پای ماهواره های ایرانی به فضا باز است

  نام هایشان را به خاطر بسپارید. امید، رصد، نوید و فجر که آخرین شان بود و همین هفته گذشته به فضا پرتاب شد. البته اینها تعداد ماهواره هایی است که در مدار زمین قرار گرفته اند و اگر بخواهیم از کل ماهواره های ایرانی صحبت کنیم، باید بگوییم که عددشان به ۹ می رسد. ماهواره های ایرانی، دیگر راه شان را به فضا باز کرده اند و این، خبری نیست که بشود نادیده اش گرفت. ایران نهمین کشور دنیاست که موفق شده به طور مستقل ماهواره به فضا بفرستد. پای ماهواره های ایرانی به فضا باز است

   

   


  «زهره» را می توان نخستین ماهواره ایرانی دانست که قرار بود طی قرارداد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۸۳، با شرکت روسی اویا اکسپورت طراحی، ساخت و پرتاب شود اما این اتفاق هیچ گاه روی نداد.

   

  اما اگر بخواهیم نخستین ماهواره تمام ایرانی را معرفی کنیم باید از «امید» نام ببریم نخستین ماهواره ای بود که تمام مراحل تولید و ساخت آن در خود ایران انجام شد. این ماهواره در ارتفاع ۲۴۶ تا ۳۷۷ کیلومتری زمین و در قسمت بسیار رقیق جو قرار داشت و در مدار پایین بود و براساس ماموریت تعریف شده برای آن، پس ازمدتی در اثر غلبه جاذبه زمین بر اصطکاک ناچیز هوا، انرژی خود را از دست داده و سقوط کرد. این نخستین گام بود و موفقیت بزرگی به حساب می آمد. موافقتنامه ساخت ماهواره «مصباح۱» نیز در سال ۱۳۷۶ میان وزارتخانه های علوم و ارتباطات به امضا رسید و ساخت نمونه آزمایشگاهی این ماهواره طی سال های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰ با همکاری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و مرکز تحقیقات مخابرات انجام شد. ماهواره مصباح از نوع ماهواره های مدار پایین است و قرار شد از آن برای فعالیت های علمی، تحقیقاتی و آموزشی استفاده شود. شناسایی منابع آبی، خاکی، معدنی، هواشناسی، کنترل شبکه های آب، برق، نفت و گاز و کمک رسانی در حوادث غیرمترقبه از جمله اهداف ساخت و پرتاب ماهواره مصباح به شمار می رفت.


  ماهواره مصباح نهایتاً در ۱۲مرداد ۱۳۸۴طی مراسمی با حضور سید احمد معتمدی وزیر ارتباطات وقت رونمایی و اعلام شد طی تابستان به فضا فرستاده خواهد شد. اما ماهواره مصباح نیز همانند ماهواره زهره هنوز به فضا پرتاب نشده و پروژه در حال تکمیل است.


  پس از آن ماهواره ملی «مصباح ۲» که از نوع ماهواره های مخابراتی است، ساخته شد که ماموریت این ماهواره شامل ذخیره و انتقال اطلاعات، جمع آوری و پخش داده ها روی مناطق وسیع و پراکنده، سنجش از دور و ناوبری است. هدف از توسعه طرح مصباح ۲، کسب دانش فنی طراحی، تحلیل، ساخت و آزمایش ماهواره به صورت بومی، دستیابی به فضا از طریق طراحی و پرتاب یک ماهواره نزدیک به زمین به منظور جمع آوری، بازیابی و پردازش، ضبط و ارسال مجدد داده ها و ایجاد یک شبکه ارتباطاتی ماهواره برای ارتباط با کاربران در مناطق دورافتاده ایران با دیگر نواحی جغرافیایی دنیا عنوان شد. پس از اینها نوبت به «سینا ۱» رسید که نخستین ماهواره و کاوشگر فضایی ایران است. این ماهواره در روز پنجشنبه ۶ آبان ماه سال ۱۳۸۴، روی یک موشک ماهواره بر کوسموس-۳ام روسی به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار اختصاصی ایران قرار داده شد.

   

  سینا ۱ به سفارش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شرکت پالیوت در شهر اُمسک روسیه طراحی و ساخته شده بود. در این سال ها دانشمندان ایرانی قدم به قدم به هدف نهایی نزدیک شده اند و با طراحی، ساخت یا پرتاب یک ماهواره جدید چندگام جلو رفته و پروژه با هدف های میان مدت بخوبی دنبال شده است. در یک مرحله قدرت ساخت و در مرحله ای دیگر قرار گرفتن در مدار و ارسال پیام و ...سنجش از دور، دریافت، ذخیره و ارسال داده های مخابراتی دو ماموریت ماهواره سینا بود که بخش سنجش از دور، در موارد کشاورزی، تشخیص پوشش زمین از نظر گیاهی، تغییرات ژئولوژیک مانند سیل، آتشفشان و غیره کاربرد دارد. تبادل اطلاعات میان کاربران زمینی و ارائه سرویس های پست الکترونیک و انتقال فایل نیز از جمله کاربردهای محموله مخابراتی سینا به شمار می رود.

   

  «طلوع» نیز نخستین ماهواره سنجش از راه دور ایران است که در ۱۴ بهمن ۱۳۸۸ روز ملی فناوری ماهواره ای رونمایی شد و قابل پرتاب با ماهواره بر سیمرغ دارای فناوری هایی مانند محموله تصویربرداری، کنترل وضعیت مکانیزم ها و سلول های خورشیدی که ماموریت اصلی این ماهواره، تصویربرداری تک طیفی با تفکیک پذیری ۵۰ متر، ذخیره و ارسال داده های تصویر به ایستگاه های زمینی بود.

   

  «رصد» را هم می توان دومین ماهواره ایرانی دانست که توسط موشک های حامل ایرانی به فضا فرستاده شده است. به عبارت دیگر در این مرحله ایران توانست هم به تکنولوژی بومی ساخت ماهواره و هم تکنولوژی ماهواره دست یابد. این ماهواره همچنین نخستین ماهواره تصویربرداری ایران محسوب می شود. «رصد» که در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰ به فضا پرتاب شده بود، روز ۱۵ تیرماه ۱۳۹۰ مجدداً وارد جو شد و به عمر تقریباً سه هفته ای خود پایان داد.

   

  پس از ماهواره «رصد» نوبت «نوید» بود که با نام کامل ماهواره «نوید علم و صنعت»، سومین ماهواره پرتاب شده ایرانی و نخستین ماهواره ساخت مرکز تحقیقات ماهواره ای دانشگاه علم و صنعت بود که در ۱۴ بهمن ۱۳۸۸ مصادف با روز فناوری فضایی رونمایی شده بود. ماموریت این ماهواره تصویربرداری از زمین با وضوح تصویر ۷۵۰ متر مبتنی بر روش جاروبی و به صورت تک باند بود. این ماهواره هم ۱۴ بهمن ۱۳۹۰ از پایگاه فضایی سمنان به فضا پرتاب شد.

   

  ۳سال از پرتاب آخرین ماهواره ایرانی به فضا می گذشت که بار دیگر پرتاب یک ماهواره دیگر به فضا، خبرساز شد. این بار ماهواره «فجر» بود که روز سیزدهم بهمن ماه ۹۳ پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت. فجر ماهواره ای ۶۰ کیلویی با شکل هندسی ۶ ضلعی با ارتفاع ۴۹ سانتیمتر و عرض ۳۵ سانتیمتر است که از دوربینی پیشرفته بهره می برد که با استفاده از آن می تواند تصاویری با کیفیت بالارا به زمین ارسال کند. انتقال مداری، عکسبرداری برای نقشه برداری و هواشناسی و برخی محموله های تحقیقاتی از جمله ماموریت های این ماهواره است.

   

  اهمیت پرتاب ماهواره های ایرانی تا آنجاست که دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری، پرتاب موفقیت آمیز ماهواره فجر را به ملت بزرگ ایران تبریک می گوید و تاکید می کند: «باید به ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت عرض کنم برای اینکه اندیشمندان و دانشمندان بزرگ فضایی ما وارد مرحله جدید در زمینه علوم فضایی شدند.»

   

  سردار سرتیپ حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در رابطه با این ماهواره بر تاکید می کند: «ماهواره بر سفیر فجر که تمامی مراحل طراحی و ساخت آن به صورت بومی در سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع انجام شده است، تثبیت توانمندی ماهواره برهای جمهوری اسلامی ایران برای استقرار ماهواره در مدار زمین و دستیابی به یک طرح ملی قابل طرح در سطح جهانی از دستاوردهای طراحی و ساخت آن است.» دهقان البته خبرهای خوب دیگری هم دارد و اعلام می کند که دستاوردهای بزرگ دیگری در عرصه فناوری فضایی در دست اقدام است که در آینده به اطلاع مردم خواهند رسید.

   

  پرتاب ماهواره ایرانی فجر، بازتاب های زیادی در رسانه های مختلف در سراسر جهان داشت. خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت: «ایران یک ماهواره جدید نظارت بر زمین را با موفقیت وارد مدار کرد. این نخستین ماهواره ای است که ایران از سال ۲۰۱۲ به فضا ارسال می کند. این ماهواره قادر است تصاویر دقیقی از زمین بگیرد. این چهارمین ماهواره ساخت ایران است که به فضا ارسال می شود. ایران پیش از این بین سال های ۲۰۰۹ و فوریه ۲۰۱۲ سه ماهواره فرستاده است.»

   

  شبکه تلویزیونی ای پی تی ان خبر هم پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ایران به فضا را بازتاب داد و اعلام کرد: «ایران ماهواره جدید خود را به فضا پرتاب کرد. این چهارمین ماهواره ایران است که در سال های اخیر به مدار زمین ارسال کرده است. پرتاب این ماهواره در حالی است که مذاکرات ایران با ۱+۵ بر سر برنامه هسته ای تهران ادامه دارد. در سال ۲۰۱۳ مذاکرات هسته ای ایران به توافقی موقتی منتهی شد و مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع همچنان ادامه دارد.»

   

  خبرگزاری شینهوا نیز در گزارشی اعلام کرد که ایران با موفقیت ماهواره‎ای را در مدار زمین قرار داد. شبکه خبری الجزیره هم در گزارشی به مشخصات فنی این ماهواره پرداخته ولی در انتها، بدون اشاره به تفاوت پررنگ ماهواره های غیرنظامی و موشک های نظامی، بحث پرتاب فجر را زنگ خطری برای جامعه جهانی دانست. خبرگزاری اسپوتنیک روسیه هم نوشت: «ماهواره فجر با موفقیت پرتاب شد و در مدار قرار گرفت. ناظران بین المللی نگران هستند برنامه فضایی ایران به این کشور در طراحی و ساخت موشک هایی با قابلیت حمل سلاح های اتمی کمک کند.»

   

  با این اوصاف و با وجود جایگاه ایران در بین کشورهایی که در زمینه پرتاب ماهواره به فضا، صاحبنام هستند، دیگر جای شکی باقی نمی ماند که قرار است هرچه بیشتر نام ایران را در خبرهای مرتبط با این موضوع بشنویم. نام هایشان را به خاطر بسپارید. فجر، نوید، رصد، امید، مصباح، طلوع، سینا و زهره. منتظر خبرهای خوش بعدی باشید.  □ روزنامه ایران، شماره ۵۸۶۳ به تاریخ ۲۰/۱۱/۹۳، صفحه ۹ (گزارش)

   

   

  قبلی بعدی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  
  ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است ناسا: کشت سیب‌زمینی روی مریخ شدنی است فیلم پرفروش مریخی در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی خیالی را به تصویر کشید که در مریخ تنها می‌ماند و برای حفظ بقا مجبور می‌شود خاک مریخ را بارور ساخته و کشاورزی کند.
  
  دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی دانشمندان دانشگاه هاروارد به دنبال تعبیر سیگنال‌های دریافتی از موجودات فضایی یکی از دانشمندان دانشگاه هاروارد باور دارد انسان‌ها پیام‌های رادیویی بیگانه‌های فضایی را به درستی تعبیر نکرده‌اند.
  
  انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده انتشار نخستین تصاویر از جدیدترین منظومه کشف شده سازمان ناسانخستین تصاویر از منظومه Trappist-۱ که جدیدترین منظومه کشف شده است را منتشر کرد.
  
  فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد فضاپیمای گمشده هندی‌ها پیدا شد دانشمندان ناسا با استفاده از فناوری جدید رادار بین سیاره‌ای موفق به یافتن فضاپیمای چاندرایان ۱(اولین ماموریت هند به ماه که از دست رفته تلقی می‌شد) شدند.
  
  استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین استفاده از مریخ نورد برای کشف آلودگی به اورانیوم در زمین گروهی از محققان دانشگاه میشیگان از روشی جدید به کمک خودروهای مریخ نورد برای ردگیری تشعشعات اورانیوم از کیلومترها دورتر خبر داده اند.
  
  سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید سفر ۱۰۸ میلیون کیلومتری به سمت خورشید آژانس فضایی اروپا اعلام کرده است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ با همکاری ناسا یک ماهواره برای مطالعه سطح خورشید به فضا می‌فرستد.
  
  برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده برنامه اسپیس ایکس و ایلان ماسک برای ارسال انسان به ماه در سال آینده علم موشک به‌هیچ‌وجه آسان نیست. می‌توانید از هر مهندسی در این باره بپرسید. علم موشک ارزان هم نیست. در این مورد هم می‌توانید برای مثال ناسا را مورد توجه قرار دهید. خوشبختانه، در سال‌های اخیر تعدادی از شرکت‌های تجاری فعال در زمینه‌ی پروازهای فضایی وارد عرصه شده‌اند تا به سازمان‌های فضایی ملی کمک کنند کهبتوانند به مرزهای نهایی مد نظرشان در دنیای صنعت فضایی برسند .
  
  ماه را از خانه خود رصد کنید! ماه را از خانه خود رصد کنید! به زودی ساکنان زمین می توانند به طور زنده پدیده های آسمانی مانند برخورد شهاب سنگ با ماه را در خانه خود تماشا کنند.
  
  برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا برنامه عجیب ناسا برای یافتن حیات در قمر اروپا در زیر سطح اروپا، قمر یخی سیاره‌ی مشتری، اقیانوس‌هایی وجود دارند که احتمال داده می‌شود گونه‌های ساده‌ی حیات در آن‌جا وجود داشته باشند.
  
  طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا توسط محققان ایرانی محققان شهید بهشتی موفق به طراحی و ساخت شبیه ساز فضا شدند، این طرح در جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه دوم پژوهش های کاربردی گروه تخصصی هوا فضا را کسب کرد.
  
  ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند ماهواره های تجاری انگلیس تا ۲۰۲۰ به فضا می روند براساس لایحه پیشنهادی جدید پروازهای فضایی انگلیس، این کشور می تواند تا ۲۰۲۰ میلادی نخستین ماهواره های تجاری خود را به فضا بفرستد .
  
  بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ بررسی احتمالات مشاهده شیء نورانی در شب گذشته؛ شب گذشته فیلم‌های متعددی درباره شی‌ء نورانی در آسمان چندین شهر ایران منتشر و اعلام شد این شی‌ء نورانی موشک «فالکون» بوده که با هدف انتقال تجهیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده است؛ ولی محققان نجومی کشور مشاهده این جرم از آسمان ایران را بعید دانستند.