پای ماهواره های ایرانی به فضا باز است

  نام هایشان را به خاطر بسپارید. امید، رصد، نوید و فجر که آخرین شان بود و همین هفته گذشته به فضا پرتاب شد. البته اینها تعداد ماهواره هایی است که در مدار زمین قرار گرفته اند و اگر بخواهیم از کل ماهواره های ایرانی صحبت کنیم، باید بگوییم که عددشان به ۹ می رسد. ماهواره های ایرانی، دیگر راه شان را به فضا باز کرده اند و این، خبری نیست که بشود نادیده اش گرفت. ایران نهمین کشور دنیاست که موفق شده به طور مستقل ماهواره به فضا بفرستد. پای ماهواره های ایرانی به فضا باز است

   

   


  «زهره» را می توان نخستین ماهواره ایرانی دانست که قرار بود طی قرارداد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۸۳، با شرکت روسی اویا اکسپورت طراحی، ساخت و پرتاب شود اما این اتفاق هیچ گاه روی نداد.

   

  اما اگر بخواهیم نخستین ماهواره تمام ایرانی را معرفی کنیم باید از «امید» نام ببریم نخستین ماهواره ای بود که تمام مراحل تولید و ساخت آن در خود ایران انجام شد. این ماهواره در ارتفاع ۲۴۶ تا ۳۷۷ کیلومتری زمین و در قسمت بسیار رقیق جو قرار داشت و در مدار پایین بود و براساس ماموریت تعریف شده برای آن، پس ازمدتی در اثر غلبه جاذبه زمین بر اصطکاک ناچیز هوا، انرژی خود را از دست داده و سقوط کرد. این نخستین گام بود و موفقیت بزرگی به حساب می آمد. موافقتنامه ساخت ماهواره «مصباح۱» نیز در سال ۱۳۷۶ میان وزارتخانه های علوم و ارتباطات به امضا رسید و ساخت نمونه آزمایشگاهی این ماهواره طی سال های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰ با همکاری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و مرکز تحقیقات مخابرات انجام شد. ماهواره مصباح از نوع ماهواره های مدار پایین است و قرار شد از آن برای فعالیت های علمی، تحقیقاتی و آموزشی استفاده شود. شناسایی منابع آبی، خاکی، معدنی، هواشناسی، کنترل شبکه های آب، برق، نفت و گاز و کمک رسانی در حوادث غیرمترقبه از جمله اهداف ساخت و پرتاب ماهواره مصباح به شمار می رفت.


  ماهواره مصباح نهایتاً در ۱۲مرداد ۱۳۸۴طی مراسمی با حضور سید احمد معتمدی وزیر ارتباطات وقت رونمایی و اعلام شد طی تابستان به فضا فرستاده خواهد شد. اما ماهواره مصباح نیز همانند ماهواره زهره هنوز به فضا پرتاب نشده و پروژه در حال تکمیل است.


  پس از آن ماهواره ملی «مصباح ۲» که از نوع ماهواره های مخابراتی است، ساخته شد که ماموریت این ماهواره شامل ذخیره و انتقال اطلاعات، جمع آوری و پخش داده ها روی مناطق وسیع و پراکنده، سنجش از دور و ناوبری است. هدف از توسعه طرح مصباح ۲، کسب دانش فنی طراحی، تحلیل، ساخت و آزمایش ماهواره به صورت بومی، دستیابی به فضا از طریق طراحی و پرتاب یک ماهواره نزدیک به زمین به منظور جمع آوری، بازیابی و پردازش، ضبط و ارسال مجدد داده ها و ایجاد یک شبکه ارتباطاتی ماهواره برای ارتباط با کاربران در مناطق دورافتاده ایران با دیگر نواحی جغرافیایی دنیا عنوان شد. پس از اینها نوبت به «سینا ۱» رسید که نخستین ماهواره و کاوشگر فضایی ایران است. این ماهواره در روز پنجشنبه ۶ آبان ماه سال ۱۳۸۴، روی یک موشک ماهواره بر کوسموس-۳ام روسی به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار اختصاصی ایران قرار داده شد.

   

  سینا ۱ به سفارش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شرکت پالیوت در شهر اُمسک روسیه طراحی و ساخته شده بود. در این سال ها دانشمندان ایرانی قدم به قدم به هدف نهایی نزدیک شده اند و با طراحی، ساخت یا پرتاب یک ماهواره جدید چندگام جلو رفته و پروژه با هدف های میان مدت بخوبی دنبال شده است. در یک مرحله قدرت ساخت و در مرحله ای دیگر قرار گرفتن در مدار و ارسال پیام و ...سنجش از دور، دریافت، ذخیره و ارسال داده های مخابراتی دو ماموریت ماهواره سینا بود که بخش سنجش از دور، در موارد کشاورزی، تشخیص پوشش زمین از نظر گیاهی، تغییرات ژئولوژیک مانند سیل، آتشفشان و غیره کاربرد دارد. تبادل اطلاعات میان کاربران زمینی و ارائه سرویس های پست الکترونیک و انتقال فایل نیز از جمله کاربردهای محموله مخابراتی سینا به شمار می رود.

   

  «طلوع» نیز نخستین ماهواره سنجش از راه دور ایران است که در ۱۴ بهمن ۱۳۸۸ روز ملی فناوری ماهواره ای رونمایی شد و قابل پرتاب با ماهواره بر سیمرغ دارای فناوری هایی مانند محموله تصویربرداری، کنترل وضعیت مکانیزم ها و سلول های خورشیدی که ماموریت اصلی این ماهواره، تصویربرداری تک طیفی با تفکیک پذیری ۵۰ متر، ذخیره و ارسال داده های تصویر به ایستگاه های زمینی بود.

   

  «رصد» را هم می توان دومین ماهواره ایرانی دانست که توسط موشک های حامل ایرانی به فضا فرستاده شده است. به عبارت دیگر در این مرحله ایران توانست هم به تکنولوژی بومی ساخت ماهواره و هم تکنولوژی ماهواره دست یابد. این ماهواره همچنین نخستین ماهواره تصویربرداری ایران محسوب می شود. «رصد» که در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰ به فضا پرتاب شده بود، روز ۱۵ تیرماه ۱۳۹۰ مجدداً وارد جو شد و به عمر تقریباً سه هفته ای خود پایان داد.

   

  پس از ماهواره «رصد» نوبت «نوید» بود که با نام کامل ماهواره «نوید علم و صنعت»، سومین ماهواره پرتاب شده ایرانی و نخستین ماهواره ساخت مرکز تحقیقات ماهواره ای دانشگاه علم و صنعت بود که در ۱۴ بهمن ۱۳۸۸ مصادف با روز فناوری فضایی رونمایی شده بود. ماموریت این ماهواره تصویربرداری از زمین با وضوح تصویر ۷۵۰ متر مبتنی بر روش جاروبی و به صورت تک باند بود. این ماهواره هم ۱۴ بهمن ۱۳۹۰ از پایگاه فضایی سمنان به فضا پرتاب شد.

   

  ۳سال از پرتاب آخرین ماهواره ایرانی به فضا می گذشت که بار دیگر پرتاب یک ماهواره دیگر به فضا، خبرساز شد. این بار ماهواره «فجر» بود که روز سیزدهم بهمن ماه ۹۳ پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت. فجر ماهواره ای ۶۰ کیلویی با شکل هندسی ۶ ضلعی با ارتفاع ۴۹ سانتیمتر و عرض ۳۵ سانتیمتر است که از دوربینی پیشرفته بهره می برد که با استفاده از آن می تواند تصاویری با کیفیت بالارا به زمین ارسال کند. انتقال مداری، عکسبرداری برای نقشه برداری و هواشناسی و برخی محموله های تحقیقاتی از جمله ماموریت های این ماهواره است.

   

  اهمیت پرتاب ماهواره های ایرانی تا آنجاست که دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری، پرتاب موفقیت آمیز ماهواره فجر را به ملت بزرگ ایران تبریک می گوید و تاکید می کند: «باید به ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت عرض کنم برای اینکه اندیشمندان و دانشمندان بزرگ فضایی ما وارد مرحله جدید در زمینه علوم فضایی شدند.»

   

  سردار سرتیپ حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در رابطه با این ماهواره بر تاکید می کند: «ماهواره بر سفیر فجر که تمامی مراحل طراحی و ساخت آن به صورت بومی در سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع انجام شده است، تثبیت توانمندی ماهواره برهای جمهوری اسلامی ایران برای استقرار ماهواره در مدار زمین و دستیابی به یک طرح ملی قابل طرح در سطح جهانی از دستاوردهای طراحی و ساخت آن است.» دهقان البته خبرهای خوب دیگری هم دارد و اعلام می کند که دستاوردهای بزرگ دیگری در عرصه فناوری فضایی در دست اقدام است که در آینده به اطلاع مردم خواهند رسید.

   

  پرتاب ماهواره ایرانی فجر، بازتاب های زیادی در رسانه های مختلف در سراسر جهان داشت. خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت: «ایران یک ماهواره جدید نظارت بر زمین را با موفقیت وارد مدار کرد. این نخستین ماهواره ای است که ایران از سال ۲۰۱۲ به فضا ارسال می کند. این ماهواره قادر است تصاویر دقیقی از زمین بگیرد. این چهارمین ماهواره ساخت ایران است که به فضا ارسال می شود. ایران پیش از این بین سال های ۲۰۰۹ و فوریه ۲۰۱۲ سه ماهواره فرستاده است.»

   

  شبکه تلویزیونی ای پی تی ان خبر هم پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ایران به فضا را بازتاب داد و اعلام کرد: «ایران ماهواره جدید خود را به فضا پرتاب کرد. این چهارمین ماهواره ایران است که در سال های اخیر به مدار زمین ارسال کرده است. پرتاب این ماهواره در حالی است که مذاکرات ایران با ۱+۵ بر سر برنامه هسته ای تهران ادامه دارد. در سال ۲۰۱۳ مذاکرات هسته ای ایران به توافقی موقتی منتهی شد و مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع همچنان ادامه دارد.»

   

  خبرگزاری شینهوا نیز در گزارشی اعلام کرد که ایران با موفقیت ماهواره‎ای را در مدار زمین قرار داد. شبکه خبری الجزیره هم در گزارشی به مشخصات فنی این ماهواره پرداخته ولی در انتها، بدون اشاره به تفاوت پررنگ ماهواره های غیرنظامی و موشک های نظامی، بحث پرتاب فجر را زنگ خطری برای جامعه جهانی دانست. خبرگزاری اسپوتنیک روسیه هم نوشت: «ماهواره فجر با موفقیت پرتاب شد و در مدار قرار گرفت. ناظران بین المللی نگران هستند برنامه فضایی ایران به این کشور در طراحی و ساخت موشک هایی با قابلیت حمل سلاح های اتمی کمک کند.»

   

  با این اوصاف و با وجود جایگاه ایران در بین کشورهایی که در زمینه پرتاب ماهواره به فضا، صاحبنام هستند، دیگر جای شکی باقی نمی ماند که قرار است هرچه بیشتر نام ایران را در خبرهای مرتبط با این موضوع بشنویم. نام هایشان را به خاطر بسپارید. فجر، نوید، رصد، امید، مصباح، طلوع، سینا و زهره. منتظر خبرهای خوش بعدی باشید.  □ روزنامه ایران، شماره ۵۸۶۳ به تاریخ ۲۰/۱۱/۹۳، صفحه ۹ (گزارش)

   

   

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ماموریت اضطراری در ایستگاه فضایی انجام شد؛راهپیمایی ۲ ساعت و ۴۶ دقیقه‌ای در فضا ماموریت اضطراری در ایستگاه فضایی انجام شد؛راهپیمایی ۲ ساعت و ۴۶ دقیقه‌ای در فضا فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی موفق شدند ماموریت اضطراری خود را با موفقیت انجام دهند.
  
  قزاقستان موشک فضاپیما می‌سازد قزاقستان موشک فضاپیما می‌سازد قزاقستان که همکاری‌های گسترده فضایی با روسیه دارد در آینده‌ای نزدیک همراه این کشور برای ساخت یک موشک فضاپیما با تازه ترین فناوری‌ها اقدام می‌کند.
  
  بررسی ۱۰ عکس برگزیده تلسکوپ فضایی هابل بررسی ۱۰ عکس برگزیده تلسکوپ فضایی هابل در فضا، ستاره‌ها و کهکشان‌های بی‌شماری وجود دارند که صحنه‌هایی بسیار زیبا خلق می‌کنند. ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ هابل تعدادی از این صحنه‌ها را به تصویر کشیده‌اند. با ما همراه باشید.
  
  پگی ویتسون، زنی با رکوردهای فضایی منحصر به فرد پگی ویتسون، زنی با رکوردهای فضایی منحصر به فرد پگی ویتسون، مسن‌ترین زن فضانورد است که هم‌اکنون در ایستگاه فضایی بین‌المللی به سر می‌برد. او اخیرا رکوردهای جدیدی درفضابه ثبت رسانده است.
  
  بهره گیری از موتور جت پلاسما؛این هواپیما شما را به فضا می برد بهره گیری از موتور جت پلاسما؛این هواپیما شما را به فضا می برد دانشمندان به نسل جدیدی از موتورها فکر می کنند که انسان را راهی فضا خواهد کرد. اینجا صحبت از موتورهای جت پلاسما است.
  
  روبات روسی به فضا می رود روبات روسی به فضا می رود روسیه روبات ویژه ای را طراحی می کند تا برای انجام ماموریت های تعریف شده در ایستگاه فضایی بین المللی بکار گرفته شود.
  
  فعال‌سازی دوباره سه ماهواره مرموز توسط روسیه فعال‌سازی دوباره سه ماهواره مرموز توسط روسیه ماهواره‌های روسی که در سال ۲۰۱۳ به مدار پایینی زمین پرتاب شدند، باری دیگر فعال شدند درحالی که هنوز هیچ‌کس خبر ندارد کاربری این ماهواره‌ها چیست .
  
  ماموریت اضطراری؛فضانوردان رایانه خراب را در فضا تعویض می کنند ماموریت اضطراری؛فضانوردان رایانه خراب را در فضا تعویض می کنند فردا دو فضانورد در فضای خارجی ایستگاه فضایی بین المللی ماموریتی اضطراری انجام خواهند داد تا یک رایانه خراب را جایگزین کنند.
  
  اسپیس ایکس مأموریتی متفاوت برای موشک فالکون ۹ در نظر دارد اسپیس ایکس مأموریتی متفاوت برای موشک فالکون ۹ در نظر دارد مأموریت‌های فضایی فراوانی در سالیان گذشته انجام شده است؛ اما به‌تازگی برنامه‌ای متفاوت توسطاسپیس ایکسو شرکت الیزیوم در حال انجام است.
  
  شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار شناسایی پل مغناطیسی بین دو کهکشان برای نخستین بار برای نخستین بار در طول تاریخ، دانشمندان موفق شده‌اند شواهدی از یک پل مغناطیسی بینکهکشانی به دست آورند.
  
  بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا بحران جدید ماهواره‌های نظامی آمریکا تهدیدهای برآورد و ابراز شده الکترونیکی علیه سیستم های مخابراتی ماهواره های در چند سال گذشته به سرعت افزایش یافته است و این افزایش در آینده ادامه خواهد یافت.
  
  سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد سبک‌ترین ماهواره جهان ساخته شد یک نوجوان هندی به نام ریفات شاروک، سبک‌ترین ماهواره جهان را طراحی و با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته است.