است. آب و هوای ماکرو در مریخ

   


  آب و هوای ماکرو به تاثیرات اتمسفری که در فاصله بین آب و هوای کوتاه‌مدت و اقلیم بلندت‌مدت اتفاق می‌افتد، گفته می‌شود. این کشف نه تنها در پی بردن به رفتار اتمسفر زمین ، بلکه به درک بهتر رفتار سیارات و قمرهای دیگری که دارای اتمسفر هستند کمک می‌کند.

   


  آب و هوای کره زمین به خاطر نوسانات دایمی که در اتمسفر اتفاق می‌افتد، به صورت روزانه تغییر می‌کند. درحالی‌که اقلیم آن در مقیاس دهه تغییر می‌کند. تحقیقات دانشمندان طی سی‌سال گذشته نشان داده است که اتمسفر زمین چیزی بین این دو حال (تغییرآب و هوای کوتاه مدت روزانه و تغییرات بلند مدت اقلیمی) را تجربه می‌کند که آب و هوای کلان(Macroweather)  نامیده می‌شود.


  به منظور کشف احتمال وقوع آب و هوای ماکرو در دیگر سیارات و قمرها، مریخ که قبلاً هم در مورد اتمسفر آن تحقیقات خوبی انجام شده بود، مورد بررسی قرار گرفت و دانشمندان داده‌های گردآوری‌شده از ماموریت‌های وایکینگ ۱ و ۲، از اواسط دهه ۱۹۷۰ تا اوایل دهه ۱۹۸۰، از سطح مریخ و  همچنین داده‌های به دست آمده از سفینه جستجوگرمریخ را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.


  با در نظر گرفتن میزان گرمای دریافتی و ضخامت اتمسفر این سیاره، تیم تحقیقاتی وجود "آب و هوای ماکرو" در مریخ را تایید کرد. ولی مدت‌زمان این تجربه برای مریخ، نسبت به زمین، کوتاه‌تر بود. بر روی مریخ، انتقال از "آب و هوا" (Weather) به " آب و هوای ماکرو (macroweather)  هر ۸/۱ روز مریخی که برابر با دو روز زمینی است، اتفاق میافتد، در حالی‌که این انتقال برای زمین در حدود یک هفته تا ۱۰ به طول می‌انجامد.


  تفاوت‌های بین زمین و مریخ به خاطر تفاوت در اندازه این سیارات و میزان انرژی خورشیدی دریافتی آن‌هاست. پهنای مریخ تنها اندکی بیشتر از نصف پهنای زمین و فاصله آن از خورشید ۵۰ درصد بیشتر از فاصله زمین است.

   

  این تحقیقات می‌تواند به دانشمندان در فهم بهتر آب و هوای زهره، زحل، تیتان، مشتری، اورانوس، نپتون و دیگر سیارات و قمرها، کمک شایانی بکند.


  منبع: http://www.space.com

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.